Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Przedszkole Mały Żaczek ACK Mława nabór na rok 2017/2018
Logo

Straż graniczna na Mazowszu – historia i współczesność. Wernisaż wystawy


straz-muzeumMiasto Mława jest trzecim z kolei miastem, w którym prezentuje się wystawa „Straż Graniczna na Mazowszu – historia i współczesność” . Po raz pierwszy  wystawa zagościła 24 września 2015 roku w Muzeum Szlachty Mazowieckiej w Ciechanowie. Następnie zaprezentowała się w Muzeum Historycznym w Przasnyszu, a obecnie można ją oglądać w Muzeum Ziemi Zawkrzeńskiej w Mławie.

KSP Mława nabór

W piątek 13 maja 2016 r.  w Muzeum Ziemi Zawkrzeńskiej w Mławie odbył się wernisaż wystawy  „Straż Graniczna na Mazowszu – historia i współczesność”.

Wystawa prezentuje  historię formacji oraz jej aktualny obraz. Ukazuje dzieje Straży Granicznej w latach 1928–1939, na granicy polsko–niemieckiej, na odcinku z Prusami Wsch. Przedstawia rolę strażników granicznych w społeczeństwie przedwojennego regionu, a także przebieg granicy i sposobu jej oznakowania w tamtym czasie.

Część informacji, zwłaszcza dotyczących działalności Mazowieckiego Inspektoratu Okręgowego Straży Granicznej w Ciechanowie,  przedstawiono na planszach. Znajdziemy na nich informacje  dotyczące m.in. wywiadu, przemytu, umundurowania i uzbrojenia, zwierząt pozostających w służbie granicznej, spraw kwatermistrzowskich oraz infrastruktury lokalowej jednostek. Wystawa zawiera także kopie dokumentów prezentujące rozkazy i korespondencję personalną oraz zdjęcia (oryginalne, przystosowane dla celów ekspozycyjnych).

Część współczesna wystawy to prezentacja zdjęć funkcjonariuszy Nadwiślańskiego Oddziału Straży Granicznej w codziennej służbie w portach lotniczych, jak i poza nimi w terenie.

W mławskim muzeum wystawę będzie można zwiedzać do końca sierpnia br.

« 1 z 2 »

RK

 

Udostępnij:
Wydawca portalu codziennikmlawski.pl nie odpowiada za komentarze zamieszczane przez użytkowników. Wszelkie poglądy i treści użytkownicy prezentują w swoim własnym imieniu i na swoją odpowiedzialność. Uwagi do wydawcy prosimy kierować na adres: redakcja@codziennikmlawski.pl

KOMENTARZE

Jeszcze nie ma komentarzy, bądź pierwszy!

avatar
1500
wpDiscuz