Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo

Kiedy będzie kładka? – pytali mieszkańcy Wólki


Zebranie-Wólka-SliderW czwartek 12 maja br. w Domu Weselnym na ulicy Kolejowej w Mławie odbyło się zebranie Osiedla nr 9 Wólka. Uczestniczyli w nim  burmistrz Sławomir Kowalewski, wiceburmistrz Janina Budzichowska, naczelnicy wydziałów, urzędnicy, strażnicy i radni miejscy oraz mieszkańcy. Zebranie prowadziła przewodnicząca zarządu osiedla Urszula Sasiak.

Spotkanie zdominowały sprawy  zamkniętego przejścia na ul. Kościuszki i sortowni węgla na ul. Dworcowej.

Przypomnijmy. Przejazd kolejowy i przejście dla pieszych w ulicy Kościuszki został zamknięty w dniu 4 lutego br. Jest to skutek oddania do użytku wiaduktów na ulicach Sienkiewicza i Piłsudskiego. Przeciwko tej decyzji protestowali mieszkańcy Wólki m.in. w dniu 8 lutego przy zamkniętym przejeździe kolejowym.

Burmistrz Sławomir Kowalewski przybliżył mieszkańcom stanowisko Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa wystosowane po spotkaniu zorganizowanym przez poseł Annę Cicholską  z przedstawicielami  ministerstwa i PKP PLK S.A , które miało miejsce 2 marca br. w Warszawie. Na tym spotkaniu burmistrz przedstawił prośbę o przywrócenie ruchu kołowego i pieszego na zamkniętym przejeździe kolejowym w ulicy Kościuszki. Taką bowiem wolę wyrazili radni miejscy na sesji w dniu 1 marca br. stając na stanowisku, że wskazane jest przywrócenie nie tylko ruchu pieszego, ale też kołowego.

Przywrócenie ruchu na zamkniętym przejeździe w ciągu ulicy Kościuszki nie jest możliwe ze względów bezpieczeństwa. – takie stanowisko zajęło ministerstwo, odrzucając możliwość ponownego otwarcia przejazdu i przejścia dla pieszych w poziomie torów. Jednocześnie ministerstwo dopuściło możliwość wybudowania kładki dla pieszych lub innego obiektu nad linią kolejową. Warunkiem jest opracowanie koncepcji obiektu, a na jej podstawie oszacowanie kosztów inwestycji.

Burmistrz Kowalewski poinformował mieszkańców, że  decyzja o zleceniu opracowania koncepcji jest już podjęta. – Do końca roku ma być koncepcja i kosztorys – zadeklarował.

Podczas dyskusji zastanawiano się jak na bieżąco złagodzić skutki zamkniętych przejazdów. Jednym z  rozwiązań są zmiany w rozkładach jazdy MKM.

Od poniedziałku 16 maja na linii B Mławskiej Komunikacji Miejskiej będą działać trzy nowe kursy, które mają być ułatwieniem m.in. dla osób dojeżdżających do szkół i pracy. Dodatkową zmianą w kursach linii B będzie opóźnienie o 5 minut tych z 14.20 (Cegielnia -> Kolejowa) i z 14.45 (Kolejowa -> Cegielnia). Od poniedziałku autobusy te będą wyruszały o 14.25 i 14.50.

Ze zmianami w rozkładzie jazdy zapoznała mieszkańców  naczelnik wydziału  Urszula Aptowicz. Nowy rozkład jazdy nie wszystkich zadowolił. – Do szpitala nie możemy dojechać. Prosimy o autobus w sobotę i  w dni robocze po godz. 16 – padały głosy z sali.

O uciążliwości sortowni węgla zlokalizowanej w odległości niecałych 100 metrów od najbliższych zabudowań pisaliśmy już kilkakrotnie. Temat ten powrócił również podczas zebrania. – Mój ojciec ze względu na zapylenie nie chce tutaj przyjeżdżać – mówiła Urszula Sasiak.

Burmistrz Kowalewski ustosunkował się do kwestii złożenia pozwu zbiorowego przeciwko sortowni. – Dyrektor sanepidu poinformowała mnie, że jeśli nie ma masowych zachorowań to nie możemy składać pozwu zbiorowego – poinformował mieszkańców. – Nasze działania zmierzają do tego żeby ograniczyć lub zlikwidować szkodliwość. – Złożyłem zawiadomienie o bezprawne korzystanie z działki do prokuratora –  przekazał informację burmistrz.

W dalszej dyskusji mieszkańcy zgłosili m.in. problemy braku chodnika na ul. Kolejowej, niebezpiecznego przejścia na ul. Batalionów Chłopskich,  nieoświetlonych wiaduktów, odprowadzania ścieków do rowu, niesprzątniętych  ścieżek rowerowych.

RK

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
2 komentarzy
najnowsze
najstarsze najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
Tomek
Tomek
5 lata temu

Mam nadzieje, że urzędnicy pomyślą o kładce pieszo-rowerowej.

INC
INC
5 lata temu

Kasta urzędnicza, podbiła liczbę uczestników

2
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x