Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Marek Kiełbiński Czas na posła z Mławy 13 października głosuj na 13
Logo
meblolux
Marek Kiełbiński PiS wybory 2019

Kiedy będzie kładka? – pytali mieszkańcy Wólki


Zebranie-Wólka-SliderW czwartek 12 maja br. w Domu Weselnym na ulicy Kolejowej w Mławie odbyło się zebranie Osiedla nr 9 Wólka. Uczestniczyli w nim  burmistrz Sławomir Kowalewski, wiceburmistrz Janina Budzichowska, naczelnicy wydziałów, urzędnicy, strażnicy i radni miejscy oraz mieszkańcy. Zebranie prowadziła przewodnicząca zarządu osiedla Urszula Sasiak.

Jolanta Karpińska pozycja 19 PiS Powiat Mławski zasługuje na posła wybory 2019


Spotkanie zdominowały sprawy  zamkniętego przejścia na ul. Kościuszki i sortowni węgla na ul. Dworcowej.

Przypomnijmy. Przejazd kolejowy i przejście dla pieszych w ulicy Kościuszki został zamknięty w dniu 4 lutego br. Jest to skutek oddania do użytku wiaduktów na ulicach Sienkiewicza i Piłsudskiego. Przeciwko tej decyzji protestowali mieszkańcy Wólki m.in. w dniu 8 lutego przy zamkniętym przejeździe kolejowym.

Burmistrz Sławomir Kowalewski przybliżył mieszkańcom stanowisko Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa wystosowane po spotkaniu zorganizowanym przez poseł Annę Cicholską  z przedstawicielami  ministerstwa i PKP PLK S.A , które miało miejsce 2 marca br. w Warszawie. Na tym spotkaniu burmistrz przedstawił prośbę o przywrócenie ruchu kołowego i pieszego na zamkniętym przejeździe kolejowym w ulicy Kościuszki. Taką bowiem wolę wyrazili radni miejscy na sesji w dniu 1 marca br. stając na stanowisku, że wskazane jest przywrócenie nie tylko ruchu pieszego, ale też kołowego.

Przywrócenie ruchu na zamkniętym przejeździe w ciągu ulicy Kościuszki nie jest możliwe ze względów bezpieczeństwa. – takie stanowisko zajęło ministerstwo, odrzucając możliwość ponownego otwarcia przejazdu i przejścia dla pieszych w poziomie torów. Jednocześnie ministerstwo dopuściło możliwość wybudowania kładki dla pieszych lub innego obiektu nad linią kolejową. Warunkiem jest opracowanie koncepcji obiektu, a na jej podstawie oszacowanie kosztów inwestycji.

Burmistrz Kowalewski poinformował mieszkańców, że  decyzja o zleceniu opracowania koncepcji jest już podjęta. – Do końca roku ma być koncepcja i kosztorys – zadeklarował.

Podczas dyskusji zastanawiano się jak na bieżąco złagodzić skutki zamkniętych przejazdów. Jednym z  rozwiązań są zmiany w rozkładach jazdy MKM.

Od poniedziałku 16 maja na linii B Mławskiej Komunikacji Miejskiej będą działać trzy nowe kursy, które mają być ułatwieniem m.in. dla osób dojeżdżających do szkół i pracy. Dodatkową zmianą w kursach linii B będzie opóźnienie o 5 minut tych z 14.20 (Cegielnia -> Kolejowa) i z 14.45 (Kolejowa -> Cegielnia). Od poniedziałku autobusy te będą wyruszały o 14.25 i 14.50.

Ze zmianami w rozkładzie jazdy zapoznała mieszkańców  naczelnik wydziału  Urszula Aptowicz. Nowy rozkład jazdy nie wszystkich zadowolił. – Do szpitala nie możemy dojechać. Prosimy o autobus w sobotę i  w dni robocze po godz. 16 – padały głosy z sali.

O uciążliwości sortowni węgla zlokalizowanej w odległości niecałych 100 metrów od najbliższych zabudowań pisaliśmy już kilkakrotnie. Temat ten powrócił również podczas zebrania. – Mój ojciec ze względu na zapylenie nie chce tutaj przyjeżdżać – mówiła Urszula Sasiak.

Burmistrz Kowalewski ustosunkował się do kwestii złożenia pozwu zbiorowego przeciwko sortowni. – Dyrektor sanepidu poinformowała mnie, że jeśli nie ma masowych zachorowań to nie możemy składać pozwu zbiorowego – poinformował mieszkańców. – Nasze działania zmierzają do tego żeby ograniczyć lub zlikwidować szkodliwość. – Złożyłem zawiadomienie o bezprawne korzystanie z działki do prokuratora –  przekazał informację burmistrz.

W dalszej dyskusji mieszkańcy zgłosili m.in. problemy braku chodnika na ul. Kolejowej, niebezpiecznego przejścia na ul. Batalionów Chłopskich,  nieoświetlonych wiaduktów, odprowadzania ścieków do rowu, niesprzątniętych  ścieżek rowerowych.

RK

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]

2
KOMENTARZE

avatar
1500
Tomek
Gość
Tomek

Mam nadzieje, że urzędnicy pomyślą o kładce pieszo-rowerowej.

INC
Gość
INC

Kasta urzędnicza, podbiła liczbę uczestników