Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo

Żywa lekcja historii pt. „Państwo Mieszka I” w Gimnazjum nr 2 im. dra J. Ostaszewskiego z Bractwem Rycerskim KERIN


m_zywa_lekcja2016_191Na początku maja 2016 roku uczniowie klas pierwszych oraz drugich uczestniczyli w żywej lekcji historii i przenieśli się w czasy Polski wczesnopiastowskiej: tworzenia państwa polskiego przez Mieszka I, okoliczności przyjęcia przez Mieszka chrztu, organizacji państwa i drużyny Mieszka I.

Wesprzyj Bartłomieja
Reklama


Opowieści o życiu codziennym w X wieku, panujących zwyczajach, okolicznościach zawarcia związku małżeńskiego Mieszka z Dobrawą sprawiły, że uczniowie chętnie słuchali i wcielali się w historyczne postacie. Członkowie bractwa prezentowali rekwizyty, będące wiernymi replikami historycznych oryginałów, m.in. stroje, miecze, zbroje, tarcze i inną broń, którą posługiwali się wojowie Mieszka I.

W trakcie żywej lekcji historii chętni uczniowie mogli sprawdzić ile waży broń i zbroja, zakładając na siebie kilkunastokilogramową kolczugę, spróbować się w niej poruszać, a nawet biegać. Uczniowie, którzy zostali wybrani do odgrywania scenek byli bardzo podekscytowani tym faktem. Prelegent poprowadził lekcję w sposób ciekawy i humorystyczny, a na zakończenie lekcji zaprezentowano pokaz walki na miecze.

Uczniowie wykazali duże zainteresowanie tematem i aktywnie uczestniczyli w przedstawianych wydarzeniach historycznych. Mieli okazję w nietypowy sposób poznać obyczaje naszych przodków, a ukazane fakty historyczne na długo zapadnią w ich pamięci.

Źródło i zdjęcia: Gimnazjum nr 2  im. dra Józefa Ostaszewskiego w Mławie

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x