Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Plbiscyt Najlepszy Radny Miasta Mława bieżącej kadencji
Logo

Dzierzgowo. Komu liczenie w zakresie 35 sprawia trudności?


dzierzgowo-sesjaDzierzgowskim radnym  już wielokrotnie w trakcie obrad zdarzały się emocjonalne i barwne wypowiedzi. Takiego zamieszania jak na ostatniej, kwietniowej sesji rady jednak chyba jeszcze nigdy nie było.

KSP Mława nabór

Przegłosowanie wniosku o nie prowadzenie dyskusji nad wynikami kontroli komisji rewizyjnej w szkołach podstawowych taką dyskusję wywołało. Głos chcieli zabrać i rodzice i nauczyciele. Inne osoby na sali również wykrzykiwały swoje opinie. Emocje w kulminacyjnym momencie tak wzrosły, że przewodniczący rady gminy Jarosław Kowalski zarządził przerwę. Nie uspokoiło to nastrojów, przeciwnie – głośne dyskusje prowadzono zarówno w sali obrad jak i w korytarzu poza nią.

To wzburzenie wywołał odczytany na sesji przez przewodniczącego komisji rewizyjnej Krzysztofa Czerwińskiego protokół z kompleksowej kontroli za rok 2014/2015 przeprowadzonej przez tę komisję w Szkole Podstawowej w Dzierzgowie. W 2016 r. komisja rewizyjna skontrolowała obydwie gminne szkoły podstawowe: w Rzęgnowie i Dzierzgowie. Jedynie w stosunku do pani Marzeny Nowickiej – dyrektor tej drugiej placówki komisja sformułowała wiele zastrzeżeń i zarzutów.

„Ważniejsza jest decyzja pani dyrektor od przepisów związanych z edukacją.”

Wiele zarzutów dotyczyło arkusza organizacyjnego szkoły. Pominięcie w arkuszu zatrudnionej na etacie nauczycielki, brak pieczęci szkoły na kopii aneksów do arkusza w gminie, zawyżanie godzin języka obcego, niezgodność ilości godzin języków nowożytnych z ramowym planem nauczania, przypadek różnej liczby wymiaru godzin etatowych na tych samych stanowiskach w SP w Rzęgnowie i SP w Dzierzgowie,  duża liczba godzin ponadwymiarowych, w tym za wycieczki – między innymi takie 3zastrzeżenia do organizacji pracy szkoły zapisane zostały w protokole. „Komisja Rewizyjna stwierdza: dlaczego mamy płacić za czyjeś celowe błędy w liczeniu godzin? Liczenie w zakresie 35 sprawia trudności jak wynika z dokumentu – aneks nr 2.”

„Ich brzmienie dalece odstaje od rzeczywistości.”

Zastrzeżenia kontrolujących wzbudziły faktury za usługi remontowe w 2014 r. Według komisji, nie można ustalić na ich podstawie ile okien zostało wymienionych i w jakich pomieszczeniach. Ponadto –  różne ceny węgla w trakcie sezonu grzewczego, przyjęcie przez palacza transportu węgla, na który nie ma faktury, niszczenie ścian poprzez wiercenie dziur i wbijanie gwoździ do dekoracji – takie zapisy znalazły się w protokole z kontroli. Wyjaśnienia kwestii podnoszonych w protokole udzielane przez dyrektor Marzenę Nowicką podczas prowadzonej przez komisje kontroli nie przekonały radnych.

– Po przeprowadzonej kontroli Komisja Rewizyjna stwierdza bardzo duże nieścisłości w dokumentacji dotyczącej funkcjonowania placówki. Dokumentacja źle prowadzona lub niepełna i nie przejrzysta, niejasna (stare wzory dokumentów), co utrudnia ustalenie stanu faktycznego z protokolarnym. Rażące łamanie przepisów interpretowanych na swój sposób, bez podstaw prawnych… Komisja Rewizyjna zobowiązuje Organ Prowadzący (wójta – red.) do wyciągnięcia konsekwencji w stosunku do kierownika tej placówki – zakończył odczytywanie protokołu przewodniczący komisji rewizyjnej Krzysztof Czerwiński.

Dyrektor Marzena Nowicka odmówiła podpisania protokołu z przeprowadzonej kontroli.  Na sesji rady gminy rozdała wszystkim radnym pismo – uwagi dot. kontroli i jej wyników przeprowadzonej przez Komisję Rewizyjną w dniu 14.04.2016, które złożyła przewodniczącemu rady gminy Jarosławowi Kowalskiemu. Poproszona na sesji o odniesienie się do protokołu komisji, wyjaśniła jedynie, że odpowiedzi udzieliła w złożonym piśmie oraz zaprosiła wszystkich radnych do szkoły na posiedzenie rady 2pedagogicznej.

„Tłumaczyłam – nie przyjęto wyjaśnień do wiadomości.”

Na oryginale arkusza organizacyjnego zatrudniona na etacie nauczycielka jest ujęta, pieczątki atramentowe na oryginałach arkusza i aneksach znajdują się. W prawie oświatowym nie ma czegoś takiego jak wzór aneksu do arkusza. Do 2 godzin języka nowożytnego w ramowym planie nauczania dołożyłam za zgodą organu prowadzącego i na prośbę rodziców 2 godziny a jedna godzina jest z tzw. „godzin do dyspozycji dyrektora”. Kwestię godzin ponadwymiarowych tłumaczyłam, nie przyjęto wyjaśnień do wiadomości. Nauczyciele od września do lutego zrzekli się wypłacania nadgodzin z tytułu wycieczek. Następnie odstąpili od tej zasady i złożyli dokumenty o naliczenie nadgodzin i należnej im zapłaty, do czego mieli prawo. Fakt różnicy godzin pomiędzy Szkołą w Rzęgnowie a Szkołą w Dzierzgowie wynika z różnych potrzeb, ilości kadry i uczniów, innej ilości orzeczeń, innego planu i arkusza. Nie ma dwóch takich samych szkół.

„Kwestię liczenia godzin wyjaśniłam Komisji wcześniej oraz w niniejszym dokumencie. Nie moja wina, że Komisja nie chciała przyjmować moich oświadczeń. Zapewniam w tym miejscu, że potrafię liczyć w znacznie większym zakresie niż do 35” –  w swoim piśmie kolejno do zarzutów komisji rewizyjnej odnosi się dyrektor Nowicka.

„Komisja poszła zbyt daleko stawiając mi taki zarzut.”

Również w kwestii zarzutów dotyczących usług remontowych, zakupu węgla czy troski o stan techniczny budynku dyrektor szkoły ma zupełnie odmienny niż komisja pogląd.

Na przykład faktura za wymianę okien dotyczy dwóch sztuk, a cena węgla w sezonie grzewczym, który trwa od października 2015 do kwietnia 2016 nie zmieniła się i wynosi 580 zł/t. W sprawie przyjmowania faktur do realizacji odpowiedzi udzielone były podczas kontroli. Węgiel przyjął palacz a do zawieszania dekoracji użyto standardowych gwoździków i szpilek – odpiera zarzuty dyrektor Nowicka.

– Podczas kontroli udzieliłam wszelkich, wyczerpujących i zgodnych z moją wiedzą wyjaśnień. Wyjaśnienia te zostały potraktowane przez Komisję w sposób wybiórczy. Nie odnotowano w protokole około 90% moich wypowiedzi. Treść ujętych moich wypowiedzi została zniekształcona, zmanipulowana tak, aby postawić moją osobę w nieprawdziwym negatywnym świetle… Ponadto w protokole zawarto szereg prywatnych, nieobiektywnych komentarzy, które naruszają moją godność osobistą, autorytet, są dla mnie poniżające, narażają mnie na utratę zaufania potrzebnego do zajmowania wykonywanego stanowiska. Nie zgadzam się z żadnymi wnioskami, sugestiami i wynikami zawartymi w protokole Komisji – uważa dyrektor Marzena Nowicka.

W niedalekiej przyszłości wrócimy do tego tematu.4

Rada gminy do tematu kontroli szkół powróci, być może na kolejnej sesji. Taki był wniosek radnego Masłowskiego. Chodzi o to, by radni mieli czas zapoznać się z uwagami do kontroli złożonymi przez panią dyrektor a także by wójt, który obecnie przebywa na zwolnieniu lekarskim mógł zająć stanowisko co do wniosków komisji rewizyjnej zapisanych w protokole.

Tomasz Pawlak – nauczyciel SP w Dzierzgowie w imieniu rady pedagogicznej szkoły zaprosił wójta i radnych gminy do szkoły w celu przedyskutowania prowadzonej przez gminę polityki oświatowej. Czy obu radom uda się znaleźć wspólny język i załagodzić konflikt? Zobaczymy.

JK

 

Udostępnij:
Wydawca portalu codziennikmlawski.pl nie odpowiada za komentarze zamieszczane przez użytkowników. Wszelkie poglądy i treści użytkownicy prezentują w swoim własnym imieniu i na swoją odpowiedzialność. Uwagi do wydawcy prosimy kierować na adres: redakcja@codziennikmlawski.pl

KOMENTARZE

70 - liczba komentarzy w artykule "Dzierzgowo. Komu liczenie w zakresie 35 sprawia trudności?"

avatar
1500
Sortuj:   najnowsze | najstarsze | najwyżej oceniane
uuuuu
Gość

No i co??? Pani Dyrektor. Wali sie gruncik pod nogami??? Heheheh

1
Gość

Przykazanie ósme; Nie mów fałszywego świadectwa przeciw bliźniemu swemu. Pozdrawiam.

ŻYCZLIWY
Gość

Moi Drodzy:) Od kilku już dni czytam i nie wierzę. Jak można prowadzić bezsensowną dyskusję na łamach gazety? Brakuje Państwu odwagi czy szczerych chęci aby wyjaśnić zaistniałą sytuację? Moim skromnym zdaniem potrzeba konstruktywnego dialogu a nie obrzucania się nawzajem oszczerstwami. Zycie jest takie krótkie i nie warto się szarpać.
,, Kto z Was jest bez grzechu” – za tym jednym prostym zdaniem kryje się cała historia naszego życia. Gdy dochodzi ono do naszych uszu nie sposób uniknąć spojrzenia wstecz na ostatnie dni i godziny.Problem spoglądania na innych, osądzanie ich, wytykanie palcami powraca nieustannie. Co stoi za Waszymi osądami???

słusznie
Gość

słusznie

1
Gość

Słusznie

2
Gość

Jak tak słusznie to się podpiszcie dla przykladu

obiektywny
Gość

Tak jak pisze toboooo, w tym jednym się z nim zgodzę, anonimowo łatwo rzucać błotem na lewo i prawo. A wiemy wszyscy dobrze, że prawda jest jak d… każdy ma swoją. Jak dla mnie za dużo emocji. Naprawdę niepotrzebnie.

toboooo
Gość

a ja wam powiem. ..wszyscy mają odwagę krytykować i osądzać bo są anonimowi na tym profilu. .a skoro tacy jesteście idealni to mówcie takie rzeczy w twarz..nie osadzajcie innych nie znając dobrze sprawy!!!Przeczytacie cos i juz macie swoje zdanie..a moze ta sprawa ma inne dno??Może to osobista zemsta pana Radnego??bo dyrektorka nie przyjęła jego żony do pracy w szkole w Dzierzgowie???..Moze to o to chodzi???i stąd te cale szukanie problemu W szkole?..

cyrk
Gość

Już o obsadzaniu etatów w szkole to lepiej się nie wypowiadaj, bo aby się pogrążasz. Zaraz ludzie będą sypać nazwiskami nauczycieli i pracowników szkoły którzy wiadomo w jaki sposób dostali się tu do pracy. Takimi komentarzami sami pod sobą kopiecie dołki

uuuuuu
Gość

Moze zrobimy liste? Kto co i za ile? Zapowiada sie ciekawie. Kto pierwszy???

M
Gość

Zrób tą listę. Czekamy. Widać jakimi kategoriami myślisz. Pewnie uczciwość jest dla niektórych pojęciem obcym.

wpDiscuz