Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo

KRÓTKA SYNTEZA MINIONYCH LAT… „Samospalenie” – SPEKTAKL o człowieku i systemie, który zmienił jego życie


s123Na wiosnę Miejski Dom Kultury powraca z nową ofertą repertuarową. Już 16 maja na scenie MDK, po raz pierwszy, sympatycy teatru będą mieli okazję zobaczyć emocjonujący spektakl Krzysztofa Szekalskiego pt. „Samospalenie”.

Trudno odnaleźć przedstawienie, w którym w sposób bardziej bezpośredni, postać grana przez Przemysława Bluszcza, oddziałuje na widza. Tadeusz – były agent Służb Bezpieczeństwa to silny, bezkompromisowy i pewny swoich racji przedstawiciel pokolenia, które bezrefleksyjnie wierzyło w socjalizm. Po latach powraca pamięcią do dramatycznych wydarzeń, które rozegrały się na Stadionie Dziesięciolecia podczas uroczystości dożynkowych w 1968 roku.

Nic w tej sztuce nie jest jednoznaczne, łącznie z zachowaniem i stosunkiem bohatera do metod opresji stosowanych przez ówczesne władze. Historia, którą za chwilę ma usłyszeć widz, nie jest opowiedziana z przekonaniem o zbrodniczym działaniu systemu. Przed sobą mamy człowieka nieoczekującego rozgrzeszenia, zatwardziałego komunistę, który nawet teraz nie potrafi zrozumieć wykrzyczanego przez Ryszarda Siwca słowa „Protest!”. Znakomity warszawski aktor – Przemysław Bluszcz, wcześniej związany z legnickim środowiskiem teatralnym, w spektaklu „Samospalenie” stworzył postać wzbudzającą ambiwalentne uczucia. Przechodzenie od bardzo zachowawczych wypowiedzi, aż do ironicznych, a wręcz przykrych dla osób, które stały się ofiarami radzieckiej polityki wpływów słów dowodzi, że w ponad godzinnym monodramie aktor potrafił wykreować postać nietuzinkową, na przemian wzbudzającą współczucie i odrazę. Trudno zarówno o lepszego antybohatera, jak i artystę, który udźwignąłby ciężar tekstu, będącego jednocześnie rozliczeniem z przeszłością i ludźmi komunistycznego aparatu władzy. Reżyser w sztuce „Samospalenie” stara się nie oceniać, a raczej zadaje pytanie: Kim są ludzie wierzący kiedyś w komunistyczną ideologię? Czy radykalna zmiana poglądów i przysłowiowe „nawrócenie”, którego by oczekiwało społeczeństwo, pozwoli im odzyskać jeszcze dobre imię?

W brawurowo zagranej roli – Przemysław Bluszcz, aktor znany z takich filmów, jak „Drogówka”, „Wałęsa. Człowiek z nadziei”, „Świadek koronny”, „Ambassada” czy „Yuma”. Wielokrotnie nominowany do nagród polskiego kina niezależnego, a szerszej publiczności znany z seriali „Fala zbrodni” i „Czas honoru”.

Bilety na spektakl można kupić w kasie kina KOSMOS. Cena to jedyne 35 zł. Zapraszamy!!!

MDK

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x