Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo
Szpulka pasmanteria Mława dodatki krawieckie
Marek Kiełbiński PiS wybory 2019

KRÓTKA SYNTEZA MINIONYCH LAT… „Samospalenie” – SPEKTAKL o człowieku i systemie, który zmienił jego życie


s123Na wiosnę Miejski Dom Kultury powraca z nową ofertą repertuarową. Już 16 maja na scenie MDK, po raz pierwszy, sympatycy teatru będą mieli okazję zobaczyć emocjonujący spektakl Krzysztofa Szekalskiego pt. „Samospalenie”.

Jolanta Karpińska pozycja 19 PiS Powiat Mławski zasługuje na posła wybory 2019


Trudno odnaleźć przedstawienie, w którym w sposób bardziej bezpośredni, postać grana przez Przemysława Bluszcza, oddziałuje na widza. Tadeusz – były agent Służb Bezpieczeństwa to silny, bezkompromisowy i pewny swoich racji przedstawiciel pokolenia, które bezrefleksyjnie wierzyło w socjalizm. Po latach powraca pamięcią do dramatycznych wydarzeń, które rozegrały się na Stadionie Dziesięciolecia podczas uroczystości dożynkowych w 1968 roku.

Nic w tej sztuce nie jest jednoznaczne, łącznie z zachowaniem i stosunkiem bohatera do metod opresji stosowanych przez ówczesne władze. Historia, którą za chwilę ma usłyszeć widz, nie jest opowiedziana z przekonaniem o zbrodniczym działaniu systemu. Przed sobą mamy człowieka nieoczekującego rozgrzeszenia, zatwardziałego komunistę, który nawet teraz nie potrafi zrozumieć wykrzyczanego przez Ryszarda Siwca słowa „Protest!”. Znakomity warszawski aktor – Przemysław Bluszcz, wcześniej związany z legnickim środowiskiem teatralnym, w spektaklu „Samospalenie” stworzył postać wzbudzającą ambiwalentne uczucia. Przechodzenie od bardzo zachowawczych wypowiedzi, aż do ironicznych, a wręcz przykrych dla osób, które stały się ofiarami radzieckiej polityki wpływów słów dowodzi, że w ponad godzinnym monodramie aktor potrafił wykreować postać nietuzinkową, na przemian wzbudzającą współczucie i odrazę. Trudno zarówno o lepszego antybohatera, jak i artystę, który udźwignąłby ciężar tekstu, będącego jednocześnie rozliczeniem z przeszłością i ludźmi komunistycznego aparatu władzy. Reżyser w sztuce „Samospalenie” stara się nie oceniać, a raczej zadaje pytanie: Kim są ludzie wierzący kiedyś w komunistyczną ideologię? Czy radykalna zmiana poglądów i przysłowiowe „nawrócenie”, którego by oczekiwało społeczeństwo, pozwoli im odzyskać jeszcze dobre imię?

W brawurowo zagranej roli – Przemysław Bluszcz, aktor znany z takich filmów, jak „Drogówka”, „Wałęsa. Człowiek z nadziei”, „Świadek koronny”, „Ambassada” czy „Yuma”. Wielokrotnie nominowany do nagród polskiego kina niezależnego, a szerszej publiczności znany z seriali „Fala zbrodni” i „Czas honoru”.

Bilety na spektakl można kupić w kasie kina KOSMOS. Cena to jedyne 35 zł. Zapraszamy!!!

MDK

Udostępnij:
Media Expert Mława
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]

KOMENTARZE

avatar
1500