Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo

Winny gwałtu Krzysztof O. skazany na 4,5 roku pozbawienia wolności


sad32-letni Krzysztof O. został przez mławską prokuraturę oskarżony o to, że 27 grudnia 2015 r. w salonie gier w Mławie grożąc pobiciem i zabiciem oraz używając przemocy polegającej na popychaniu i uderzaniu ręką w twarz oraz głową o ścianę doprowadził pokrzywdzoną kobietę do obcowania płciowego, a także w dniu 27 grudnia w salonie gier w Mławie grożąc pobiciem i zabiciem oraz używając przemocy polegającej na popychaniu i uderzaniu ręką w twarz oraz głową o ścianę usiłował wymusić od pokrzywdzonej nie ustaloną kwotę pieniędzy.

Krzysztof O. został zatrzymany 27 grudnia, a następnie postanowieniem Sądu Rejonowego w Mławie z dnia 29 grudnia 2015 r. tymczasowo aresztowany. Rozprawa potoczyła się w tzw. trybie konsensualnym. Jest to instytucja, o której mowa w art. 387 kpk, potocznie zwana dobrowolnym poddaniem się karze. Sąd może uwzględnić wniosek oskarżonego o wydanie wyroku skazującego, gdy okoliczności popełnienia przestępstwa nie budzą wątpliwości i cele postępowania zostaną osiągnięte mimo nieprzeprowadzenia rozprawy w całości.

W toku rozprawy oskarżony przyznał się w całości do zarzucanych aktem oskarżenia czynów. Oskarżony przestępstwa rozboju dopuścił się ponownie, wcześniej za tego typu przestępstwa był karany karą pozbawienia wolności.

– Przyznaję się w całości do zarzucanych mi czynów. Tego nie da się wyjaśnić. Chciałem tylko powiedzieć, że żałuję tego co zrobiłem.  To nie zrobiłem ja tylko alkohol – powiedział Krzysztof O.

Prokurator Marcin Bagiński wnioskował również o utrzymanie tymczasowego aresztowania dla oskarżonego Krzysztofa O.

– Kara żądana jest i tak z premią dla oskarżonego. Z karty karnej wynika, że zawsze jak pan wyjdzie popełnia pan przestępstwo. Dlatego nie mogę się zgodzić, żeby pan opuścił areszt śledczy . Moim zdaniem pan powinien tę karę odbyć. Może to pana uspokoi a nas wszystkich ustrzeże, że pan nie popełni ponownie przestępstw – mówił prokurator.

Sąd orzekając dla oskarżonego wyrok 4 lat i 6 miesięcy pozbawienia wolności wziął pod uwagę dobrowolne poddanie się karze i wyrażoną skruchę. Na poczet orzeczonej kary sąd zaliczył okres zatrzymania i tymczasowego aresztowania. Postanowił również o podtrzymaniu tymczasowego aresztowania Krzysztofa O. do 31 maja br.

Po ogłoszeniu wyroku sędzia Leszek Borowski krótko go uzasadnił.

– Materiał dowodowy w sprawie nie budzi wątpliwości. Są zabezpieczone nagrania. Są też zeznania pokrzywdzonej. W ocenie sądu dowody te są w pełni wiarygodne i pozwalają na przyjęcie, że oskarżony dopuścił się popełnienia zarzucanych mu aktem oskarżenia czynów. Ta inicjatywa oskarżonego, żeby wymierzyć mu karę w trybie art. 387 kpk  wszystkim nam umożliwiła uniknięcie wnikania w bardzo intymne i przykre okoliczności związane z tą sprawą. Pojęcie surowości czy łagodności kary jest pojęciem względnym, to w tej konkretnej sytuacji musimy powiedzieć, że kara jest stosunkowo łagodna. Oskarżony został ukarany w sposób odrobinę zaniżony w stosunku do jego rzeczywistej winy w związku z tym, że oskarżony poddał się karze w trybie art. 387 kpk.  i powiedział, że żałuje tego co się stało. Zasadniczym czynem który sądziliśmy jest czyn z punktu pierwszego ( aktu oskarżenia, tj. zgwałcenie – red.) ponieważ niewątpliwie jego szkodliwość  społeczna i dolegliwość dla pokrzywdzonej była znacznie większa niż czynu drugiego. Jest to kara uwzględniająca skruchę oskarżonego – uzasadniał sędzia Leszek Borowski.

Wyrok nie jest prawomocny. Oskarżonemu przysługuje prawo wniesienia apelacji do Sądu Okręgowego w Płocku.

JK

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
11 komentarzy
najnowsze
najstarsze najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
pani
pani
4 lata temu

panów gwałcących do kastracji

Men
Men
4 lata temu
Reply to  pani

A co z paniami gwałcącymi? Jest jakaś prosta recepta?

pani
pani
4 lata temu
Reply to  Men

oczywiście, takie panie też kwalifikują się do sterylizacji, aczkolwiek tu mamy przykład pana

Salih
Salih
4 lata temu

Jaka jest kara za gwałt w Islamie? Zapłatą dla tych, którzy zwalczają Boga i Jego Posłańca i starają się szerzyć zepsucie na ziemi, będzie tylko to, iż będą oni zabici lub ukrzyżowani albo też obetnie im się rękę i nogę naprzemianległe, albo też zostaną wypędzeni z kraju. Oni doznają hańby na tym świecie i kary bolesnej w życiu ostatecznym. [al-Maida 5:33]

staton
staton
4 lata temu
Reply to  Salih

Z całym szacunkiem….ale proponuję mi tu nie mieszać do tego religii. Na szczęście u nas sądy są świeckie i niech tak zostanie.
A tak na marginesie Panie Salih to jakoś nie słyszałem by jakiemukolwiek wyznawcy islamu zamieszanemu w gwałty w Niemczech, jakikolwiek kali w jakimkolwiek meczecie, uciął maczetą jakąkolwiek część ciała. Więc przestań mi tu Pan bredzić farmazony.A może się czepisz tego że sama się o to prosiła bo burki nie miała?? Burak to tu jak widzę nam dopiero wyrasta.

Salih
Salih
4 lata temu
Reply to  staton

Prawa są takie jakie wartości, którymi się kierujemy. Po co więc ubolewać, że gwałciciel jest traktowany łagodnie. Gwałty w niemcach jeśli nawet były, to sprawcy są karani według tam obowiązującego prawa i tyle.

ABC
ABC
4 lata temu
Reply to  Salih

„gwałty…jeśli nawet były”? A co insynuujesz? Że ich nie było? Jeśli coś ci się nie podoba w Polsce to droga wolna….

staton
staton
4 lata temu
Reply to  Salih

Jakimiś gównianymi wartościami kierowali się ci Twoi kumple w Niemczech, widocznie jaka wiara takie i wartości. I po co ni z gruszki ni z pietruszki wpierdziulasz się tu z islamem. Chcesz zabłysnąć…wejdź na słup wysokiego napięcia.

Ja
Ja
4 lata temu

Wyroki boskie i sądowe są niezbadane, zwlaszcza gdy dotyczą kogoś znaczącego, np. syna polityka PSL. http://wpolityce.pl/kryminal/289794-skandalicznie-lagodne-wyroki-za-gwalt-zbiorowy-wsrod-oskarzonych-syn-prominentnego-polityka-psl

staton
staton
4 lata temu

Ja tam bym mu dał mniejszy wyrok i w zawieszeniu. Zawiesiłbym go za jaja na wiadukcie nad torami kolejowymi.
I chyba czas by sądy przestały się usprawiedliwiać dlaczegóż to tak łagodne wyroki stosują. Jednym z kryteriów nałożenia kary w odpowiedniej wysokości powinna być zasada że kara zaspokaja społeczne poczucie sprawiedliwości i spełnia cel ogólnoprewencyjny. Jakoś cienko to widać w tym przypadku.

As
As
4 lata temu
Reply to  staton

Oj Staton, ostrożnie. Są dane, że w takich sprawach sądy najczęściej orzekają karę w zawiasach.Choć podoba mi się sposób wykonania kary w zawieszeniu zaproponowany przez ciebie

11
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x