Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo

Rondo Flagi Polskiej udekorowane


sliderSejm Rzeczypospolitej Polskiej ustanowił dzień 2 maja  Dniem Flagi Rzeczypospolitej Polskiej.

Wesprzyj Bartłomieja
Reklama


Taką decyzję podjęli posłowie 20 lutego 2004 roku uchwalając zmianę ustawy o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej. W tym samym dniu świętujemy również Dzień Polonii i Polaków za Granicą.

Od niedawna w Mławie rondo u zbiegu ulic Marszałkowskiej i Kopernika nosi nazwę Rondo Flagi Polskiej – nawiązującą do obchodzonego 2 maja święta.

Polskie barwy narodowe jako jedne z nielicznych w świecie mają pochodzenie heraldyczne. Wywodzą się z barw herbu Królestwa Polskiego i herbu Wielkiego Księstwa Litewskiego. W symbolice polskiej flagi biel pochodzi od bieli Orła, będącego godłem Polski, i bieli Pogoni – rycerza galopującego na koniu, który jest godłem Litwy. Oba te godła znajdują się na czerwonych tarczach herbowych.

Na fladze biel znalazła się u góry, a czerwień na dole, ponieważ w polskiej heraldyce ważniejszy jest kolor godła niż tła.

Barwy biała i czerwona zostały po raz pierwszy uznane za narodowe 3 maja 1792 r., w pierwszą rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Formalnie zostały przyjęte jako kolory państwa polskiego przez Sejm Królestwa Polskiego w 1831 r., w czasie powstania listopadowego. Po odzyskaniu niepodległości wygląd polskiej flagi zatwierdził Sejm Ustawodawczy 1 sierpnia 1919 r.

Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej jako święto obchodzony jest od 2004 roku. Tego dnia organizowane są liczne akcje patriotyczne, które przypominają o biało- czerwonych barwach narodowych. W Mławie na piknik patriotyczny „Wszyscy jesteśmy  biało czerwoni” zapraszają harcerze ze Związku Harcerstwa Polskiego – http://www.mlawa.pl/aktualnosci/wszyscy-jestesmy-bialo-czerwoni-harcerska-akcja-na-dzien-flagi.html

oprac. JK

Źródło: UMM

21

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
1 Komentarz
najnowsze
najstarsze najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
staton
staton
4 lata temu

Próbowałem znaleźć to rondo na mapach internetowych i niestety zaliczyłem porażkę, nie było. Poszedłem więc dalej i sprawdziłem w bazie danych Teryt (Krajowego Rejestru Urzędowego Podziału Terytorialnego Kraju). Tam niestety też tego ronda nie było, a inne i owszem. GUS zapewnia że baza jest uaktualniana na bieżąco, codziennie.
Może to w tym dniu, Dniu Flagi Rzeczypospolitej Polskiej zabrzmi szczególnie przykro ale mam pytanie do urzędników. Czy na pewno zrobiono wszystko by to rondo miało taką właśnie nazwę i znalazło się w wykazach państwowych?

1
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x