Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo

Rada gminy w Dzierzgowie obniżyła swoje diety i pensję wójta


sliderOd 1 maja tego roku wójt gminy Dzierzgowo Robert Jeliński będzie zarabiał mniej o 2500 zł miesięcznie, a radni o 50 zł mniej za każde posiedzenie rady i komisji. Zgodę na obniżenie swojego wynagrodzenia wójt wyraził przed sesją na piśmie.  


Rada gminy na sesji w dniu 28 kwietnia 2016 r. w wymienionych kwestiach decyzję podejmowała w dwóch oddzielnych uchwałach – w sprawie zasad przyznawania diet, ich wysokości oraz zwrotu kosztów podróży służbowych i w uchwale w sprawie zmiany wynagrodzenia wójta. O ile pierwszą uchwałę radni podjęli jednogłośnie, o tyle przy zmianie wysokości wynagrodzenia wójta tej jednomyślności już nie było – 4 radnych wstrzymało się od głosu.

To sytuacja bardzo wyjątkowa, gdy rada gminy obniża wynagrodzenie wójtowi. Jeszcze bardziej wyjątkowa, gdy równocześnie obniża też i swoje diety. Czym kierowali się radni podejmując decyzję zarówno w pierwszej jak i drugiej sprawie?  Można się tylko domyślać. W trakcie podejmowania zarówno uchwały o obniżeniu diet radnych jak i obniżenia wynagrodzenia wójtowi nikt z radnych nie zabrał głosu w dyskusji, nie padło żadne pytanie czy uzasadnienie, ani ze strony zwolenników tych uchwał, ani tych którzy od głosu się wstrzymali.

Brak w głosowaniu przy obniżaniu sobie diet głosów przeciwnych, czy wstrzymujących się, świadczył, że radni zgodnie uważają ten krok za słuszny. Tak więc praktycznie od maja tego roku zryczałtowana miesięczna dieta przewodniczącego rady zmniejszy się z 1320 zł do 1000 zł. Diety radnych za posiedzenie sesji rady gminy lub komisji zmaleją z 250 zł do 200 zł. Radni na nie zmienionym poziomie pozostawili diety sołtysów (150 zł).

Ta sama rada gminy 19 grudnia 2014 roku – na początku obecnej kadencji samorządu ustaliła wynagrodzenie wójta Roberta Jelińskiego w łącznej wysokości 10 100 zł brutto. Według obecnie podjętej uchwały wójt  zarabiać będzie od 1 maja br. (data wejścia uchwały w życie) 7600 zł brutto.

Sam wójt nie był obecny na sesji rady gminy. Jak poinformował przewodniczący rady Jarosław Kowalski, przebywa on na zwolnieniu lekarskim. Nieobecność wójta na sesji, podczas której radni zmieniali wysokość jego wynagrodzenia, wzbudziła zastrzeżenia obecnej na sesji radcy prawnej urzędu gminy Marty Potrzuskiej Karwińskiej.

– W mojej ocenie uchwała ta nie powinna być przedmiotem dzisiejszego głosowania. Wynika to z tego, że zgodnie z przepisami prawa pracy pracownikowi, który przebywa na zwolnieniu lekarskim nie można dać ani wypowiedzenia pracy ani wypowiedzenia zmieniającego.  Ja wiem, że  pan wójt wyraził zgodę na zmianę wynagrodzenia, jednakże zrobił to na posiedzeniu z udziałem części radnych. W dniu dzisiejszym teoretycznie mógłby przyjść i zmienić zdanie – ma do tego prawa –  uzasadniała.

Po krótkiej przerwie zarządzonej przez przewodniczącego Jarosława Kowalskiego radni bez dyskusji przegłosowali większością głosów uchwałę obniżającą wysokość wynagrodzenia wójta. Czy jednak obniżenie wynagrodzenia będzie skuteczne?

Pamiętać trzeba, że wszystkie uchwały podejmowane przez każdą radę gminy, miasta, powiatu czy województwa podlegają kontroli wydziału prawnego wojewody, sprawdzającego zgodność podejmowanych uchwał z prawem. Uchwały podjęte z istotnym naruszeniem prawa są nieważne. Uchwałę rady gminy może też zaskarżyć każdy, czyj interes prawny lub uprawnienie zostały tą uchwałą naruszone. Czy wojewoda uzna uchwałę o zmianie wynagrodzenia wójta za zgodną z prawem? Czy wójt nie wycofa swojej zgody na zmniejszenie wynagrodzenia i uchwały nie zaskarży? Dowiemy się o tym  mniej więcej za miesiąc.

JK

 

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
11 komentarzy
najnowsze
najstarsze najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
olo
olo
5 lata temu

no tak , chwala, bo diety sobie obniżyli, szkoda tylko ze tak malo!!! za to co robią dla gminy to za 50 zl powinni być wdzieczni..narazie to nie zrobili nic pozytecznego dla mieszkancow Dzierzgowa…a czas ucieka! !!

ramzes
ramzes
5 lata temu

Ciekawa inicjatywa.. Szkoda że mławscy pierdzący w stołki radni nie obniżyli pensji ani sobie, ani burmistrzowi ani staroście.. Za to bezcenna jest jego mina na zdjęciu kiedy głosowano nad jego pensją..

Wml
Wml
5 lata temu

Wójt nadbije sobie na delegacjach. Na biednego nietrafiło. tylko wstyd będzie spotkać się z innymi wojtami

monopol
monopol
5 lata temu

Biedny wójt, jak tu przeżyć za 10 tysiecy miesięcznie, a teraz nawet tylko za 7,6? w biednej gminie. nic dziwnego że zachorował

benek
benek
5 lata temu

A może z propozycją obniżenia diet mławskim radnym wystąpi klub radnych PiS ? Tak chociaż o 50 %, i zamiast 2 tysięcy – dieta 1 tysiąc, co byłoby i tak dużą kwotą. Ale najlepiej zabierać innym. Ode mnie to wara, tak już jest.

As
As
5 lata temu
Reply to  benek

Klub radnych PiS nie wystąpi z takim wnioskiem z prostego powodu – takiego klubu nie ma. W radzie miasta jest 1 radny z PiS w radzie powiatu 2. I tyle

Mla
Mla
5 lata temu

Już widzę naszych radnych jak obniżają sobie diety i z oszczędności budują plac zabaw. potem nadają mu nazwę niskodietetyczny na cześć obniżonych diet

As
As
5 lata temu

Obniżyła tylko o 2,5? Dobre i to, ale zarządzania w tej gminie to nie zmieni

...
...
5 lata temu

Pierwsza jaskółka tej wiosny?
Może tak radni z Mławy pochyliliby głowy nad taką decyzją i wzięliby przykład z Dzierzgowa, wszak nasz burmistrz sam ciągle powtarza, że jest bezradny, a więc chyba czas na zmianę jego uposażenia nqa niższe, wszak nasze miasto nie jest Warszawą, Wrocławiem czy Katowicami, a zarobki burmistrza wysokością nie odbiegają od zarobków prezydentów tych miast

org
org
5 lata temu
Reply to  ...

Zgadzam się. wynagrodzenie burmistrza ma się nijak do efektów. nawet nie pozyskuje środków unijnych na oczyszczalnię, drogi i inwestycje. Obniżyć i dać premię za wyniki.

Mary
Mary
5 lata temu
Reply to  org

Bardzo trafna uwaga! Czas wziąć się na naszego włodarza.

11
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x