Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Mariusz Dziubiński DariuszLampkowski kandydat do Rady Powiatu Mławskiego kandydat do Rady Miasta Mława wybory samorządowe 2018
Logo
meblolux
Szpulka Mława tkaniny pasmanteria dodatki krawieckie nowo otwarty sklep

To poważne sprawy – mówimy o pracy dla nauczycieli


DSC01011W miejskim budżecie zabraknie 407 tys. zł subwencji oświatowej. Skomplikowane organizacyjnie jest również tworzenie pierwszych klas w szkołach podstawowych. Przed podobnymi kłopotami stanął nie tylko mławski samorząd. 

Marek Kiełbiński kandydatna burmistrza Mławy PiS

Kwiecień i maj to miesiące szczególne w roku. Oświata w tym okresie przygotowuje projekty organizacyjne na kolejny rok szkolny. Arkusze organizacyjne to najważniejsze dokumenty szkół. Dyrektorzy szkół i placówek miejskich do  30 kwietnia składają projekty arkuszy organizacyjnych burmistrzowi do zatwierdzenia. Ten z kolei do 30 maja musi te projekty zatwierdzić i przekazać jednostkom. Organ zatwierdzający, w tym wypadku burmistrz powinien przekazać placówkom wytyczne do sporządzenia projektu m.in.:

– zasad ustalania liczby godzin ponadwymiarowych,

– ustalenia liczby etatów pracowników administracji i obsługi,

– liczebności uczniów w oddziale,

– zasad podziału na grupy,

– zasad nauczania w klasach łączonych.

Wprowadzony w tym roku przepis dający rodzicom możliwość decyzji, czy sześcioletnie dzieci pójdą do szkoły, czy przedszkola, ma swój skutek finansowy dla szkół, bowiem subwencja oświatowa na dziecko w przedszkolu wynosi 1370 zł, natomiast na ucznia w szkole 5278 zł.

– W tym roku powstanie 7 oddziałów klas pierwszych. Rekrutacja do szkół jednak trwa do 31 maja i dopiero po jej zakończeniu będzie wszystko jasne – wyjaśniał ostatniej sesji rady miasta (26 kwietnia) na dyrektor Miejskiego Zakładu Obsługi Szkół Ryszard Staniszewski.

Miasto otrzymało również informację, że zaplanowana na rok 2016 ostateczna kwota subwencji oświatowej będzie zmniejszona o 407 tys. zł. Burmistrz spotykał się z dyrektorami szkół, dla którym organem prowadzącym jest Miasto Mława, i rozmawiał na temat oszczędności oraz korekt w budżetach placówek.  Według dyrektorów znaczących oszczędności nie uda się uzyskać. Również o tych trudnościach burmistrz Sławomir Kowalewski mówił na wspomnianej sesji rady miasta. Zadeklarował jednak, że środki na pokrycie niedoboru w oświacie nie zostaną poczynione kosztem zwolnień pracowników.

– Sytuacja jest bardzo złożona. Do 31 maja każdego roku dyrektor szkoły powinien zaplanować pracę szkoły czyli powinien poinformować radę pedagogiczną i organ prowadzący, który zatwierdza projekt organizacyjny roku szkolnego o tym ile jest oddziałów, ilu uczniów, kto  ma pracę z nauczycieli i pracowników administracji i obsługi. To poważne sprawy, mówimy o pracy dla nauczycieli. Jesteśmy zaniepokojeni wszyscy – mówił na sesji burmistrz Sławomir Kowalewski.

– Jeżeli zajdzie konieczność i nie będzie dodatkowych dochodów będziemy musieli powstrzymać realizację konkretnych inwestycji bądź remontów, po to żeby uzupełnić brak 407 tys zł. – dodał.

JK

Udostępnij:
Henryk Antczak
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]

1
KOMENTARZE

1500
kajetan

Aha, klas pierwszych nie będzie, a więc nauczyciele nie będą mieć godzin, ale będą pobierać wynagrodzenie. I jak nie głosować na tak wspaniałego pracodawcę. A ja wystąpiłem o umorzenie podatku (przypadek losowy) i dostałem figę.