Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo

Sąd ma naprawdę wielką cierpliwość


slider19 kwietnia br. miało miejsce kolejne posiedzenie Sądu Rejonowego w Mławie rozpatrującego sprawę  Marka K., rolnika z Pawłowa (gm. Szydłowo) , przeciwko któremu prokuratura wniosła oskarżenie z art. 177 par. 2 Kodeksu karnego, a więc o nieumyślne spowodowanie wypadku ze skutkiem śmiertelnym. Chodzi o wypadek z 28 lipca 2013 roku, w którym na skutek zderzenia samochodu osobowego Lanos z kombajnem Bizon Super Z056, który poruszał się drogą z nie złożonym hederem śmierć poniosło trzech mężczyzn jadących autem.


Na początku posiedzenia sąd odrzucił wniosek obrony o utrwalanie obrazu i dźwięku z przebiegu rozprawy, uzasadniając że ta czynność nie jest możliwa na sali na której odbywa się rozprawa z powodów technicznych. Wnioskowi sprzeciwił się też prokurator  uzasadniając, że nie jest dopuszczalne, żeby strony rejestrowały obraz.

Sąd odniósł się do kolejnych wniosków obrony o ustalenie dokładnej godziny zgłoszenia wypadku do KPP Mława, oraz o przekazanie oryginału nośnika (karty SD) z aparatu fotograficznego mławskiej policji, którym wykonywane były zdjęcia z wypadku. Z odpowiedzi KPP Mława wynika, że karta SD używana jest wielokrotnie i nie są zachowane zdjęcia cyfrowe z wypadku, jak też, że ze względu na upływ czasu nie jest możliwe określenie dokładnej godziny zgłoszenia wypadku do KPP Mława.

Przesłuchanie biegłego z zakresu mechaniki, który dokonywał oględzin oraz wydał opinię o stanie technicznym pojazdów zdominowały głównie pytania zadawane biegłemu przez oskarżonego Marka K. Oskarżony postawił biegłemu wiele pytań między innymi o prędkość z jaką poruszał się samochód Lanos ( biegły wskazał przedział 120 – 140 km/h), sposób badania sprawności układu hamulcowego samochodu, rodzaj opon i ślady hamowania, sprawność działania i rodzaj oświetlenia kombajnu w chwili wypadku, oraz o rodzaj uszkodzeń kombajnu.

Sposób zadawania przez oskarżonego biegłemu pytań wzbudzał wątpliwości zarówno sądu jak też prokuratora i oskarżycieli posiłkowych.

– Niech pan nie wyręcza sądu i nie prowadzi rozprawy. Ma pan bardzo dobrego obrońcę, proszę konsultować swoje pytania z obrońcą i składać oświadczenie, wyjaśnienie lub pytanie – zwracał uwagę oskarżonemu sędzia Leszek Borowski.

– Sąd ma naprawdę wielką cierpliwość, ale biegły jest od oceny stanu technicznego pojazdu, nie od hipotez jak doszło do takiego lub innego uszkodzenia – zauważył pełnomocnik oskarżyciela posiłkowego mec. Cezary Wtulich.

Obrońca oskarżonego Marka K. w swoim wystąpieniu uzasadniał potrzebę przesłuchania świadków – biegłych z Instytutu Ekspertyz Sądowych w Krakowie na okoliczność zachowania warunków przeprowadzonego w październiku 2015 roku ( wypadek miał miejsce w lipcu) eksperymentu rzeczoznawczego. Podtrzymał też wniosek o przesłuchanie świadków, którzy widzieli kombajn poruszający się po drodze w dniu wypadku.

Kolejna rozprawa odbędzie się w czerwcu.

JK

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
14 komentarzy
najnowsze
najstarsze najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
gość
gość
7 lata temu

Ciekawe, czy jadący Lanosem byli trzeźwi, gdyż o tym akurat nikt nie mówił.

Piotr
Piotr
7 lata temu

Pan kombajnista już nagrał program z patałachami . To było prawdziwe pośmiewisko. Co chce się pobawić w reżysera. Może zawsze przejąć serial Klan bo kończy się podobno produkcja. Jak Pan kombajnista będzie dalej wariował na rozprawach to będzie można nakręcić mode na sukces bo nie będzie końca.

paranoik
paranoik
7 lata temu
Reply to  Piotr

Żałosny jesteś

...
...
7 lata temu
Reply to  Piotr

Jeśli już to w operatora kamery.
Ty natomiast powinieneś zająć się pisaniem scenariuszy i nie oglądaj tyle bezwartościowych tasiemców, lepsze są programy edukacyjne.

staton
staton
7 lata temu

Syn-prawnik mówi do swojego ojca, również prawnika:
– Widzisz, tato, ty tę sprawę Kowalskiego ciągnąłeś przez 20 lat, a ja ją załatwiłem po jednej rozprawie.
– Owszem synu, ale ja dzięki tej sprawie zapewniłem ci edukację i kupiłem dom….
*-Wszelkie podobieństwo osób i nazwisk jest zupełnie niezamierzone i przypadkowe

Piotr
Piotr
7 lata temu

Tylna oś samochodu była nienaruszona, czyli tak jak stwierdzili biegli z Krakowa zabił ich heder. Jechałeś Panie kombajnisto jak król. Bez świateł i z hedrem. Z tego co wiadomo to nie wolno Ci się już od ponad 8 lat poruszać kombajnem nie wspominając o reszcie. Teraz jak zawiniłeś to chowasz głowę w piasek i zrzucasz winę na zmarłych bo najłatwiej nie obronią się przecież.

pinokio
pinokio
7 lata temu
Reply to  Piotr

Myślę że jakby jechał jeszcze szybciej bo wiózł pana komendanta na kolacyjke to by pofrunął w przestworza i uniknąłby czołówki z kombajnem. a tak te 130 na godzine na lewym pasie zaprowadziło ich na tamten świat.. jakie to smutne..

P. Marek
P. Marek
7 lata temu

Już chyba dosyć tych komentarzy na temat Tomka. Chłopak wraz z tato i kolego nie żyje, a ktoś z bliskich Pana kombajnisty stara się dopiec jeszcze po śmierci. Same ich odejście zmieniło życie najbliższych na ból i cierpienie. Już dawno ta rozprawa powinna być zakończona. Pan K. sam się broni i na każdej rozprawie wyczynia to samo. Gdyby był to Płock lub Warszawa nigdy by sędzia nie pozwolił na takie prostactwo.

marko
marko
7 lata temu

coś mi się zdaje, że sędzia ma inaczej na imię

ramzes
ramzes
7 lata temu

Szanowny Panie Sędzią, nie jestem prawnikiem ale wiem że prawo do obrony przysługuje każdemu obywatelowi tego kraju więc nie bardzo rozumiem uwag odnośnie pytań oskarżonego rolnika do biegłego na temat stanu technicznego auta. Tak przy okazji, to nie autostrada ani ekspresówka by sobie jeździć autkiem po ciemku – około 22 „120-140 km/h” (wg biegłego) a TYLKO 90km/h. Owszem, do wypadku mogło by także dojść przy 90 ale bądźmy poważni. Przy 90 i „120-140” zachowanie pojazdu i kierowcy jest takie samo? Co do działania policji – konkretnie mam na myśli brak dokumentacji zdjęciowej z miejsca bardzo poważnego wypadku, pozostawię bez komentarza. Smutne jest jednak to, że tacy ludzie „pilnują” bezpieczeństwa obywateli i „stoją na straży prawa”.

Wml
Wml
7 lata temu
Reply to  ramzes

Witaj Ramzes TU WML

Wml
Wml
7 lata temu
Reply to  ramzes

22 25 km.h kombajnista który poruszał się z hedrem i bez oświetlenia po ciemku bez lamp ostrzegawczych to droga publiczna a nie pole, I jest tego fina zabija trzy osoby

...
...
7 lata temu

Dziwne
Z takiego wypadku jak ten karta pamięci ze zdjęciami winna być zachowana przynajmniej aż do momentu uprawomocnienia się wyroku.
To jest dowód w sprawie, w której śmierć poniosły 3 osoby.
W takim układzie pojawiają się pytania:
„czy ktoś tu próbuje mataczyć?”
„Czy całą winą za wszelką cenę chce się obarczyć tylko rolnika?”
„Czy sąd, prokurator i oskarżyciele posiłkowi(zapewne rodzina ofiar) mają pretensje o wynajęcie dobrego adwokata przez rolnika?” – ja się temu nie dziwię, bo znając mławskie realia, to tylko najlepszy adwokat może dać szansę na sprawiedliwy wyrok w tej sprawie.
Dziwny jest również brak możliwości nagrywania rozprawy, no ale z drugiej strony mają dostęp do protokołów z rozpraw.

Z daleka
Z daleka
7 lata temu

Ja czegoś tu nie rozumiem. Sąd musi mieć cierpliwość. Ten człowiek ma prawo do obrony, bo tylko to mu pozostało. Zadaje różne pytania, w różnej konfiguracji, a sąd wielce obrażony. Pan prokurator czego się obawia, to że obraz zostanie utrwalonu na nośniku? Czy jeśliby takowy obraz wraz z fonią został nagrany, to komuś może to zagrozić ?

14
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x