Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo

Tablica pamiątkowa mistrzyni paraolimpijskiej Krystyny Owczarczyk odsłonięta w SP nr 6 w Mławie


sliderO życiu i twórczości Kornela Makuszyńskiego opowiedziały dzieci Szkoły Podstawowej nr 6 z Oddziałami Integracyjnymi w Mławie, której pisarz jest od 1995 roku patronem. Opowieść ilustrowana była prezentacją multimedialną. Zaśpiewana z przejęciem piosenka „Tolerancja” St.Soyki, odśpiewany hymn szkoły oraz doskonale zagrane przez młodych aktorów przedstawienie „O dwóch takich co ukradli księżyc” nagradzane było przez publiczność gromkimi brawami. Ważnym punktem tego dnia było odsłonięcie tablicy pamiątkowej upamiętniającej mławską paraolimpijkę Krystynę Owczarczyk. Nie zabrakło również ducha sportowej rywalizacji – trzy drużyny stanęły do przygotowanych dla nich zabaw i konkursów na sali gimnastycznej. Wszyscy uczestnicy zawodów otrzymali pamiątkowe medale.


15 kwietnia br. szczególnymi gośćmi SP nr 6 była rodzina Krystyny Owczarczyk – Helena Jakimowicz (siostra) i Katarzyna Naworska (siostrzenica). Wśród osób zaproszonych byli też m.in.: burmistrz Sławomir Kowalewski, Alicja Sumeradzka dyrektor Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej,  Longina Fabisiak dyrektor Miejskiego Przedszkola Samorządowego nr 4 z Oddziałami Integracyjnymi, Romana Olszewska dyrektor Gimnazjum nr 1, Anna Katarzyna Drozdowska dyrektor Ośrodka Szkolno – Wychowawczego, Jolanta Antosiak Katolickie Stowarzyszenie „Serce za serce”.

Dyrektor SP nr 6 Piotr Piwowarski przedstawił postać i osiągnięcia naszej mistrzyni paraolimpijskiej.

– Potrzebne nam są ideały, wzorce, które wskazywałyby nam kierunek do którego warto dążyć. W dzisiejszym dniu mam przyjemność przybliżyć postać znaną bardzo w środowisku sportowym, bardzo docenioną, ale może trochę mniej znaną w środowisku lokalnym. Krystyna Owczarczyk – medalistka czterech olimpiad, laureatka konkursu na najpopularniejszego sportowca Polski z niepełnosprawnością – mówił dyrektor Piwowarski.

Na zakończenie podziękowania i kwiaty dyrektor Piwowarski złożył na ręce pań: Heleny Jakimowicz i Katarzyny Naworskiej. Podziękował też Zdzisławowi Breńskiemu, za zainspirowanie postacią naszej paraolimpijki, oraz burmistrzowi Kowalewskiemu za wsparcie tej inicjatywy.

Tablicę umieszczoną w holu przy sali gimnastycznej odsłonili:  Helena Jakimowicz i burmistrz Sławomir Kowalewski.

Szkoła Podstawowa nr 6 z Oddziałami Integracyjnymi w Mławie była w tym roku gospodarzem kolejnego z cyklicznych spotkań placówek o takim charakterze z naszego subregionu. Do Mławy przyjechali goście ze Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 7 w Ciechanowie, Szkoły Podstawowej nr 1 z Oddziałami Integracyjnymi z Przasnyszu, Zespołu Szkół nr 1 z Iłowa. Głównym celem spotkań jest kontynuacja współpracy między placówkami, rozpowszechnianie idei integracji w środowisku lokalnym, wspólna zabawa oraz krzewienie świadomości, że każdy może osiągać sukcesy  na miarę swoich możliwości.

JK

Krystyna Owczarczyk

fot. SP nr 6

Urodziła się 15 lipca 1940 r. w miejscowości Krzywośnity nieopodal Siedlec. W wieku 6 lat zachorowała na Heine-Medina, w wyniku choroby zostały porażone kończyny dolne i zaatakowany kręgosłup. Średnią szkołę ukończyła we Wrocławiu, zdobyła zawód technik ekonomista. W 1962 r. przyjechała do Mławy, sportową przygodę rozpoczęła w 1964 r. Reprezentowała kluby sportowe Start Warszawa i Start Ciechanów, uprawiała lekkoatletykę, pływanie i pięciobój na wózkach. Startowała na arenach sportowych czterech Igrzysk Paraolimpijskich: Heidelberg 1972, Toronto 1976, Arnhem 1980 i Stoke Mandeville 1984. Wywalczyła 12 medali: 5 złotych, 2 srebrne i 5 brązowych. Biorąc udział w igrzyskach światowych w latach 1967 – 1987, zdobyła ok. 60 medali we wszystkich kolorach. W 1973 roku w Wiedniu była objawieniem: sześciokrotnie stanęła na najwyższym podium. Za szczególne osiągnięcia sportowe została uhonorowana m.in. srebrnym medalem 40-lecia Polski Ludowej oraz dwukrotnie Złotym Medalem „Za Wybitne Osiągnięcia Sportowe”. Zmarła 2 sierpnia 2014 r., została pochowana na cmentarzu parafialnym w Mławie.

Nie wybrano galeria lub galeria została usunięta

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x