Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo

Burmistrz zapowiada sensacyjne odkrycia


sliderrRadni miejscy na marcowej sesji przeznaczyli kwotę 22 590 zł dla Stacji Naukowej im. Prof. Stanisława Herbsta na badania archeologiczne na Wzgórzu Cmentarnym św. Wawrzyńca w Mławie. Burmistrz Sławomir Kowalewski w swojej wypowiedzi na sesji zapowiada sensacyjne odkrycia.


Wątpliwości co do skierowania prac archeologicznych na cmentarzu wyraził w dyskusji radny Henryk Kacprzak.

– Ja tak uważam, że archeolodzy powinni się zająć pomordowanymi żołnierzami na terenie byłego Urzędu Bezpieczeństwa. Tu kryją się tajemnice – mówił radny.

– Jesteśmy przed drugim etapem wykopalisk archeologicznych w najstarszym miejscu naszego miasta. Po to żeby ustalić, gdzie było osadnictwo i mamy nadzieję, że wcześniejsze niż z XV wieku. Mogą to być bardzo sensacyjne odkrycia, ale korzystne dla nas, dla Mławy – deklarował burmistrz Kowalewski.

W wyniku pierwszego etapu prac archeologicznych na terenie wzgórza cmentarnego wykonano szereg próbnych odwiertów.

– W wyniku próbnych odwiertów nie udało się natrafić na ślady osadnictwa, chociaż istnieje przypuszczenie, że na tym wzgórzu mógł być jakiś niewielki gródek obserwacyjny, rozebrany później, gdy powstawał kościół. W tej okolicy szukamy śladów osadnictwa z XIV-XV wieku. W najbliższym czasie zapadną decyzje, gdzie założony będzie sondażowy wykop. Bierzemy pod uwagę stronę północną ewentualnie za kaplicą od strony ulicy Okólnej – wyjaśnia archeolog Andrzej Grzymkowski.

JK

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
2 komentarzy
najnowsze
najstarsze najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
Brawo Panie Heńku
Brawo Panie Heńku
7 lata temu

Pan Kacprzak w tej sprawie jest jedynym zdrowo myślącym Radnym. Pomordowani Żołnierze leżą w środku miasta a władze Wolnej Polski o którą walczyli udają, ze niczego nie wiedzą. Po prostu nie ma problemu.

tobiasz
tobiasz
7 lata temu

W Mławie wszystko jest sensacyjne, a gdzie indziej normalne. Na prowadzonych pracach odkrywkowych w okolicach Nidzicy, Pasłęka, Elbląga przy przebudowie drogi nr 7 odkryto artefakty kultury wielbarskiej, staropruskiej a nawet rzymskiej. Nikt nie robił z tego wielkiej sensacji, gdyż były to odkrycia, których się spodziewano. Sensacją byłaby gdyby w Pasłęku odnaleziono Bursztynową Komnatę a w Mławie np. Złoty Pociąg .

2
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x