Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo

Seminarium w Mławie. Jak widzą aktualny stan bezpieczeństwa Polski eksperci?


slider7 kwietnia br. w mławskiej auli Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Ciechanowie odbyło się seminarium naukowe  „Bezpieczeństwo i obronność RP na początku XXI wieku”.  Organizatorami  byli Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Ciechanowie, Akademia Obrony Narodowej w Warszawie i Ciechanowskie Towarzystwo Naukowe i Europejskie Towarzystwo Rozwoju Kompetencji Społecznych im. Johna Deweya.


Rektor PWSZ doc. dr Leszek Zygner powitał  obecnych na konferencji przedstawicieli Komendy Powiatowej Policji z Ciechanowa i Mławy, jednostki wojskowej w Przasnyszu,  Straży Miejskiej w Mławie, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, WKU Ciechanów, WKU Warszawa Śródmieście, starostwa ostrołęckiego i mławskiego, szkół, w tym II społecznego LO w Ostrołęce, ZS nr 1 w Płońsku, ZS nr 2 w Mławie, uczniów klas propolicyjnych  Liceum Ogólnokształcącego Akademickiego Centrum Kształcenia w Mławie.

 Seminarium podzielono na trzy bloki tematyczne:

– Problemy bezpieczeństwa państwa.

– Bezpieczeństwo społeczności lokalnych.

– Rola organizacji paramilitarnych i para obronnych w systemie bezpieczeństwa państwa.

W bloku poświęconym  bezpieczeństwu międzynarodowemu płk dr hab. Krzysztof Krakowski (AON) skupił się na strategiach przyjętych przez NATO i Rosję i ich wpływie na bezpieczeństwo Polski, podkreślając, że trudno dziś przewidzieć w jakim kierunku zmierza sytuacja na arenie międzynarodowej.

Dr Milena Palczewska (AON) mówiąc o bezpieczeństwie energetycznym Polski zaakcentowała zależność  krajów byłego bloku socjalistycznego od dostaw gazu z Rosji i konieczność dywersyfikacji źródeł zaopatrzenia.

O demografii Polski mówił mgr Jerzy Trocha (AON).  Obecny wskaźnik dzietności w Polsce wynosi 1,4 i jest jednym z najniższych w świecie. Według prognozy w 2060 roku Polaków będzie zaledwie 29-32 mln.

Duże zainteresowanie wzbudziło niestety tylko multimedialne wystąpienie dr Magdaleny El Ghamari z Uniwersytetu w Białymstoku zatytułowane „Dar el – Berlin i Islamsterdam czyli uchodźstwo i migracje na Zachodzie Europy”. Autorka mówiła o problemach asymilacji kulturowej i religijnej na przykładzie krajów zachodnich otwartych na napływ imigrantów.

W kolejnym bloku rozważania dotyczyły bezpieczeństwa społeczności lokalnych.

Dr Zbigniew Ptasiewicz (PWSZ) omawiał rolę i zadania samorządów w systemie bezpieczeństwa państwa. Zwracał uwagę, że ich niezależność od siebie utrudnia koordynację działań podczas występujących zagrożeń.

Do podobnych wniosków dochodził dr Rafał Panfil (PWSZ) omawiając przemiany zachodzące w życiu społecznym mające wpływ na bezpieczeństwo.

Płk mgr Dariusz Kosakowski mówiąc o zadaniach samorządu dotyczących obronności posłużył się przykładem organizacji akcji kurierskiej, której celem jest dostarczenie w sytuacji mobilizacji kart powołań dla żołnierzy rezerwy i dokumentów dla firm mających obowiązek świadczeń na rzecz obronności.

W ostatnim bloku tematycznym dr Arkadiusz Meller (PWSZ) zajął się organizacjami, które w swoich działaniach nawiązują do tradycji związanych z wojskowością i obronnością. Podzielił te organizacje na wywodzące się z PRL jak np. Liga Obrony Kraju, czy nawiązujące do tradycji II Rzeczypospolitej, jak np. Związek Strzelecki „Strzelec”.

Uczestnikom seminarium zaprezentowały się organizacja paramilitarna Jednostka Strzelecka 1006 Płońsk oraz Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznej 79. Pułku Piechoty, Mławska Grupa Rekonstruktorów Cywilnych i ciechanowski oddział Związku Piłsudczyków.

Z wystąpień prelegentów nie otrzymaliśmy odpowiedzi na pytanie, czy Polska jest bezpieczna. Rolą autorów referatów było raczej sygnalizowanie i identyfikowanie problemów i zagrożeń, niż koncepcje ich rozwiązywania.

JK

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x