Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo

Wiceminister Teresa Wargocka gościem Szkół Katolickich w Mławie


sliderNa zaproszenie poseł Anny Cicholskiej (PiS) i dyrektora Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego Jacka Duszy 7 kwietnia br. Mławę odwiedziła sekretarz stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej Teresa Wargocka.


Wzięła ona udział w debacie oświatowej nt. „Zmiany w systemie oświaty z perspektywy małych miejscowości”. Otwarta formuła spotkania sprawiła, że bardzo licznie zjawili się przede wszystkim nauczyciele i dyrektorzy szkół nie tylko z powiatu mławskiego, ale również samorządowcy, młodzież oraz mieszkańcy. Wstępem do dyskusji były krótkie wystąpienia dyrektora Jacka Duszy, rektora PWSZ Leszka Zygnera i nauczycieli: Tomasza Chodubskiego i Elżbiety Nygi. Po tych wypowiedziach zabrała głos wiceminister Teresa Wargocka, odpowiadając również na później pojawiające się pytania i głosy z sali.

– Oświata, wykształcenie w ostatnich latach bardzo nam potaniało. Potaniało szkolnictwo gimnazjalne, podstawowe, licealne. Już w starożytnym Rzymie mówiono że dobry pieniądz jest wypierany przez gorszy. Dzisiaj dobre wykształcenie jest wypierane przez liche. Państwo wycofało się z prowadzenia szkół, przekazało całą władzę samorządom. Rodzice nie wstydzą się, jak jeszcze 15 lat temu, że ich dzieci chodzą na korepetycje. Tracą przekonanie, że kształcenie w szkole jakie pobiera uczeń ma sens i cel – mówił na wstępie Jacek Dusza.

Rektor Leszek Zygner, w swoim wystąpieniu omówił sytuację w szkolnictwie wyższym akcentując potrzebę kształcenia na potrzeby gospodarki narodowej specjalistów – dobrych inżynierów, ekonomistów, prawników czy nauczycieli.

Tomasz Chodubski – nauczyciel historii w I LO w Mławie i współinicjator projektu „Brońmy gimnazjum. Ratujmy polskie szkoły” – uzasadniał, że zmiana struktury szkolnictwa zwiększy skalę dojazdu wiejskich dzieci do zbiorczej szkoły gminnej, a młodzieży o rok wcześniej do szkół średnich i to na własny koszt. Postulował potrzebę reformy obecnej podstawy programowej z liniowej na spiralną i dostosowania jej do 3.letnich etapów kształcenia oraz potrzebę przywrócenia ogólnokształcącego charakteru liceum z pełnym 3.letnim cyklem kształcenia podstawowego i rozszerzonego.

Elżbieta Nyga – nauczycielka ZS nr 2 w Mławie, konsultant  zawodowy omówiła formy i zakres kształcenia zawodowego w szkołach publicznych i niepublicznych na terenie działania delegatury Mazowieckiego Kuratorium Oświaty w Ciechanowie. Zwróciła uwagę, że na terenie powiatu mławskiego poprawia się sukcesywnie baza do kształcenia w szkołach zawodowych. Jako niewystarczającą oceniła współpracę w kształceniu zawodowym z zakładami pracy, które nie ponoszą odpowiedzialności za przygotowanie ucznia do pracy  oraz nie partycypują w kosztach kształcenia zawodowego.

Poseł Anna Cicholska przypomniała o decyzji  Sejmu w sprawie przyznania rodzicom prawa decyzji o posyłaniu do I klasy sześcioletnich dzieci. Mówiła też o skutecznej polityce obrony małych szkół na naszym terenie.

-Taka szkoła to jest jedyne centrum kulturalne oświatowe dla takiej społeczności. Pieniądze na oświatę muszą się znaleźć, bo to jest inwestycja w młodzież, która na pewno nam się zwróci – akcentowała pani poseł.

Wiceminister Teresa Wargocka jako newralgiczne i wymagające zmian wymieniła cztery obszary dotyczące edukacji:

– finansowanie oświaty w kontekście niżu demograficznego,

– odbudowę kształcenia zawodowego dla rynku pracy,

– kształcenie specjalne,

– bezpieczeństwo w szkole.

Omawiając problemy występujące w tych obszarach bardzo mocno podkreślała rolę konsultacji społecznych.

– Potrafimy działać ponad podziałami i rozmawiać. Wszystkie projekty ustaw opracowane w MEN są konsultowane. Będziemy słuchać głosu społecznego. Naprawdę uwierzcie państwo w to, że w Polsce nie ma ciągłej awantury, oprócz tej w telewizji  – przekonywała wiceminister.

Nie zabrakło też chętnych do dyskusji i pytań do gościa. W wolnej dyskusji głos zabierali między innymi dyrektor ZS w Radzanowie Witold Okumski, dyrektor  ZS nr 1 w Mławie Urszula Makowska, Artur Czapliński nauczyciel z Płońska, uczeń KLO w Mławie Adam Śliwiński.

JK

Nie wybrano galeria lub galeria została usunięta

 

 

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
1 Komentarz
najnowsze
najstarsze najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
tobiasz
tobiasz
5 lata temu

Przypomina mi to debatę o kradzieży parówek na planie ”Ostatniej paróweczki hrabiego Barry-Kenta”. „Dlatego te zniknięte parówki zewrą jeszcze bardziej nasze szeregi. Parówkowym skrytożercom mówimy nie” i takie tam ble, ble, ble.

1
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x