Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo

DĘTE NA MEDAL


orkiestra-detaInstrumenty dęte i perkusyjne, kilkudziesięciu muzyków, dyrygent i koniecznie mażoretki tak wygląda skład tradycyjnych orkiestr dętych. Ich wkład w kulturalne życie naszego regionu jest nie do przecenienia. Trudno sobie wyobrazić duże uroczystości plenerowe bez ich udziału.


Po rocznej przerwie, Krajowa Sieć Obszarów Wiejskich na Mazowszu organizuje konkurs na najlepszą orkiestrę dętą wwojewództwie.Konkurs podzielony jest na dwa etapy. W pierwszym przyjmowane są zgłoszenia pisemne. W drugim odbędą się przesłuchania uczestników, spośród których jury konkursu wybierze najlepsze orkiestry dęte na Mazowszu. Jest o co walczyć. Pula nagród w konkursie wynosi 12 tys. zł. Pierwsza nagroda wyniesie do 6 tys. zł, druga – do 4 tys. zł, a trzecia – do 2 tys. zł.

 Do rywalizacji mogą stanąć orkiestry dęte z terenie województwa mazowieckiego, które działają przy gminach, remizach czy ośrodkach kultury. Chętne orkiestry muszą udokumentować swoją działalność poprzez prezentację kronik, sprawozdań czy relacji w mediach.

 Konkurs „Na najlepszą orkiestrę dętą Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich” organizowany jest już po raz trzeci. Wszystkie poprzednie edycje były wyjątkowe. Każdy z przystępujących do rywalizacji zespołów zaprezentował komisji i publiczności niezapomniane widowisko. Było barwnie, rytmicznie i głośno. Wśród wykonywanych utworów znalazły się zarówno standardy muzyki klasycznej, jak i przeboje muzyki rozrywkowej w ciekawych aranżacjach. Trzeba jednak pamiętać, że działalność orkiestr dętych nie ogranicza się jedynie do grania. Liczy się też efekt wizualny. Dlatego nie zabrakło kolorowego umundurowania, pokazów musztry i układów choreograficznych. Pierwszą edycję wygrały ex aequo orkiestry OSP Gozdowo i OSP Nadarzyn, a drugą – Młodzieżowa Orkiestra Dęta Miasta Zwolenia.

– Poprzednie edycje konkursu cieszyły się bardzo dużą popularnością, a jury nie miało łatwego zadania. To wyjątkowy konkurs, bo liczą się nie tylko umiejętności gry na instrumentach czy repertuar. Niezwykle istotne są również wygląd i choreografia, a udział w nim to doskonała okazja dla muzykujących mieszkańców Mazowsza do podzielenia się swoją pasją z innymi – mówi wicemarszałek Janina Ewa Orzełowska.

Zgłoszenia będą przyjmowane do 3 lipca 2016 r. Można je dostarczać osobiście lub listownie na adres:

Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego w Warszawie

Departament Rolnictwa i Rozwoju Obszarów Wiejskich

ul. Skoczylasa 4, 03–469 Warszawa

z dopiskiem „Konkurs dla orkiestr dętych”

Regulamin i karta zgłoszeniowa na stronie: http://mazowieckie.ksow.pl/news/entry/7526-iii-edycja-konkursu-na-najlepsza-orkiestre-de.html

Źródło: Marta Milewska Rzeczniczka Prasowa Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego

 

 

 

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
1 Komentarz
najnowsze
najstarsze najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
staton
staton
5 lata temu

Zawsze podziwiam orkiestry dęte. To ogrom pracy i zaangażowania ludzi którzy je tworzą. Pracują z pasją, przekazują wiedzę o muzyce, nutach, instrumentach,młodym pokoleniom, młodzieży która ma daleko do domów kultury, szkół muzycznych i oper. I cenię zaangażowanie ludzi którzy poświęcają swój czas by w nich grać lub maszerować na czele. No cóż….ostatecznie nic piękniejszego niż zgrabna mażoletka widziana z pozycji zajmowanej przez klarnecistę.

1
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x