Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo

Wiosenne łatanie dróg miejskich i powiatowych


DSC_0025Są w roku kalendarzowym przynajmniej dwa okresy, kiedy w sposób szczególny interesujemy się działaniami drogowców. Pierwszy raz jest to okres przygotowań do okresu zimowego, gdyż jak wiedzą z doświadczenia przede wszystkim kierowcy pojazdów – zima zawsze przychodzi niespodziewanie. Ten okres jest już za nami.


Kolejny ważny czas, to okres wiosenny, gdy drogowcy dokonują przeglądu stanu naszych dróg po zimie, oraz dokonują tzw. napraw bieżących. Stan dróg po zimie zależny jest w dużym stopniu jakie warunki pogodowe wówczas panowały. Najgorszym dla nawierzchni dróg rodzajem zimowej pogody jest sytuacja, gdy panują zmienne temperatury i następuje rozmarzanie i zamarzanie wody na nawierzchniach jezdni.  Woda wnikająca w pory i szczeliny nawierzchni zamarza, powodując pękanie, stąd właśnie w okresie wiosennym widzimy różne ubytki. Stąd więc służby drogowe zanim zaczną się na drogach inwestycje ( ale to oddzielny temat) dokonują napraw stanu nawierzchni tzw. masą na zimno.

Choć dla użytkownika drogi nie ma to znaczenia, to jednak warto wspomnieć jak to z odpowiedzialnością za drogi jest. Na terenie Mławy mamy taką sytuację, że przebiega przez nią droga krajowa (DK nr 7), jest to odcinek ok. 6 km, drogi wojewódzkie nr 544, 563, 615 ( ulice Warszawska, Piłsudskiego) stanowiące około 10 km odcinek, drogi powiatowe (ok. 26 km)  i oczywiście największą jest  liczba dróg gminnych (około 70 km). Każdy z zarządców odpowiedzialny jest za stan drogi. ma to znaczenie w przypadku, gdy chcemy zgłosić jakąś sprawę związaną ze stanem dróg, w tym przypadku warto wiedzieć do kogo. Drogami krajowymi zarządza Generalna Dyrekcja Dróg i Autostrad ( Rejon Mława ma siedzibę na ulicy Granicznej 1A). Drogami wojewódzkimi Mazowiecki Zarząd Dróg Wojewódzkich w Warszawie (Rejon drogowy Ciechanów, ul. Mazowiecka 7). W Mławie od wielu lat mamy do czynienia z sytuacją, gdy powiat i miasto zawierają porozumienie, w ramach którego zarządzaniem drogami powiatowymi na terenie miasta zajmuje się burmistrz, wnioski i uwagi można kierować więc w jedno miejsce.

O ocenę stanu dróg po zimie zapytaliśmy prezesa Mławskiego Przedsiębiorstwa Drogowo Mostowego oraz dyrektora Powiatowego Zarządu Dróg w Mławie.

– W budżecie mamy zaplanowaną kwotę 400 tys. zł na naprawy bieżące i 100 tys. zł na utrzymanie zimowe. Z utrzymania zimowego wykorzystaliśmy niemal 63 tys. Bieżące naprawy dróg w tym roku kosztowały około 180 tys. zł. Składa się na to: łatanie dziur masą na zimno, uzupełnianie oznakowania, naprawy kanalizacji deszczowej. Na drogach powiatowych na terenie miasta na bieżące naprawy wydaliśmy 28 tys. zł (zaplanowane 110 tys. zł.), a zimowe utrzymanie kosztowało w tym roku 33 tys. zł. Pierwsze pozimowe naprawy dokonywane są poprzez wypełnienie ubytków masą na zimno. Od miesiąca maja naprawy nawierzchni wykonywane będą masą asfaltową na gorąco z wycięciem krawędzi wokół ubytku. Oceną stanu dróg zajmuje się corocznie komisja wspólna z przedstawicielami urzędu miasta. Uwagi odnośnie napraw można zgłaszać albo do ratusza, albo bezpośrednio do spółki MPDM – podaje prezes Jan Wysocki.

– Na drogach powiatowych po zimie nie było dużych uszkodzeń. Te które powstały uzupełniamy masą na zimno. Obecnie na drogach powiatowych trwa usuwanie krzaków w pasie drogowym na drodze Mława – Dzierzgowo. Trwają również prace przy reprofilacji poboczy na odcinkach dróg powiatowych: Szumsk – Kitki, Kosiny Bartosowe – Bogurzyn, Dalnia – Drogiszka, Radzanów – Bońkowo Kościelne. Po zimie zostaną przeprofilowane powiatowe drogi o nawierzchni gruntowej na odcinkach: Brzozowo Maje – Szemplino, Unikowo – Modła Włościańska, Bolewo – Sułkowo Borowe – informuje Leszek Ślubowski dyrektor Powiatowego Zarządu Dróg w Mławie.

JK

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
2 komentarzy
najnowsze
najstarsze najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
staton
staton
5 lata temu

a jak tak sobie patrzę na to zdjęcie i zastanawiam się skąd jest wzięte. Jeżeli z jakiejś mławskiej drogi, to z chęcią bym usłyszał odpowiedzialnego jak to technologia i jak trwała. I jak odebrał i rozliczył pracę. Bo według mnie to wygląda jakby ktoś narobił na drogę….a myślałem że gówno jest modne tylko na basenie. Jak widać na drodze również i….władza to toleruje.

tola
tola
5 lata temu

Podział dróg jest taki, nowo-oddawane należą do mnie (burmistrza), te z dziurami i bez nawierzchni asfaltowej należą do nich (zarządów dróg).

2
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x