Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo

Wiosenne łatanie dróg miejskich i powiatowych


DSC_0025Są w roku kalendarzowym przynajmniej dwa okresy, kiedy w sposób szczególny interesujemy się działaniami drogowców. Pierwszy raz jest to okres przygotowań do okresu zimowego, gdyż jak wiedzą z doświadczenia przede wszystkim kierowcy pojazdów – zima zawsze przychodzi niespodziewanie. Ten okres jest już za nami.

ZS nr 1 Budowlanka Mława rekrutacja
Reklama


Kolejny ważny czas, to okres wiosenny, gdy drogowcy dokonują przeglądu stanu naszych dróg po zimie, oraz dokonują tzw. napraw bieżących. Stan dróg po zimie zależny jest w dużym stopniu jakie warunki pogodowe wówczas panowały. Najgorszym dla nawierzchni dróg rodzajem zimowej pogody jest sytuacja, gdy panują zmienne temperatury i następuje rozmarzanie i zamarzanie wody na nawierzchniach jezdni.  Woda wnikająca w pory i szczeliny nawierzchni zamarza, powodując pękanie, stąd właśnie w okresie wiosennym widzimy różne ubytki. Stąd więc służby drogowe zanim zaczną się na drogach inwestycje ( ale to oddzielny temat) dokonują napraw stanu nawierzchni tzw. masą na zimno.

Choć dla użytkownika drogi nie ma to znaczenia, to jednak warto wspomnieć jak to z odpowiedzialnością za drogi jest. Na terenie Mławy mamy taką sytuację, że przebiega przez nią droga krajowa (DK nr 7), jest to odcinek ok. 6 km, drogi wojewódzkie nr 544, 563, 615 ( ulice Warszawska, Piłsudskiego) stanowiące około 10 km odcinek, drogi powiatowe (ok. 26 km)  i oczywiście największą jest  liczba dróg gminnych (około 70 km). Każdy z zarządców odpowiedzialny jest za stan drogi. ma to znaczenie w przypadku, gdy chcemy zgłosić jakąś sprawę związaną ze stanem dróg, w tym przypadku warto wiedzieć do kogo. Drogami krajowymi zarządza Generalna Dyrekcja Dróg i Autostrad ( Rejon Mława ma siedzibę na ulicy Granicznej 1A). Drogami wojewódzkimi Mazowiecki Zarząd Dróg Wojewódzkich w Warszawie (Rejon drogowy Ciechanów, ul. Mazowiecka 7). W Mławie od wielu lat mamy do czynienia z sytuacją, gdy powiat i miasto zawierają porozumienie, w ramach którego zarządzaniem drogami powiatowymi na terenie miasta zajmuje się burmistrz, wnioski i uwagi można kierować więc w jedno miejsce.

O ocenę stanu dróg po zimie zapytaliśmy prezesa Mławskiego Przedsiębiorstwa Drogowo Mostowego oraz dyrektora Powiatowego Zarządu Dróg w Mławie.

– W budżecie mamy zaplanowaną kwotę 400 tys. zł na naprawy bieżące i 100 tys. zł na utrzymanie zimowe. Z utrzymania zimowego wykorzystaliśmy niemal 63 tys. Bieżące naprawy dróg w tym roku kosztowały około 180 tys. zł. Składa się na to: łatanie dziur masą na zimno, uzupełnianie oznakowania, naprawy kanalizacji deszczowej. Na drogach powiatowych na terenie miasta na bieżące naprawy wydaliśmy 28 tys. zł (zaplanowane 110 tys. zł.), a zimowe utrzymanie kosztowało w tym roku 33 tys. zł. Pierwsze pozimowe naprawy dokonywane są poprzez wypełnienie ubytków masą na zimno. Od miesiąca maja naprawy nawierzchni wykonywane będą masą asfaltową na gorąco z wycięciem krawędzi wokół ubytku. Oceną stanu dróg zajmuje się corocznie komisja wspólna z przedstawicielami urzędu miasta. Uwagi odnośnie napraw można zgłaszać albo do ratusza, albo bezpośrednio do spółki MPDM – podaje prezes Jan Wysocki.

– Na drogach powiatowych po zimie nie było dużych uszkodzeń. Te które powstały uzupełniamy masą na zimno. Obecnie na drogach powiatowych trwa usuwanie krzaków w pasie drogowym na drodze Mława – Dzierzgowo. Trwają również prace przy reprofilacji poboczy na odcinkach dróg powiatowych: Szumsk – Kitki, Kosiny Bartosowe – Bogurzyn, Dalnia – Drogiszka, Radzanów – Bońkowo Kościelne. Po zimie zostaną przeprofilowane powiatowe drogi o nawierzchni gruntowej na odcinkach: Brzozowo Maje – Szemplino, Unikowo – Modła Włościańska, Bolewo – Sułkowo Borowe – informuje Leszek Ślubowski dyrektor Powiatowego Zarządu Dróg w Mławie.

JK

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
2 komentarzy
najnowsze
najstarsze najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
staton
staton
5 lata temu

a jak tak sobie patrzę na to zdjęcie i zastanawiam się skąd jest wzięte. Jeżeli z jakiejś mławskiej drogi, to z chęcią bym usłyszał odpowiedzialnego jak to technologia i jak trwała. I jak odebrał i rozliczył pracę. Bo według mnie to wygląda jakby ktoś narobił na drogę….a myślałem że gówno jest modne tylko na basenie. Jak widać na drodze również i….władza to toleruje.

tola
tola
5 lata temu

Podział dróg jest taki, nowo-oddawane należą do mnie (burmistrza), te z dziurami i bez nawierzchni asfaltowej należą do nich (zarządów dróg).

2
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x