Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo

Interesujące spotkanie w bibliotece


sliderKrzysztof  Nowakowski, podróżnik, wioślarz, alpinista, właściciel jednego z największych psich zaprzęgów w Polsce, uczestnik Syberiady, bloger i autor książki „23 kilometr” odwiedził Miejską Bibliotekę Publiczną w Mławie.


Na sali pełnej słuchaczy znaleźli się stali bywalcy cotygodniowych spotkań z ciekawymi ludźmi organizowanymi przez mławską bibliotekę, ale również liczne grono młodzieży.

Uczestnicy spotkania dowiedzieli się  skąd wzięło się  zamiłowanie autora do mushingu, o podróżach, psich zaprzęgach i powstaniu książki „23 kilometr”.Podróżnik  ciekawie opowiadał o tym jak z żoną Darią jako pierwsi i jedyni, jak dotąd, Polacy w marcu 2010 roku objechali swoimi psimi zaprzęgami dookoła, bez żadnego wsparcia z zewnątrz, największe europejskie jezioro leżące za kołem podbiegunowym – Inari, w fińskiej Laponii. Pokonali wtedy 300 kilometrów w mrozie, śniegu i lodzie w czasie trzech dni. Od tamtego czasu wciąż podejmują ciekawe wyzwania i realizują kolejne wyprawy.

Nasz gość opowiadał mnóstwo ciekawostek – o pięknie zorzy polarnej, o zmaganiach z wiatrem i mrozem ale również o tamtejszych ludziach i zwyczajach. No i oczywiście o psach  alaskan husky. Podróżnik wyjaśniał, że to psy będące mieszańcami husky, szybkich psów myśliwskich, chartów oraz psów stróżujących. Alaskan husky uwielbiają biegać. Dobrze wytrenowane potrafią przebiec w ciągu doby ponad 200 km i to kilka dni pod rząd. Potrafią biec pięć godzin bez przerwy. Mają one niesłychaną wytrzymałość  i możliwość regeneracji.

Opowieści ilustrowane były slajdami z wypraw gdyż fotografia też jest pasją podróżnika.

Na zakończenie można było kupić książkę z dedykacją autora. Dochód z jej sprzedaży państwo Nowakowscy przeznaczają na działalność prowadzonego przez siebie Domu Psiego Seniora. Spotkanie odbyło się 6 kwietnia br.

JK

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
1 Komentarz
najnowsze
najstarsze najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
...
...
5 lata temu

Biblioteka Publiczna to najprężniej działająca instytucja kultury w Mławie 🙂

1
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x