Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo

Wizyta studyjna ukraińskiej delegacji w Mławie


fot. UM Mława


Czym jest partycypacja obywatelska oraz jakie korzyści przynosi współpraca władzy ze społeczeństwem – odpowiedzi na te pytania szukali w Polsce ukraińscy samorządowcy, urzędnicy oraz działacze społeczni uczestniczący w wizycie studyjnej zorganizowanej przez Fundację OKNO NA WSCHÓD. W Mławie delegacja ukraińska gościła w czwartek, 31 marca. Odbyły się dwa spotkania – w ratuszu, z Burmistrzem Sławomirem Kowalewskim i przedstawicielami społecznych rad oraz w muzeum – z przedstawicielami mławskich organizacji pozarządowych.

13-osobowa ukraińska delegacja gościła w Polsce w dniach 28 marca – 1 kwietnia 2016 r. Grupa przybyła do naszego kraju z czterech miast obwodu czerkaskiego, w których powołano rady społeczne, będące instytucjami dialogu władzy ze społeczeństwem. Wizyta studyjna miała na celu zapoznanie jej uczestników z polskimi doświadczeniami w obszarze angażowania obywateli w procesy decyzyjne, aby najlepsze rozwiązania móc wdrożyć na Ukrainie.

Podczas sześciodniowego pobytu zagraniczni goście odwiedzili Warszawę, Białystok, Suwałki i Mławę biorąc udział w spotkaniach z: pracownikami Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, urzędnikami Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego, radnymi i urzędnikami urzędów miejskich w Warszawie, Białymstoku, Suwałkach i Mławie, przedstawicielami tamtejszych organizacji pozarządowych, rad działalności pożytku publicznego oraz miejskich rad społecznych. Członkowie ukraińskiej delegacji dowiedzieli się m.in.: czym w Polsce są rady działalności pożytku publicznego oraz miejskie rady społeczne i jaka jest ich rola, w jaki sposób w naszym kraju prowadzone są konsultacje społeczne, jak wygląda kwestia wdrażania budżetów obywatelskich oraz na czym polega zlecanie organizacjom pozarządowy realizacji zadań publicznych.

W Mławie delegacja z Ukrainy spotkała się z Burmistrzem Miasta Mława, Sławomirem Kowalewskim. Spotkanie dotyczyło miejskich rady społecznych, jako forum dialogu społecznego pomiędzy władzami a mieszkańcami. Poza uzgodnionymi tematami, ukraińskich samorządowców interesowały również inne kwestie dotyczące administrowania miastem. W spotkaniu uczestniczyli także Piotr Piwowarski – Przewodniczący Rady Sportu, Katarzyna Kaszuba – Dyrektor Miejskiego Domu Kultury, członek Mławskiej Rady Kultury, Aleksandra Piłkowska – Przewodnicząca Młodzieżowej Rada Miasta Mława oraz Agnieszka Puzio Dębska – Pełnomocnik Burmistrza ds. współpracy z organizacjami pozarządowymi, Przewodnicząca Mławskiej Rady Pożytku Publicznego.

Druga część wizyty miała miejsce w Sali papieskiej Muzeum Ziemi Zawkrzeńskiej. Po krótkiej prezentacji miasta oraz placówki, kontynuowano program, który dotyczył efektywności, zasad i korzyści z kooperacji na linii II sektor – III sektor. W tej części wizyty uczestniczyli: Józef Szlachtun – Przewodniczący Uniwersytetu III wieku, Dorota Kaczorek Magdalińska, MOPS, Stowarzyszenie „Bądźmy razem”, Grzegorz Morawski – Klub Sportowy Zawkrze Mława, Barbara Zaborowska – Towarzystwo Miłośników Twórczości Tekli Bądarzewskiej, Andrzej Grzymkowski- Polskie Towarzystwo Numizmatyczne, Oddział w Mławie, Leszek Arent – Dyrektor Muzeum Ziemi Zawkrzeńskiej, członek Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Mławskiej, Irena Milewska – Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym oraz ponownie Agnieszka Puzio Dębska.

Prezentacja doświadczeń czterech polskich miast utwierdziła ukraińskich gości w przekonaniu, że ścisła współpraca władzy ze społeczeństwem ma sens i może przynosić wymierne korzyści. Wizyta studyjna ukraińskiej delegacji w Polsce jest pierwszym działaniem projektu „Aktywne Rady Społeczne II – wsparcie współpracy społeczeństwa z samorządem terytorialnym i administracją państwową na Ukrainie” realizowanego przez Fundację OKNO NA WSCHÓD oraz Komitet Wyborców Ukrainy, współfinansowanego ze środków Polsko-Kanadyjskiego Programu Wsparcia Demokracji. W kolejnych miesiącach polscy i ukraińscy eksperci przeprowadzą w centralnej Ukrainie szereg działań, w efekcie których u naszego wschodniego sąsiada podniesiona zostanie jakość dialogu i współpracy władzy ze społeczeństwem.

Źródło: Fundacja OKNO NA WSCHÓD oraz informacja UM Mława

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x