Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Kariera Provident
Logo
MediaExpert Mława Praca Doradca Klienta

Spacerem przez śmieci


smieciPierwsze wiosenne dni zachęcają mławian do spacerów. Jednakże spacerowicze oprócz rodzącej się do życia przyrody, mogą podziwiać kobierzec śmieci rozściełający się wzdłuż i w poprzek ścieżek spacerowych oraz w wodach okołomławskich  akwenów.

Słoneczne ogrody Mława

Śmieci rozsiane są wokół uczęszczanych tras spacerowych, wzdłuż ulicy Marszałkowskiej, zalegają też na leśnych ścieżkach prowadzących w stronę ulicy Krajewo i Piekiełko.

Przyglądając się strukturze porzuconych butelek, można poczynić spostrzeżenia co do nawyków tych, którzy je tam pozostawili. Abstynenci piją mineralną. Oddzielną podgrupą są zwolennicy „energetyków” lub popularnych na rynku napojów gazowanych – a wszystko to w plastikowych „petach”, rozkładających się w warunkach naturalnych setki lat. Ci, którzy za kołnierz wylewać nie chcą lub nie potrafią, uraczą środowisko szklaną flaszeczką po czystej lub kolorowej, o zróżnicowanej pojemności. Zwolennicy napojów niskoprocentowych pozostawiają białą lub zieloną buteleczkę np. po Desperados czy Harnasiu. Wspólnym dziełem wcześniej wymienionych i tych, co nie popijają po jedzeniu, są opakowania po chipsach, ciasteczkach, batonikach, cukierkach  i paczki po papierosach. Jedynie puszki aluminiowe po różnistych napojach dziwnym trafem są jakoś rzadko spotykane w stanie porzuconym.

Co prawda w wymienionych przeze mnie okolicach spacerujący człowiek nie potyka się co kilkanaście metrów o kosz na śmieci, jednak ten mankament nie usprawiedliwia wyrzucania ich gdziekolwiek. Zresztą trudno spodziewać się, że ktoś wzdłuż wszystkich leśnych ścieżek ustawi kosze i będzie je regularnie opróżniał. A tak byłoby pięknie, gdybyśmy spacerując, jadąc na rowerze czy biegając mogli podziwiać runo leśne w jego naturalnym pięknie.

« 1 z 2 »

(red.)

Udostępnij:
Media Expert Mława
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]

14
KOMENTARZE

1500
Jaka

A może ktoś zainteresuje się tym jak z wysypiska zatruwają gazem mieszkańców ulicy Krajewo ? Nie można w domu oddychać a co dopiero na powietrzu.Ostatnio zdarza się to bardzo często. Nikt tą sprawą się nie zajmie a ludzie chorują .

Jaka

Czyżby nie spodobało sie właścicielowi wysypiska ???

Pani

Brudasy

Pan

To określenie dotyczy i Pani 🙂 – śmieci nie są podpisane, a więc…

kokos

W wielu przypadkach to nie kwestia braku koszy przesądza, tylko braku kultury. Polakom szczególnie śmieci nie przeszkadzają, oczywiście poza granicami swojego podwórka. A jeszcze podrzucą do rowu, do lasu, do wody wrzucą a co tam. Widać śmieci w pięknych okolicznościach natury nie kłują w oczy.

...

Brak koszy na śmieci sprzyja takim zachowaniom, co innego całe worki śmieci gdzieś podrzucone, a co innego porozrzucane pojedyncze śmieci różnego rodzaju po całej okolicy. Podrzucane śmieci w workach świadczą o tym, że nie wszyscy zgłosili się do wywozu na śmieci i brak odpowiedniego działania ze strony władz celem zmuszenia do płacenia za wywóz tychże..

pinokio

A jak skomentujesz śmieci obok kosza?

...

w worku?? – wyjaśnione wyżej, nie wszyscy mieszkańcy zgłosili swoje gospodarstwa do wywozu śmieci, dziwne, że UM nie może tego tematu opanować.
Druga sprawa jest taka, że zbieracze złomu, butelek grzebią w koszach i rozwalają je – własne obserwacje (czasami nawet wysączają ostatnie krople napoju z butelki czy z puszki).
Są faktycznie jeszcze ludzie, którym jakimś dziwnym sposobem wypadają śmieci z dziurawych rąk wprost na ulicę, ale jak to widzę zwracam uwagę mówiąc: „właśnie Pan/i coś zgubiła”, nie zawsze ale czasami przynosi to efekt.

Wiosna

Wczoraj zglosilam do ratusza problem smieci lezacych na poboczach od lasu do ul.Piekielko. obiecali posprzatac.zobaczymy

zuza

No cóż, lubimy śmiecić, tak jak Anglicy czy Rumuni. Nie lubimy przesadnej czystości jak Niemcy. Ale władze miasta są wybrane po to, żeby służyć społeczeństwu. A więc do roboty.

koma

najpierw pojeździj po Europie, a potem komentuj, wcale nie mamy tak zaśmieconych lasów, poboczy itp. Niemcy też czystością nie grzeszą, odwiedź Belgię wielką stolicę Unii a dopiero zobaczysz jaki tam jest syf

Strażnik spokoju

oczywiście piszę o tych kamerach instalowanych w lesie

Strażnik spokoju

To spacerowicze zostawiają po sobie ślady, nieraz jadę i widzę jak rzucają butelkami ale strach nawet do takich się odezwać w zwrócić uwagę.A już nie mówię o tych parach , które przyjadą , zjedzą sobie śmieci zostawiają i różne pozostałości po seksie. Nie jeden mąż i nie jedna żona by się zdziwiła gdyby zobaczyła znajomą rejestrację w lesie. Dobrze,że są teraz kamery to można wiele rzeczy uchwycić .

Okolice

„Śmieci rozsiane są wokół uczęszczanych tras spacerowych, wzdłuż ulicy Marszałkowskiej, zalegają też na leśnych ścieżkach prowadzących w stronę ulicy Krajewo i Piekiełko”, czyli wniosek jest prosty, spacerowicze sami zostawiają taki porządek. Drugą sprawą, jest jednak brak koszy na śmieci. W Mławie jest ich wyjątkowo mało. Przy alejach typowo spacerowych także są za rzadko rozmieszczone, a ładniej wyglądają niż rozrzucone śmieci. W ogóle co tam mówić o alejach spacerowych, wystarczy przejść się przez miasto, przy niektórych ulicach nie ma w ogóle nawet jednego kosza i to w samym centrum, tylko wokół ratusza nie brak koszy na śmieci. Przykład: ul. Sportowa, którą… Czytaj więcej »