Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo

Spacerem przez śmieci


smieciPierwsze wiosenne dni zachęcają mławian do spacerów. Jednakże spacerowicze oprócz rodzącej się do życia przyrody, mogą podziwiać kobierzec śmieci rozściełający się wzdłuż i w poprzek ścieżek spacerowych oraz w wodach okołomławskich  akwenów.


Śmieci rozsiane są wokół uczęszczanych tras spacerowych, wzdłuż ulicy Marszałkowskiej, zalegają też na leśnych ścieżkach prowadzących w stronę ulicy Krajewo i Piekiełko.

Przyglądając się strukturze porzuconych butelek, można poczynić spostrzeżenia co do nawyków tych, którzy je tam pozostawili. Abstynenci piją mineralną. Oddzielną podgrupą są zwolennicy „energetyków” lub popularnych na rynku napojów gazowanych – a wszystko to w plastikowych „petach”, rozkładających się w warunkach naturalnych setki lat. Ci, którzy za kołnierz wylewać nie chcą lub nie potrafią, uraczą środowisko szklaną flaszeczką po czystej lub kolorowej, o zróżnicowanej pojemności. Zwolennicy napojów niskoprocentowych pozostawiają białą lub zieloną buteleczkę np. po Desperados czy Harnasiu. Wspólnym dziełem wcześniej wymienionych i tych, co nie popijają po jedzeniu, są opakowania po chipsach, ciasteczkach, batonikach, cukierkach  i paczki po papierosach. Jedynie puszki aluminiowe po różnistych napojach dziwnym trafem są jakoś rzadko spotykane w stanie porzuconym.

Co prawda w wymienionych przeze mnie okolicach spacerujący człowiek nie potyka się co kilkanaście metrów o kosz na śmieci, jednak ten mankament nie usprawiedliwia wyrzucania ich gdziekolwiek. Zresztą trudno spodziewać się, że ktoś wzdłuż wszystkich leśnych ścieżek ustawi kosze i będzie je regularnie opróżniał. A tak byłoby pięknie, gdybyśmy spacerując, jadąc na rowerze czy biegając mogli podziwiać runo leśne w jego naturalnym pięknie.

« 1 z 2 »

(red.)

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
14 komentarzy
najnowsze
najstarsze najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
Jaka
Jaka
5 lata temu

A może ktoś zainteresuje się tym jak z wysypiska zatruwają gazem mieszkańców ulicy Krajewo ? Nie można w domu oddychać a co dopiero na powietrzu.Ostatnio zdarza się to bardzo często. Nikt tą sprawą się nie zajmie a ludzie chorują .

Jaka
Jaka
5 lata temu
Reply to  Jaka

Czyżby nie spodobało sie właścicielowi wysypiska ???

Pani
Pani
5 lata temu

Brudasy

Pan
Pan
5 lata temu
Reply to  Pani

To określenie dotyczy i Pani 🙂 – śmieci nie są podpisane, a więc…

kokos
kokos
5 lata temu

W wielu przypadkach to nie kwestia braku koszy przesądza, tylko braku kultury. Polakom szczególnie śmieci nie przeszkadzają, oczywiście poza granicami swojego podwórka. A jeszcze podrzucą do rowu, do lasu, do wody wrzucą a co tam. Widać śmieci w pięknych okolicznościach natury nie kłują w oczy.

...
...
5 lata temu
Reply to  kokos

Brak koszy na śmieci sprzyja takim zachowaniom, co innego całe worki śmieci gdzieś podrzucone, a co innego porozrzucane pojedyncze śmieci różnego rodzaju po całej okolicy. Podrzucane śmieci w workach świadczą o tym, że nie wszyscy zgłosili się do wywozu na śmieci i brak odpowiedniego działania ze strony władz celem zmuszenia do płacenia za wywóz tychże..

pinokio
pinokio
5 lata temu
Reply to  ...

A jak skomentujesz śmieci obok kosza?

...
...
5 lata temu
Reply to  pinokio

w worku?? – wyjaśnione wyżej, nie wszyscy mieszkańcy zgłosili swoje gospodarstwa do wywozu śmieci, dziwne, że UM nie może tego tematu opanować.
Druga sprawa jest taka, że zbieracze złomu, butelek grzebią w koszach i rozwalają je – własne obserwacje (czasami nawet wysączają ostatnie krople napoju z butelki czy z puszki).
Są faktycznie jeszcze ludzie, którym jakimś dziwnym sposobem wypadają śmieci z dziurawych rąk wprost na ulicę, ale jak to widzę zwracam uwagę mówiąc: „właśnie Pan/i coś zgubiła”, nie zawsze ale czasami przynosi to efekt.

Wiosna
Wiosna
5 lata temu

Wczoraj zglosilam do ratusza problem smieci lezacych na poboczach od lasu do ul.Piekielko. obiecali posprzatac.zobaczymy

zuza
zuza
5 lata temu

No cóż, lubimy śmiecić, tak jak Anglicy czy Rumuni. Nie lubimy przesadnej czystości jak Niemcy. Ale władze miasta są wybrane po to, żeby służyć społeczeństwu. A więc do roboty.

koma
koma
5 lata temu
Reply to  zuza

najpierw pojeździj po Europie, a potem komentuj, wcale nie mamy tak zaśmieconych lasów, poboczy itp. Niemcy też czystością nie grzeszą, odwiedź Belgię wielką stolicę Unii a dopiero zobaczysz jaki tam jest syf

Strażnik spokoju
Strażnik spokoju
5 lata temu

oczywiście piszę o tych kamerach instalowanych w lesie

Strażnik spokoju
Strażnik spokoju
5 lata temu

To spacerowicze zostawiają po sobie ślady, nieraz jadę i widzę jak rzucają butelkami ale strach nawet do takich się odezwać w zwrócić uwagę.A już nie mówię o tych parach , które przyjadą , zjedzą sobie śmieci zostawiają i różne pozostałości po seksie. Nie jeden mąż i nie jedna żona by się zdziwiła gdyby zobaczyła znajomą rejestrację w lesie. Dobrze,że są teraz kamery to można wiele rzeczy uchwycić .

Okolice
Okolice
5 lata temu

„Śmieci rozsiane są wokół uczęszczanych tras spacerowych, wzdłuż ulicy Marszałkowskiej, zalegają też na leśnych ścieżkach prowadzących w stronę ulicy Krajewo i Piekiełko”,
czyli wniosek jest prosty, spacerowicze sami zostawiają taki porządek.
Drugą sprawą, jest jednak brak koszy na śmieci. W Mławie jest ich wyjątkowo mało. Przy alejach typowo spacerowych także są za rzadko rozmieszczone, a ładniej wyglądają niż rozrzucone śmieci.
W ogóle co tam mówić o alejach spacerowych, wystarczy przejść się przez miasto, przy niektórych ulicach nie ma w ogóle nawet jednego kosza i to w samym centrum, tylko wokół ratusza nie brak koszy na śmieci.
Przykład: ul. Sportowa, którą codziennie wędruje masa dzieci i młodzieży – 1 kosz na całej długości i jeden na psie odchody, który jest wykorzystywany przez handlujących warzywami.

14
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x