Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo
Szpulka pasmanteria Mława dodatki krawieckie

Zgłoś się do urzędu miasta a zaczipujesz swojego pieska za darmo


2-piesO problemie bezpańskich lub porzuconych przez właścicieli czworonogów wielokrotnie i przy różnych okazjach informował burmistrz Sławomir Kowalewski, podając kwoty jakie miasto przeznacza na zapewnienie opieki dla tych zwierząt. W tym roku radni miejscy przeznaczyli na zadania związane z problemem bezdomności zwierząt kwotę 253 300 zł.


Na sesji rady miasta 29 marca br. radni przyjęli program opieki nad zwierzętami bezdomnymi oraz zapobiegania bezdomności zwierząt na terenie Miasta Mława. Program został skonsultowany z powiatowym lekarzem weterynarii, organizacjami społecznymi , które w swoich statutach zapisane mają zadania ochrony zwierząt oraz kołami łowieckimi. Tak jak w ubiegłym roku bezdomne zwierzęta zgłaszać należy Straży Miejskiej. Dalszą opiekę zwierzęta otrzymają w schronisku dla zwierząt „Nadzieja” w Napierkach, z którym to miasto podpisało umowę, planując na te wydatki kwotę 145 300 zł.

Poza zapewnieniem zwierzętom opieki w schronisku, program reguluje również sprawy związane z opieką nad wolno żyjącymi kotami, odławiania bezdomnych zwierząt, procedurę sterylizacji lub kastracji zwierząt w schronisku, działania związane z poszukiwaniem właścicieli dla bezdomnych zwierząt, usypianie ślepych miotów, wskazanie gospodarstwa w celu zapewnienia pobytu dla zwierząt gospodarskich i zapewnienia całodobowej opieki weterynaryjnej w przypadkach zdarzeń drogowych z udziałem zwierząt.

Nowym i dodatkowym elementem programu jest możliwość bezpłatnego oznakowania psów, na co miasto przewidziało kwotę 60 000 zł.

– Zamierzamy podjąć ciekawe działania. Nowość to czipowanie psów na terenie naszego miasta. Zachęcam do tego żeby poddać swoje zwierzęta temu znakowaniu.  W tym roku zamierzamy  wykupić 1000 czipów, żeby można było je umieścić na karku zwierzęcia, takie zwierzę jest identyfikowane, czyli jest właściciel.  Od 2018 Polska jest  zobowiązana dyrektywą unijną wprowadzić obowiązek  znakowania psów. W trosce o zwierzęta chcemy zapewnić właścicielom te czipy już teraz. Aby zaczipować psa, trzeba spełnić pewne warunki. Trzeba psa zaszczepić, uiścić za niego opłatę  i być mieszkańcem Mławy – zachęcał burmistrz Kowalewski.

Informacje w tej sprawie można uzyskać w Wydziale Gospodarki Komunalnej, Mieszkaniowej i Ochrony Środowiska Urzędu Miasta Mława.

Chipowanie  psa na pewno znacznie ułatwia proces odszukania jego właściciela, w przypadku gdy zwierzę się zabłąka. Ponieważ wszczepiony chip jest niewidoczny, dobrze jest umieścić informację o tym, że zwierzę jest znakowane w widocznym miejscu np. jako zawieszkę przy obroży. Należy też pamiętać, że chip nie działa na zasadzie GPS, więc drogą radiową nie można „namierzyć” uciekiniera. Chip pomaga dotrzeć do właściciela zaginionego zwierzęcia, ale tylko w przypadku, gdy będzie można odczytać kod z chipa umieszczonego pod skórą czworonoga.

JK

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
5 komentarzy
najnowsze
najstarsze najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
Hania
Hania
7 lata temu

No tak utrzymujemy schronisko kolejnego biznesu mławskiego z naszych pieniędzy

///
///
7 lata temu

Najbardziej innowacyjne było jednak budownictwo pasywne w Mławie,pierwsze budynki miały powstać w Mławie. Ktoś wie jak to się skończyło?

...
...
7 lata temu
Reply to  ///

Chyba skończyło się fiaskiem, budynki miały stanąć w 2012 i 2013 roku i do tej pory cisza,
Pewnie inwestor upadł

NNN
NNN
7 lata temu

Panie Burmistrzu
Może czas czas już zakończyć z tymi innowacjami, bo od tych Pana pomysłów to mamy już i tak już dziurawe kieszenie, ciągle Pan w nich(naszych kieszeniach) grzebie bez naszego przyzwolenia. Nie pyta nas Pan o nic, tylko sam podejmuje decyzje o wydatkach. Zdaje się, że trochę się Pan zagalopował z tym rządzeniem się.
Rola burmistrza jest chyba trochę inna.

desperat
desperat
7 lata temu

Burmistrz to niech się lepiej zajmie dobrym gospodarowaniem finansami miasta i dobrym zarządzaniem, dbaniem o dobro mieszkańców Mławy, a nie o sw2oje własne i pieski(nie swoje), bo niedługo przy takim dobrobycie to pod ratuszem staną taczki.

5
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x