Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo
Szpulka pasmanteria Mława dodatki krawieckie

Światowy Dzień Poezji w Mławie


swiatowy-dzien-poezjiZwiązek Twórców Ziemi Zawkrzeńskiej w Mławie i Miejski Dom Kultury w Mławie zapraszają 2 kwietnia br. o godz. 17.00 na Światowy Dzień Poezji, który się odbędzie w Sali na Piętrze Miejskiego Domu Kultury.


W programie:

• Recital Gabriela Fleszara
• Spotkanie z Julią Szychowiak i Marcinem Orlińskim
• Koncert zespołu PARA-FRAZA
• Czytanie wierszy i konkurs 1 wiersza
(jury: Julia Szychowiak, Marcin Orliński, Gabriel Fleszar, Jarosław Trześniewski-Kwiecień)
• Promocja książek poetyckich (niespodzianka!)

Goście:

Marcin Orliński (ur. 1980) – poeta, prozaik i krytyk literacki. Wydał tomy wierszy „Mumu humu” (Kraków 2006), „Parada drezyn” (Łódź 2010), „Drzazgi i śmiech” (Poznań 2010), „Tętno” (Łódź 2014), zbiór krótkich utworów prozatorskich „Zabiegi” (Poznań 2014) oraz książkę krytycznoliteracką „Płynne przejścia” (Mikołów 2011). Laureat Nagrody im. Adama Włodka za rok 2015. Stypendysta m. st. Warszawy i kilkukrotny stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w dziedzinie literatury. Redagował rubrykę poetycką w „Przekroju” i serię wydawniczą „Biblioteka Debiutów” przy „Zeszytach Poetyckich”. Tłumaczony na języki angielski, niemiecki, francuski, szwedzki, rosyjski i ukraiński. Mieszka i pracuje w Warszawie. Oficjalna strona: www.marcinorlinski.pl

Julia Szychowiak (ur. 1986) – poetka. Wydała tomy wierszy „Poprawiny” (Biuro Literackie, Wrocław 2006), „Po sobie” (Biuro Literackie, Wrocław 2007), „Wspólny język” (Biuro Literackie, Wrocław 2009), „Intro” (Biuro Literackie, Wrocław, 2014) i „Na raz” (Biuro Literackie, 22 wiersze podróżne, Wrocław 2016). Finalistka XI Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego im. Jacka Bierezina, laureatka projektu „Bursztynowe Pióro/Połów 2007″. Leureatka Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej „Silesius” 2008 w kategorii „poetycki debiut roku” za tom „Po sobie”. Nominowana do Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej „Silesius” 2015 w kategorii „książka roku” za tom „Intro”. Jest córką poetki Mirki Szychowiak.

Gabriel Amadeusz Fleszar (ur. 1979) – polski muzyk, wokalista i autor tekstów. Członek zespołu Candida. Oprócz muzyki Gabriel Fleszar próbował także aktorstwa – zagrał główną rolę w polskim filmie „Sezon na leszcza” w reżyserii Bogusława Lindy. W szkole podstawowej uczył się grać na fortepianie i gitarze, a w szkole średniej śpiewał w chórze Państwowego Liceum Muzycznego w Legnicy. W 1998 Gabriel wraz z przyjaciółmi założył własną grupę teatralną „300 Chwil Do Deja Vu”, z którą wystawił spektakl „4/4″ nagrodzony na Festiwalu Teatrów Amatorskich w Legnicy. Wygrał Ogólnopolskie Przesłuchania Wokalistów zorganizowane przez firmę Universal Music Polska. W nagrodę podpisał kilkuletni kontrakt fonograficzny. W 2011 wziął udział w programie The Voice of Poland emitowanym na antenie stacji telewizyjnej TVP2.

Światowy Dzień Poezji – święto obchodzone corocznie 21 marca, ustanowione przez UNESCO jesienią 1999 roku. Główne uroczystości tego święta odbywają się w Paryżu. Celem tego dnia jest promocja czytania, pisania, publikowania i nauczania poezji na całym świecie. UNESCO zadeklarowało, że ten dzień ma „dać nowy impuls, aby docenić poezję oraz poprzeć krajowe, regionalne i międzynarodowe ruchy poetyckie”.

Dzień Poezji był kiedyś obchodzony 5 października. W drugiej połowie XX wieku społeczność światowa zaczęła go obchodzić 15 października, w dniu urodzin Wergiliusza , wybitnego poety starożytnego Rzymu. Tradycja obchodów tego święta w październiku utrzymuje się w wielu krajach, czasem w innym dniu lub w listopadzie.

W Stanach Zjednoczonych i Kanadzie kwiecień jest miesiącem poezji (ang. „National Poetry Month”).

Źródło: Związek Twórców Ziemi Zawkrzeńskiej

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x