Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo
Szpulka pasmanteria Mława dodatki krawieckie

Groby Pańskie w mławskich parafiach


rodzina1

Parafia pw. Św. Rodziny


Zwyczaj przygotowywania na Wielki Piątek Grobów Pańskich sięga korzeniami średniowiecza. Wówczas krzyż lub Najświętszy Sakrament od Wielkiego Piątku do rezurekcji przykrywano kamieniem, co miało symbolizować grób.

Umieszczanie figury Chrystusa jako elementu Grobu Pańskiego pojawiło się w XVII wieku i przetrwało do dziś. Ukształtowaną

tradycją stało się też umieszczanie elementów symboliki narodowej.

Od czasów saskich datuje się zwyczaj wystawiania straży przy grobie przez formacje wojskowe, potem mundurowe. Zwyczaj przygotowywania i odwiedzania Grobów Pańskich choć znany w całej Europie najpowszechniej zachował się w Polsce. A tak wyglądały dekoracje w mławskich parafiach.

JK

trojca 1

Parafia pw. Św. Trójcy

mbkp 1

Parafia Matki Bożej Królowej Polski

wolka1

Parafia Św. Jana Kantego

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x