Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo
Szpulka pasmanteria Mława dodatki krawieckie

Oszustwa sposobem „na policjanta” dalej skuteczne


fot1Dwójka seniorów – z Radomia i  Ostrowi Mazowieckiej straciła przez oszustów  znaczną kwotę pieniędzy. W tym samym dniu (23 marca br.) oszuści, na szczęście bezskutecznie, próbowali oszukać 63 letnią kobietę z Ciechanowa.


Godz. 11.00, nieznany mężczyzna podający się za policjanta zadzwonił do 63- letniej mieszkanki Ciechanowa i usiłował wyłudzić od niej pieniądze, tłumacząc że synowa miała wypadek, w wyniku którego zginęło siedmioletnie dziecko, a ona jest zatrzymana w prokuraturze i aby uniknąć więzienia musi zapłacić kaucję w wysokości 25 tysięcy złotych. Trwają czynności zmierzające do ustalenia oszusta. Postępowanie prowadzi KPP Ciechanów.

Godz. 14.20 nieznany mężczyzna oszukał 77 – letniego seniora, mieszkańca Radomia. Mężczyzna stracił kilkadziesiąt tysięcy złotych. Sprawca zadzwonił na telefon stacjonarny, a następnie na komórkowy i podając się za policjanta oświadczył, że z banku, w którym pokrzywdzony ma konto wypłynęły dane klientów i prowadzona jest tajna akcja przeciwko defraudacji pieniędzy przez pracowników tego banku. Senior  stosując się do udzielonych telefonicznie instrukcji, udał się do banku, wypłacił pieniądze, które następnie wrzucił do kosza na śmieci w umówionym miejscu. Postępowanie prowadzi KMP Radom.

Godz. 15.40 w Ostrowi Mazowieckiej oszust zadzwonił do 67- letniej kobiety, pod pozorem prowadzenia działań policyjnych przeciwko grupie przestępczej. Skłonił  ją do wypłaty pieniędzy z rachunku bankowego. Pokrzywdzona przekazała kilkanaście tysięcy złotych we wskazanym przez sprawców miejscu. Postępowanie prowadzi KPP Ostrów Mazowiecki.

Złodzieje działający metodą na tzw. policjanta, poszukują swojej potencjalnej ofiary, posługując się często po prostu książką telefoniczną. Wybierają imiona abonentów, które wskazywać mogą na seniora i dzwonią opowiadając, podobną do przedstawionych, historyjkę. Na terenie KPP Mława w ostatnim czasie nie odnotowano zdarzeń o usiłowaniu, czy dokonaniu oszustwa na tzw. „policjanta” czy „wnuczka”. Udanych prób działania oszustów jest coraz mniej. Seniorzy znając sposoby działania przestępców coraz skuteczniej  potrafią uchronić się przed niebezpieczeństwem. Mimo to sprawcy oszustw nie rezygnują z prób okradania starszych osób. Policja apeluje o ostrożność i przypomina:

NIE WPUSZCZAJ OBCEJ OSOBY DO MIESZKANIA

NIE PRZECHOWUJ W DOMU DUŻEJ ILOŚCI GOTÓWKI LUB KOSZTOWNOŚCI

ZAWSZE PRZED OTWORZENIEM DRZWI UPEWNIJ SIĘ, KTO ZA NIMI STOI

NIE UFAJ NIEZNAJOMYM

NIE PRZEKAZUJ PIENIĘDZY NIEZNAJOMEJ OSOBIE

JEŚLI ZADZWONIŁ DO CIEBIE OSZUST – POWIADOM POLICJĘ

JEŚLI PADŁEŚ OFIARĄ KRADZIEŻY LUB OSZUSTWA – NATYCHMIAST POWIADOM POLICJĘ.

 

oprac. JK

źródło: KPP Mława

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x