Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo
Szpulka pasmanteria Mława dodatki krawieckie

153 rocznica walk powstańczych pod Wróblewem


slideeerMsza polowa i program słowno – muzyczny w wykonaniu młodzieży z Zespołu Szkół w Radzanowie przypomniały o walkach powstańczych toczonych w okolicach Wróblewa podczas Powstania Styczniowego  21 marca 1863 roku.


Mszę św. polową odprawił ks. Bogdan Pawłowski  rektor Sanktuarium św. Antoniego w Ratowie, koncelebrowali – ks. Jerzy Piątek proboszcz parafii św. Rocha w Radzanowie i ks.  Marek Jarosz rektor Wyższego Seminarium Duchownego w Płocku, który wygłosił homilię nawiązując w niej do aktualnej sytuacji społeczno – politycznej w Polsce.

– I choć różnie pojmujemy pewne wymiary polskości,  różnie definiujemy patriotyzm, to wydaje mi się że można znaleźć wspólną przestrzeń, co do której byśmy się zgodzili – Polskę. Własny język, przeszłość, myślenie o innych, nie tylko o sobie i takie życie, które daje miejsce i przestrzeń na życie innych. Dlatego wystrzegajmy się skrajnych postaw społecznych i politycznych.  Z jednej strony nie jest dobrze, jeżeli towarzyszy nam w życiu społecznym jedynie podejście pragmatyczne, spryt, wtedy społeczność umiera. Z drugiej strony nie jest dobrze gdy charakteryzuje nas nadmiar idei. Wtedy odrywamy się od rzeczywistości i nie potrafimy odróżnić spraw drobnych od ważnych i wielkich – mówił w homilii ks. rektor.

Wśród obecnych na uroczystości znaleźli się Anna Cicholska – poseł na Sejm RP, starosta mławski Włodzimierz Wojnarowski, wójt gminy Radzanów Andrzej Wójcik, radny powiatowy i dyrektor Zespołu Szkół w Radzanowie Witold Okumski, komendant komendy powiatowej Policji w Mławie mł. insp. Artur Ryfiński, nadleśniczy Nadleśnictwa Dwukoły Jaromir Skrzypecki.

Uroczystości zorganizowało Sanktuarium Diecezjalne Św. Antoniego z Padwy w Ratowie we współpracy z Zespołem Szkół w Radzanowie, Gminą Radzanów, Bractwem św. Antoniego, Stowarzyszeniem Komitet Społeczny Ratujmy Ratowo.

21 marca 1863 r. w lesie pod Wróblewem koło Radzanowa nad Wkrą i Ratowa rozegrała się jedna z najkrwawszych bitew, które z kozakami stoczył gen. Zygmunt Padlewski – naczelnik Powstania Styczniowego w Guberni Płockiej. Zginęło w niej 100 powstańców, tyle samo było rannych. Rosjanie przerwali bitwę, co uratowało resztę oddziału.

JK

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
1 Komentarz
najnowsze
najstarsze najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
Witold Okumski
Witold Okumski
6 lata temu

Dziękuję Ks. Rektorowi, Pani Poseł za obecność, za piękne słowa skierowane do uczniów. Dziękuję młodzieży Zespołu Szkół w Radzanowie, Pani Annie Jurkiewicz i Pani Aldonie Nowocińskiej za znakomity program artystyczny.

1
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x