Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo
Szpulka pasmanteria Mława dodatki krawieckie

Ile osób kieruje pojazdami bez prawa jazdy?


policja sliderGdy trzeba zapłacić w jednym dniu dwa mandaty po 500 zł, trudno nazwać ten dzień szczęśliwym. A jednak takie zdarzenia w odstępie kilku godzin miała w Mławie mieszkanka naszego powiatu podczas kontroli drogowych 8 marca br.


Mazowiecka policja w ramach „Dnia kobiet z mazowiecką drogówką” prowadziła akcję „Kochasz? Powiedz STOP wariatom drogowym”. Taka akcja miała miejsce również w Mławie.

W tym dniu mławscy policjanci z wydziału ruchu drogowego do kontroli wybierali pojazdy kierowane przez kobiety. W trakcie kontroli rozmawiali z paniami o bezpieczeństwie na drodze i wręczali niebieskie serduszko. Tak działo się w zdecydowanej większości przypadków. Nie wszystkie panie jednak były zadowolone z zatrzymania ich pojazdu do kontroli. Świąteczny dzień nie oznaczał bowiem, że drastyczne naruszanie przepisów nawet kobiecie ujdzie bezkarnie.

Otóż w jednym przypadku okazało się, że zatrzymana do kontroli siedząca za „kółkiem” młoda kobieta nie posiadała prawa jazdy. I nie chodziło o to, że prawo jazdy zostało jej wcześniej zabrane lub zostało w innej torebce na stoliku w domu. Pani po prostu prawa jazdy nigdy nie miała. Policjanci ukarali panią mandatem w wysokości 500 zł oraz zabronili kontynuowania jazdy.

Dzień kobiet jest pechowy – na pewno pomyślała ukarana kobieta, choć przyjęła karę bez mrugnięcia okiem. Po wykonaniu telefonu przyjechała po nią znajoma, a auto musiało pozostać na parkingu. Nie był to jednak finał całej historii. Ten sam patrol drogówki, kilka godzin później, zauważył poruszające się dość charakterystyczne auto, które już raz tego dnia zatrzymywane było do kontroli. W wyniku ponownej kontroli tegoż auta, okazało się, że kieruje nim ta sama młoda kobieta, która już raz została ukarana. Otrzymała kolejny mandat 500 złotowy i kolejny raz została „wysadzona” zza kierownicy.

Ile osób kieruje pojazdami nigdy nie mając do tego uprawnień? Tego nie wie nawet policja. W myśl ustawy prawo o ruchu drogowym osoba taka nie jest kierowcą, nie może więc być ukarana punktami karnymi. Takie wykroczenia nie są więc rejestrowane a w związku z tym nie trafiają do bazy danych, trudno więc oszacować ich liczbę. Kierowanie bez uprawnień jest wykroczeniem z art. 94 par.1 kodeksu wykroczeń i karane jest grzywną w wysokości 500 zł.

Czemu osoby decydują się jeździć bez uprawnień? Na forach internetowych można spotkać takie lub podobne wpisy: „Nie robię kursu, bo i po co? 500 zł raz na kilka lat się zapłaci i ma się zero stresu egzaminacyjnego i zero wkuwania”. Na marginesie tej kalkulacji można dodać, że obecnie koszt kursu i egzaminu na prawo jazdy to wydatek ok. 1500 zł.
Przy takiej kalkulacji trzeba jednak pamiętać, że za wszystkie szkody na ludziach i mieniu osoba bez prawa jazdy płaci z własnej kieszeni. To może być uszkodzenie drugiego auta, ale też wypłata dożywotniej renty dla ofiary wypadku. Taki sposób myślenia miał zmienić złożony w ubiegłym roku poselski projekt zmiany ustawy o ruchu drogowym zakładający za takie wykroczenie karę aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny nie niższej niż 3000 zł. Projekt został odrzucony, więc nadal najwyższą karą pozostaje mandat 500 zł.

JK

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x