Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo
Szpulka pasmanteria Mława dodatki krawieckie

Poseł Anna Cicholska o sześciolatkach i programie 500 +


slider posePierwsza konferencja prasowa poseł Anny Cicholskiej (PiS) w Mławie w dniu 14 marca poświęcona była tematom sześciolatków w szkole oraz programowi 500+.


Pani poseł przypomniała uchwaloną w grudniu ub. roku nowelizację ustawy o systemie oświaty, która przede wszystkim przywróciła obowiązek szkolny w wieku 7 lat i pozwala rodzicom zadecydować czy ich dziecko pójdzie do szkoły jako sześciolatek, czy zgodnie z ustawą od lat 7. Podkreśliła zgodność wprowadzonych zmian z wolą rodziców protestujących przeciwko obowiązkowi wysyłania do szkół sześciolatków.

W przypadku tych dzieci, które poszły do szkoły jako sześciolatki rodzice będą mogli złożyć wniosek w szkole odnośnie pozostawienia dziecka w klasie I. Dziecko może pozostać w pierwszej klasie kolejny rok, ale nie jako nieklasyfikowane, ale celem wyrównania wiedzy czy umiejętności. W sytuacji gdy rodzice jednak zdecydują, że chcą wysłać sześciolatka do szkoły potrzebne jest odbycie rocznego przygotowania przedszkolnego. W przypadku jego braku konieczne jest uzyskanie opinii z poradni psychologiczno-pedagogicznej o gotowości dziecka do podjęcia nauki w klasie I. Omówiła również problemy jakie sygnalizują samorządy w związku z wprowadzonymi zmianami.

– Samorządy grzmią na alarm, że zabraknie miejsc w przedszkolu, jeżeli sześciolatki nie pójdą do szkoły. Niewielki odsetek rodziców deklaruje, że wyśle sześciolatki do szkoły, oznacza to że nasza ustawa poszła w dobrym kierunku. Rolą samorządów jest jak przygotują szkoły i rodziców. Można przygotować bazę w szkołach żeby powstały świetlice dla dzieci sześcioletnich, w których mogą przebywać do godz. 16 – 17. – mówiła pani poseł.

Na marginesie problemów funkcjonowania świetlic, wspomniała o zamiarze likwidacji tzw. godzin „karcianych”, podczas których często nauczyciele pracowali w świetlicach szkolnych oraz planach zwiększenia nadzoru kuratorium nad pracą szkół, wraz z ograniczeniem wpływu samorządów na politykę zatrudnienia w oświacie.

Poseł Cicholska mówiła również o programie 500 +. Podkreśliła, że efekty tego programu będą długofalowe.
– Jestem przekonana, że to najlepszy projekt który mógł powstać, jeżeli chodzi o politykę prorodzinną. Zmniejszą się dysproporcje pomiędzy rodzinami wysoko sytuowanymi a biednymi. Spowoduje też ożywienie gospodarcze – wymieniała zalety programu pani poseł.

JK

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x