Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo
Szpulka pasmanteria Mława dodatki krawieckie

Młodzieżowe patrole przestrzegały kierowców


patrole-1 Wciąż niestety wielu kierowców łamie przepisy dotyczące parkowania w miejscach wyznaczonych dla osób niepełnosprawnych, głównie w okolicach dużych marketów i pasaży handlowych.


„Zabrałeś moje miejsce, zabierz moje kalectwo” oraz „Parkuj poprawnie” – takie ulotki wręczali kierowcom oraz zostawiali za wycieraczką auta mławscy licealiści z klas policyjnych. Młodzieżowe patrole sprawdzały czy kierujący stosują się do przepisów dotyczących zatrzymywania się i postoju oraz korzystania z miejsc parkingowych dla osób niepełnosprawnych.

Akcja, która odbyła się na trzy dni przez Światowym Dniem Inwalidów i Ludzi Niepełnosprawnycch, była ostrzeżeniem przed restrykcjami, jakie grożą za nieprawidłowe parkowanie, a przede wszystkim nieuprawnione parkowanie na miejscu dla osoby niepełnosprawnej. Młodzież z klas policyjnych zwracała też uwagę, czy kierowcy parkując nie utrudniają ruchu pieszym, zaparkowania innym kierowcom oraz czy stosują się do obowiązujących przepisów.

Osoby w pełni sprawne, wjeżdżają na koperty namalowane na parkingach wychodząc z założenia, że to nic takiego a z zakupami będzie bliżej do auta. Dla osób poruszających się z trudem, codzienne czynności, w tym robienie zakupów- to prawdziwe wyzwanie. Warto o tym pamiętać. Karta parkingowa wydawana jest konkretnej osobie, zawiera imię i nazwisko osoby uprawnionej. Posługiwanie się taką kartą parkingową przez osobę nieuprawnioną jest zagrożone mandatem w wysokości 800 złotych. Za parkowanie w miejscu przeznaczonym dla osoby niepełnosprawnej grozi mandat w wysokości 500 złotych.

– Podczas naszych działań dwóch kierowców próbowało zaparkować na miejscu dla osoby niepełnosprawnej ale kiedy podeszłyśmy z ulotką „Zabrałeś moje miejsce, zabierz moje kalectwo”, przepraszali, tłumacząc że to tylko na chwilę i natychmiast odjeżdżali – opowiada Julka, uczennica klasy o profilu policyjnym, dowódca jednego z patroli.

– Najczęściej widzieliśmy przypadki parkowania, gdzie kierowca zajął dwa miejsca parkingowe lub wjechał na chodnik, utrudniając przejście pieszemu – opowiadali Izaak i Sandra, dowódcy patroli.

Podczas akcji profilaktycznej młodzieżowych patroli, uczniowie rozdali ponad 100 ulotek „PARKUJ POPRAWNIE ”, upominając kierowców. Akcja będzie kontynuowana już 20 marca, podczas Światowego Dnia Inwalidów – tym razem jednak policjanci zapowiadają surowe i bezwzględne kary.

Za nieuprawnione posługiwanie się kartą parkingową i parkowanie na miejscu dla niepełnosprawnych lub miejscu zastrzeżonym grozi mandat w wysokości 800 zł i 5 pkt. karnych
Za nieuprawnione parkowanie na miejscu dla niepełnosprawnych grozi mandat w wysokości 500 zł i 5 pkt. karnych
Za nieuprawnione posługiwanie się kartą parkingową dla niepełnosprawnych grozi mandat w wysokości 300 zł.

patrole-2

Źródło: Anna Pawłowska KPP Mława

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
1 Komentarz
najnowsze
najstarsze najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
staton
staton
6 lata temu

Uważam że osoba parkująca na miejscu przeznaczonym dla osób niepełnosprawnych robi to zazwyczaj z pełną świadomością i powinna oprócz mandatu mieć odholowane auto na parking policyjny z pełnymi tego konsekwencjami.
Inna sprawa że ciut dużo w naszym kraju jest osób posiadających kartę osoby niepełnosprawnej.

1
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x