Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo
Szpulka pasmanteria Mława dodatki krawieckie

Praca na urzędzie? A za ile?


zarobki-1Na mławskim rynku pracy nie jest łatwo znaleźć zatrudnienie. Prawie cztery tysiące osób jakiejś pracy poszukuje. Dotyczy to również osób z wyższym wykształceniem. Dobry pracodawca to taki, który zatrudnia legalnie, czas pracy jest normowany, wynagrodzenie jest niezłe i wypłacone w terminie, a pracownik ma perspektywę i stabilność zatrudnienia. Gdy zdarzy się, że pracownik pójdzie na zwolnienie lekarskie to nikt go po powrocie nie zwolni. Tak przede wszystkim postrzegana jest praca we wszelkiego rodzaju urzędach. A jakie wynagrodzenie otrzymują urzędnicy?


Zanim przedstawię zarobki pracowników na stanowiskach urzędniczych na chwilę chciałbym wrócić do poprzedniego artykułu o wynagrodzeniach szefów instytucji samorządowych. Kilkoro z nich w tej sprawie dzwoniło do redakcji, z zarzutami, że przytoczone dane nie odzwierciedlają ich miesięcznych zarobków, gdyż doliczone są do nich świadczenia pieniężne występujące sporadycznie, takie jak np. nagroda jubileuszowa, lub inne występujące tylko w danym roku źródła dochodów.

W artykule „Prześwietlamy zarobki szefów powiatowych i miejskich instytucji” na jego wstępie jako źródło danych wskazałem oświadczenia majątkowe, które wypełniają sami dyrektorzy. Tylko w jednym przypadku dotyczącym wynagrodzenia prezesa PEC w jego oświadczeniu majątkowym obok kwoty dochodu znalazł się dodatkowy zapis o wysokości nagrody jubileuszowej. W pozostałych przypadkach żadnych dodatkowych informacji poza kwotą roczną nie znalazłem. Nie zmienia to jednak zasady, że wszelkie nagrody i tak wliczane są do dochodów każdego pracownika i sprawiają, że jego całkowity dochód roczny jest wyższy niż kwota miesięcznego wynagrodzenia brutto w angażu pomnożona przez 12. W przywołanym artykule wskazuję, że dane te dotyczą roku 2014 i może tak być, że dane z roku 2015 będą inne, co okaże się po złożeniu nowych oświadczeń majątkowych.

Wracając do kwestii wynagrodzeń urzędników. Podane poniżej przeciętne wynagrodzenie brutto pracowników samorządowych wyliczone jest z uwzględnieniem dodatkowego wynagrodzenia rocznego. Przedstawione niżej dane dotyczą roku 2015 i pochodzą od dyrektorów jednostek samorządowych miasta i powiatu.

O ile dochody osób sprawujących funkcje kierownicze są jawne i można je opublikować z imienia i nazwiska, o tyle wynagrodzenia pracowników, którzy nie składają oświadczeń majątkowych są chronione, więc podane wartości są średnią przypadającą na 1 etat.

Zestawienie obejmuje jednostki organizacyjne miejskie i powiatowe. Podstawą prawną wynagrodzenia osób zatrudnionych w jednostkach samorządowych jest rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 18 marca 2009 roku w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych. Przepisy rozporządzenia tworzą pewne ramy, dając jednak kierownikom jednostek dość dużą swobodę kształtowania wynagrodzeń. Warunkiem jest tu jednak wysokość budżetu danej jednostki, który dla wszystkich jednostek uchwala rada miasta lub powiatu.

Wysokość przeciętnego wynagrodzenia brutto pracowników jednostek samorządowych miejskich i powiatowych zatrudnionych na stanowiskach urzędniczych i pomocniczych.
zestawienie
Jak widać z powyższej tabeli wahania wysokości przeciętnych wynagrodzeń w poszczególnych jednostkach są dość duże. Mając na uwadze różnorodność zadań realizowanych przez jednostki oraz różne wymagania odnośnie zatrudnianych pracowników, nie można wprost postawić tezy w której jednostce płacą najlepiej. Na pewno jednak można zauważyć, że przeciętne wynagrodzenie w urzędzie miasta jest wyraźnie wyższe niż w starostwie. Wyraźnie widoczny jest też niższy poziom wynagrodzeń w placówkach związanych z pomocą społeczną, zarówno w mieście jak i w powiecie.
Ostateczne wnioski pozostawiam jednak czytelnikom.

JK

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
9 komentarzy
najnowsze
najstarsze najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
aleks
aleks
6 lata temu

Słaba informacja. Warto podrążyć o każdego pracownika, tak jak tutaj:
http://siecobywatelska.pl/jawne-nagrody-urzednikow-w-rybniku-jawnosci-trzeba-chciec/

...
...
6 lata temu
Reply to  aleks

Moim zdaniem Rybnik źle zrobił, są pewne granice prywatności i nie uznaję faktu, że szeregowy pracownik Urzędu powinien podlegać inwigilacji, bo nie jest osobą publiczną. Zaznaczam, że nie jestem pracownikiem ani administracji państwowej, ani samorządowej, jednakże to co zrobiono w Rybniku przeraża mnie i budzi duży niesmak.
Państwo policyjne???

poli-pola@interia.pl
6 lata temu
Reply to  ...

Prywatność, to dane dotyczące wyznania, adresu zamieszkania, ukierunkowania na płeć, przynależności do partii, a wiedza o finansach publicznych jest konieczna (jawność – art 33 ustawy o finansach publicznych).
Dlatego wiele gmin publikuje rejestry umów z osobami fizycznymi i przedsiębiorstwami, publikuje powoli nagrody dla pracowników…
Skoro ujawnia się dane dotyczące wybitnych sportowców, zdolnych uczniów, czy cieszących się zaufaniem nauczycieli, publikuje ich dane na stronach urzędów, to dlaczego się wstydzić chwalić publicznie pracowników samorządowych opłacanych z pieniędzy publicznych?
Czym się oni niby różnią od tych osób fizycznych z rejestrów umów, nauczycieli, czy nastoletnich sportowców?

...
...
6 lata temu

Moje dane o zarobkach to moje dane prywatne i nie życzę sobie żeby je upubliczniano. Gdy się jest osobą publiczną nie ma wyboru, wiadomo na co człowiek się decyduje, coś za coś.
Niewiele gmin poszło na to, żeby upublicznić dochody wszystkich swoich pracowników. 🙂

raksa
raksa
6 lata temu

Szczerze mówiąc takie uśrednienie nic nie daje. To tak jak w powiedzeniu – Mój szef codziennie je mięso, a ja jego pracownik codziennie jem kapustę. To średnio codziennie jemy bigos.

Mla
Mla
6 lata temu
Reply to  raksa

Raksa przecież możesz sam(a) poprosić burmistrza o imienną listę 100 pracowników um i ich wynagrodzenia 🙂

aldona
aldona
6 lata temu

Tłumy odwiedzających mławskie muzeum, nadmiar obowiązków, presja czasu a także stres to prawdopodobnie czynniki, które wpływają na wynagrodzenia pracowników Muzeum Ziemi Zawkrzeńskiej.

Dociekliwy
Dociekliwy
6 lata temu

W dalszym ciągu nie ma nic na temat tej zbędne3j komórki UM jaką jest STRAŻ MIEJSKA.
Ile tam osób pracuje?
Jakie mają zarobki?
Kiedy przewidziana jest likwidacja SM i czy w ogóle burmistrz się nad tym zastanawia?
Czy zostało zmniejszone zatrudnienie w SM po oddaniu części obowiązków Policji?

Koksu
Koksu
6 lata temu

Dokładnie, wysokość budżetu przypadającą na daną jednostkę ma tu zasadnicze znaczenie…

9
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x