Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo
Szpulka pasmanteria Mława dodatki krawieckie

„Chwała zwyciężonym i chwała tym, którzy pamiętają”. Zaproszenie na uroczystości ku czci Powstańców Styczniowych pod krzyżem we Wróblewie


ps21 marca 2016 roku, w sto pięćdziesiątą trzecią rocznicę bitwy pod Radzanowem i Wróblewem, odbędą się po raz czwarty uroczystości upamiętniające tamte dramatyczne wydarzenia. Mottem uroczystości od samego początku są znamiennego słowa z listu biskupa płockiego Piotra Libery „Gloria victis et gloria memoribus. Chwała zwyciężonym i chwała tym, którzy pamiętają”.


Uroczystości rozpoczną się tradycyjnie o godz. 12.00 mszą św. polową pod krzyżem-obeliskiem powstańczym w lesie we Wróblewie (ok. 3 km od Sanktuarium św. Antoniego w Ratowie, gmina Radzanów, powiat mławski, współrzędne GPS to N52° 57′ 2″ oraz E20° 7′ 14″ ). Mszy św. będzie przewodniczył oraz homilię wygłosi rektor Wyższego Seminarium Duchownego w Płocku, ks. prał. dr. Marek Jarosz.

Następnie zaplanowano złożenie kwiatów pod obeliskiem powstańczym oraz widowisko plenerowe „Gloria victis”, w którym młodzież z Zespołu Szkół im. Jana Pawła II w Radzanowie przybliży ostatnią wielką bitwę bohatera Powstania Styczniowego, gen. Zygmunta Padlewskiego, stoczoną 21 marca 1863 roku pod Radzanowem i Wróblewem.

Generał Zygmunt Padlewski należał do tych bohaterów, którzy nie zawahali się składając swe życie na ołtarzu Ojczyzny. Takie wartości jak wierność Bogu, Ojczyźnie i towarzyszom broni były dla niego cenniejsze niż szansa na ocalenie i rozkwitająca miłość. Podobnie postąpił inny wielki przywódca Powstania Styczniowego – Romuald Traugutt, który zapytany przez zalęknioną o jego życie ukochaną, czy jest sens walczyć, odpowiedział: „ Ja nie wiem czy jest sens, wiem tylko, że jest mus”. Takie postawy uczą heroizmu, pokazują, że jesteśmy potomkami wielkich ludzi. Dlatego też wspólnie oddajmy część naszym bohaterom, dumni z ich dziedzictwa i gotowi podjąć ich dzieło zarówno poprzez naukę, pracę na rzecz rozwoju naszych społeczności, jak i przez gotowość do ofiary życia, jeśli zaistniałaby taka konieczność – zaprasza do włączenia się w obchody rektor sanktuarium, ks. Bogdan Pawłowski.

Uroczystości organizuje Sanktuarium Diecezjalne Św. Antoniego z Padwy w Ratowie we współpracy z Zespołem Szkół w Radzanowie, Gminą Radzanów, Bractwem św. Antoniego, Stowarzyszeniem Komitet Społeczny Ratujmy Ratowo.

Patronat honorowy nad wydarzeniem objęli: Biskup Płocki Piotr Libera, Marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik oraz Starosta Mławski Włodzimierz Wojnarowski.

Generał Zygmunt Padlewski urodził się w 1836 roku w okolicach Berdyczowa, jego ojcem był powstaniec listopadowy, ukończył celująco studia w Akademii Artylerii w Petersburgu. Jednakże nie służył zaborcy, najpierw wstąpił do tajnego Koła Oficerskiego Zygmunta Sierakowskiego, potem w 1861 roku do Towarzystwa Młodzieży Polskiej w Paryżu. Po powrocie do kraju w 1862 od początku stał się jednym z przywódców i inspiratorów Powstania Styczniowego. Od stycznia 1863 roku był powstańczym naczelnikiem Warszawy i autorem planu strategicznego powstania, który niestety nie został zrealizowany. Odniósł liczne zwycięstwa, na terenie Puszczy Kurpiowskiej, pod Myszyńcem i Drążdżewem. Po klęsce 21 marca 1863 roku pod Radzanowem i Wróblewem jego oddział został rozwiązany. Wpadł w ręce wroga miesiąc później w okolicach Studzianki, gdy tworzył nowy oddział jako komendant Płocka. Nie zgodził się na współpracę z zaborcą i dlatego 15 maja 1863 roku, został rozstrzelany na płockich rogatkach, mając zaledwie 27 lat. Jego narzeczona, Marianna Stawiarska, zmarła z rozpaczy w trzy miesiące później.

Źródło:  Stowarzyszenie Komitet Społeczny Ratujmy Ratowo

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x