Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo
Szpulka pasmanteria Mława dodatki krawieckie

Za nami VIII Antoniański Dzień Skupienia


DSCN0326Sanktuarium Diecezjalne św. Antoniego z Padwy w Ratowie w niedzielę 13 marca po raz ósmy zorganizowało antoniański dzień skupienia. Mottem wszystkich ratowskich spotkań formacyjno-modlitewnych są słowa św. Antoniego „Miłość jest duszą wiary, bez miłości wiara umiera”. Tym razem zgromadzeni rozważali je w kontekście tajemnicy Bożego Miłosierdzia oraz łask, którymi Bóg nas na co dzień obdarza.


Pan Bóg uczynił wielkie rzeczy dla na nas, hasło dzisiejszego dnia skupienia, będące zarazem cytatem ze śpiewanego w tym dniu psalmu responsoryjnego ma nam uświadomić, że podczas modlitwy przede wszystkim skupiamy się na prośbach, nie potrafiąc dziękować za dobro, którym Stwórca nas obdarował – podkreślił, witając przybyłych na dzień skupienia pielgrzymów, ks. Bogdan Pawłowski, rektor ratowskiego sanktuarium a zarazem Promotor Bractwa św. Antoniego.

W takcie rozważań, towarzyszących modlitwie różańcowej, ks. rektor zaznaczał również, jak ważne, zarówno dla zbudowania osobistej relacji z Bogiem, jak też dla nauczenia się postawy radości życia, jest codzienne dziękowanie za mniejsze i większe łaski, które otrzymujemy od Boga.

Tradycyjnie, o godz. 12.00, została odprawiona msza św. w intencjach zanoszonych przez pielgrzymów, której przewodniczył oraz homilię wygłosił ks. prof. Ireneusz Mroczkowski.

Iluż z nas i dziś zapomina, że Chrystus jest najwyższa wartością, jakże często skupiamy uwagę na śmiechach, jak nazywa ludzkie przyziemności apostoł, nie wyruszając w drogę za Chrystusem? – pytał, przywołując fragmenty listu św. Pawła do Filipian, ks. profesor. Tematem przewodnim homilii było bowiem rozważanie, jak współczesny człowiek, chrześcijanin powinien wypełniać swą misję pójścia za Chrystusem, jak może ją przełożyć na codzienność dnia powszedniego, na konkretne słowa i uczynki i jak ma pilnować samego siebie, by nie stać w gronie kamienujących innych ludzi, ale, by kierując się przykazaniem miłości, okazywać błądzącym zrozumienie i miłosierdzie.

Jednym z wymownych znaków pójścia za Chrystusem jest pomoc najbardziej potrzebującym, chorym, cierpiącym oraz ich rodzinom. Przywołując tę postawę, ks. Mroczkowski odwołał się do zakończonych w sobotę w połockiej katedrze rekolekcji dla wdów, wdowców, osób chorych onkologicznie oraz członków ich rodzinnych, których organizatorem, oprócz parafii katedralnej i wspólnoty Wdów Konsekrowanych, było również Bractwo św. Antoniego.

Wiele osób, składających w tym czasie przejmujące świadectwo, jak chociażby pani Iwona Żiółkowska – matka, która Bożemu Miłosierdziu zawierzyła swój ból po stracie ukochanego, zmarłego na chorobę nowotworową, syna Tomasza, pan Andrzej Mejer, który trwa przy chorującej od osiemnastu lat na różne choroby nowotworowe żonie Lenie, ubogaciło pozostałych uczestników swą postawą całkowitego zawierzenia losu swego i swych najbliższych woli Bożej, a jednocześnie doświadczyło wiele ciepła i wsparcia od słuchających. Takie sytuacje sprawiają, że obcy ludzie stają się wspólnotą, wspólnotą, którą zgromadziła w jednym miejscu miłość Chrystusa i która potrafi z tej miłości czerpać, dzieląc się nią z innymi ludźmi. – podkreślił ks. profesor.

Mszę św. zakończyła adoracja Najświętszego Sakramentu, podczas której zgormadzeni powierzali wstawiennictwu św. Antoniego, św. Faustyny i św. Jana Pawła II prośby skierowane do Boga, z którymi tu przybyli i wśród których znalazły się również te o szczęśliwy przebieg operacji, czy zatrzymanie choroby dla osób chorych onkologicznie.

Podczas krótkiego odpoczynku dla pielgrzymów został przygotowany skromny poczęstunek w refektarzu, oddanym do użytku w październiku ubiegłego roku po generalnej renowacji południowo-wschodniego skrzydła budynku klasztornego, wykonanej dzięki dofinansowaniu ze środków Europejskiego Rozwoju Regionalnego w Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013.

Koronką do Bożego Miłosierdzia, punktualnie o 15.00, rozpoczęła się druga część dnia skupiania, podczas której została odmówiona również litania do św. Antoniego oraz akt ponownego obrania św. Antoniego za patrona. Na zakończenie uczestnicy dnia skupienia ucałowali relikwie św. Antoniego z Padwy.
W spotkaniu formacyjno-modlitewnym uczestniczyli wierni z Dekanatu Strzegowskiego, z Mławy, Ciechanowa, Płocka oraz Warszawy, Elbląga i Diecezji Włocławskiej.
Dziękując wszystkim za przybycie, rektor sanktuarium zaprosił do aktywnego uczestnictwa w przedsięwzięciach organizowanych przez sanktuarium, w tym w rozpoczynających się 12 czerwca Dniach Świętego Antoniego.
Szczegółowy program przedsięwzięć organizowanych przez sanktuarium dostępny jest na stronie www.sanktuarium-ratowo.pl.

Źródło: Ewa Kozłowska-Głębowicz Społeczny Komitet w Ratowie

DSCN0314

DSCN0336

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x