Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo
Szpulka pasmanteria Mława dodatki krawieckie

Ile zarabiają pracownicy obsługi w placówkach powiatowych ?


DSC_0041Podniesienia podstawy wynagrodzenia do najniższej krajowej plus dodatek za wysługę lat domagają się pracownicy obsługi szkół i placówek prowadzonych przez powiat mławski.


Nad wnioskiem będzie zastanawiał się zarząd powiatu po analizie płac pracowników obsługi we wszystkich jednostkach organizacyjnych.

Do przewodniczącego rady powiatu 1 lutego br. wpłynęło pismo w tej sprawie podpisane przez pracowników obsługi wszystkich powiatowych placówek oświatowych.
Z treścią pisma przewodniczący rady Henryk Antczak zapoznał radnych powiatu na sesji w dniu 24 lutego br.

Pracownicy za niesprawiedliwy uważają sposób naliczania wynagrodzenia, gdy jego wysokość do najniższej krajowej uzupełniana jest premią i dodatkiem stażowym. W piśmie możemy przeczytać: „Średnia krajowa w 2016 roku wzrosła o 100 zł brutto a nasze wynagrodzenie wzrosło o 56 zł. Z angaży wynika, że pracownik z 20-letnim stażem powinien otrzymać 279,80 zł więcej od młodego pracownika bez stażu. Również na angażu mamy premię 20 proc. lecz tej premii nie mamy. Czy po to jest premia żeby ją zabrać przy zwolnieniu lekarskim, a chorobowe naliczać od podstawy? Panie starosto premia jest to nagroda dla pracownika a nie uzupełnienie najniższej krajowej. … W roku 2012 różnica pomiędzy najniższą krajową a poborami obsługi wynosiła 251 zł brutto, a na dzień 1.01.2016 101 zł brutto. To znaczy, że nasze wynagrodzenia maleją. Żądamy podniesienia podstawy wynagrodzenia do najniższej krajowej plus stażowe za wysługę lat pracy.”

Takie pismo wpłynęło też do wydziału edukacji i zdrowia starostwa. Dyrektor wydziału Jan Marek Wtulich zapewnił, że 3 % podwyżki wynagrodzeń przyjęte uchwałą ( rady powiatu – red.) zostały wdrożone. O wysokości w poszczególnych grupach tej podwyżki decydował dyrektor jednostki. Zgodnie z decyzją zarządu powiatu do wszystkich jednostek powiatowych skierowane zostały pisma o przedstawienie szczegółowych informacji na temat wynagrodzeń. – To będzie przedmiotem szczegółowej analizy zarządu – poinformował Wtulich.s2

Do wypowiedzi dyrektora Wtulich odniósł się radny Witold Okumski.

– Złożę wniosek żeby w marcu komisja rewizyjna dokonała kontroli wynagrodzeń w jednostkach organizacyjnych i w starostwie. Musimy wiedzieć jak podwyżka ( 3% – red.) została wdrożona. To nie jest tak, że będziemy zasłaniać się dyrektorami, innymi osobami, bo one to wdrożyły. To rada powiatu przeznacza środki na podwyżki – mówił radny.

Rada powiatu 10 głosami za, 1 przeciwnym i 5 wstrzymujących przegłosowała wniosek radnego Okumskiego i zleciła komisji rewizyjnej przeprowadzenie kontroli wynagrodzeń.

Jaki będzie efekt analizy wynagrodzeń w jednostkach organizacyjnych powiatu, który ma przeprowadzić zarząd dowiemy się w najbliższym czasie.

Zasadnym byłoby w tym momencie pytanie, na podstawie jakich danych zarząd powiatu przygotował na jesieni ubiegłego roku projekt budżetu, skoro dopiero teraz będzie wymagał od kierowników jednostek analizy wynagrodzeń.

Poniżej przedstawiamy zestawienie przeciętnych wynagrodzeń w jednostkach powiatowych za rok 2015. Z zestawienia wyłączone jest starostwo powiatowe ( nie spłynęły jeszcze dane) oraz Powiatowy Zarząd Dróg, w którego strukturze nie ma pracowników obsługi (są robotnicy drogowi).
Dane w tabeli pochodzą od kierowników powiatowych jednostek organizacyjnych, a dane dotyczące placówek oświatowych – z wydziału edukacji i zdrowia. Ze względu na ochronę danych osobowych wynagrodzenia podawane są w formie wynagrodzeń przeciętnych przypadających na 1 etat,
Podane kwoty są kwotami brutto. W tą kwotę wliczone jest dodatkowe wynagrodzenie roczne (tzw. 13), oraz wszystkie wydatki płacowe takie jak nagrody jubileuszowe oraz odprawy emerytalne.

W przypadku wystąpienia w placówce takich świadczeń w rzeczywistości wynagrodzenie brutto pracownika będzie niższe niż wyliczona przeciętna.

tab 3Przykładami placówek gdzie pracownicy obsługi otrzymują najniższe wynagrodzenie jest Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie, gdzie przeciętne wynagrodzenie wynosi 2032 zł brutto oraz Zespół Ośrodków Wsparcia z kwotą 2140,00 zł brutto.
Nagrody jubileuszowe i odprawy były przyczyną wyliczenia wyższych przeciętnych wynagrodzeń w jednostkach:
Bursa szkolna (łącznie 7)
I Liceum Ogólnokształcące (łącznie 3)
Zespół Szkół Nr 2 (łącznie 3)
Zespół Szkół Nr 3 (łącznie 3)
Zespół Szkół Nr 1 (łącznie 2)
Ośrodek szkolno Wychowawczy (łącznie 2)
Powiatowy Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli (łącznie 2)
Zespół Szkół Nr 4 (1)

JK

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
4 komentarzy
najnowsze
najstarsze najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
gość
gość
6 lata temu

do anka a może PIP powinna przeprowadzić kontrole wszędzie tam gdzie pracują osoby na tzw. czarno , nie wykazują dochodów i pędzą po pracy co sił żeby udowodnić , że nie maja dochodu i MOPS, GOPS albo inna instytucja ma im dac zapomogę , zasiłek no i koniecznie 500+ bo im się przecież należy

anka
anka
6 lata temu

Komisje Rewizyjne Rady Powiatu i Rady Miasta powinny przeprowadzić kontrolę zatrudnienia i realizacji wynagrodzeń we wszystkich powiatowych i miejskich jednostkach organizacyjnych. Kontrola działalności starosty i burmistrza min. w tematyce polityki kadrowej i motywacyjnej pracowników urzędów i podległych jednostek organizacyjnych wpisana jest w ustawy. Ponadto protokoły z kontroli powinny być opublikowane, gdyż ustawa o finansach publicznych wskazuje o przejrzystości i jawności finansów. Tak zrobiono np. w Łomży. Zakładam, że tak nie będzie w Mławie, bo tu panuje zamordyzm.

Marek
Marek
6 lata temu

Czy Pan Radny Chodubski otrzymał pisemną odpowiedz ze Starostwa dotyczącą terminu uzyskania dodatkowych uprawnień przez Zięcia Pana A o co prosił podczas Rady Powiatu?

Ciekawy
Ciekawy
6 lata temu
Reply to  Marek

Marek rozwiń temat o jakie chodzi uprawnienia? Z góry dziękuje

4
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x