Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo
Szpulka pasmanteria Mława dodatki krawieckie

Odzież używana. Pomoc dla potrzebujących, czy dobry biznes?


sliderWyrzucić do śmietnika a może włożyć do kontenera? Taki dylemat ma wiele osób robiących porządek w garderobie nie tylko przy okazji świąt. Przecież niektóre rzeczy są prawie nie używane, aż szkoda wyrzucić. Dla mnie, dla męża, dla dzieci już za małe, ale może ktoś potrzebujący jeszcze z nich skorzysta – tak myśli wiele osób, którym zwyczajnie szkoda wyrzucić ubrania do śmietnika. Kto jednak na tym korzysta?


Charakterystyczne, choć niezbyt piękne kontenery na odzież używaną na stałe wpisały się w krajobraz polskich miast i wsi, ustawiane za zgodą, a bywa że też bez zgody właścicieli działki. Pewnym utartym stereotypem jest to, że oddana odzież trafia do osób potrzebujących, najczęściej za pośrednictwem którejś z organizacji charytatywnych. Tak się jednak nie dzieje.

Kontenery, które widzimy w naszych miejscowościach są własnością nie tylko organizacji charytatywnych jak np. Polski Czerwony Krzyż, ale także firm zajmujących się zbiórką i obrotem odzieżą używaną. Tak jest również w Mławie, gdzie obok siebie ustawione są kontenery PCK i prywatnej firmy – PHU NORD z Warszawy.
Podstawową działalnością Przedsiębiorstwa Handlowo – Usługowego NORD w Warszawie jest obrót odzieżą używaną. Prowadzi też sprzedaż odzieży posortowanej jak również niesortowanej, oraz zajmuje się produkcją czyściwa przemysłowego. Według Urzędu Miasta Mława oba podmioty uzyskały zgodę na ustawienie kontenerów.

– Na działkach Miasta Mława znajdują się kontenery do zbiórki materiałów odzieżowych i tekstylnych, należące do Polskiego Czerwonego Krzyża Mazowiecki Oddział Okręgowy w Warszawie (14 kontenerów, umowa użyczenia z dnia 16.11.2015 r. zawarta na okres do 31.12.2018 r.) i Przedsiębiorstwa Handlowo – Usługowego „NORD” Krzysztof Kaczorowski w Warszawie (10 kontenerów, umowa dzierżawy z dnia 7.07.2014 r. zawarta na okres do 31.12.2016 r. – informuje rzecznik Urzędu Miasta Mława Magdalena Grzywacz.

Sprawa przynajmniej częściowo jest jasna, w Mławie odzież wrzucona do pojemników firmy NORD trafia do dalszej sprzedaży, ewentualnie przetworzenia i to firma na tym zarabia. Odzież na pewno nie służy żadnej działalności charytatywnej. Tą świadomość ma też urząd miasta, gdyż pobiera za ustawienie kontenerów opłatę z tytułu dzierżawy.

Okazuje się, że odzież wrzucona do pojemników PCK, również nie trafia do osób potrzebujących. Z oficjalnego komunikatu PCK, wynika, że odzież wrzucana do pojemników jest sprzedawana.
„Polski Czerwony Krzyż prowadzi zbiórkę tekstyliów do specjalnie oznaczonych pojemników, rozmieszczonych na terenie 12 województw. PCK gromadzi w nich tekstylia, a środki pozyskane ze sprzedaży zebranych ubrań, pościeli itp. przeznacza na obsługę projektów pomocowych i edukacyjnych oraz bieżącą działalność statutową. Większość tekstyliów, które trafiają do pojemników nie może być – ze względu na swój stan – przekazana potrzebującym. Może jednak zostać wykorzystana do celów przemysłowych. PCK zdecydował się powierzyć recycling zbieranych tekstyliów specjalistom, w zamian za wsparcie finansowe. Im więcej PCK zbierze, tym więcej środków pozyska na swoje działania. Co ważne, dochody ze sprzedaży tekstyliów w danym województwie zostaną przeznaczone na lokalną działalność PCK. Zostawiający ubrania w pojemnikach, pomagają więc potrzebującym w swojej okolicy.
Darczyńcy, którzy chcą przekazać ubrania, pościel, pluszaki, czy buty w dobrym stanie, wciąż mogą to zrobić odwożąc wyprane rzeczy do najbliższego oddziału PCK” – czytamy w oficjalnym komunikacie PCK.

Jeżeli bardzo chcemy, żeby przekazana przez nas odzież trafiła bezpośrednio do potrzebujących, to możemy przekazać ją albo w oddziale PCK, albo innym instytucjom takim jak np. Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej, który przekazuje ją bezpośrednio swoim podopiecznym.

JK

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
4 komentarzy
najnowsze
najstarsze najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
OLA
OLA
6 lata temu

Cenna informacja, teraz będę oddawać odzież do MOPS

Karmiona szpakami
Karmiona szpakami
6 lata temu

Jeśli wyrzucam odzież w dobrym stanie, to pakuję ją do reklamówki i wieszam obok śmietnika. Mam nadzieję, że chociaż część tego trafi do jakichś ludzi potrzebujących. Kiedyś cała moja rodzina wrzucała także do tych metalowych pojemników, ale już ładnych kilka lat temu można było przeczytać w prasie gdzie taka odzież trafia. Teraz do tych pojemników wrzucamy, ale sztuki, które są mało wartościowe. Niech się nacieszą. Nigdy więcej nic nie wyrzucę do pojemnika odzieży niezniszczonej, z której ktoś może skorzystać.

ojjj
ojjj
5 lata temu

Odzież trafia do sprzedaży ale dochody w ten sposób uzyskane są przekazywane na działalność charytatywną.

Trudi
Trudi
5 lata temu
Reply to  ojjj

Jaki procent tych dochodów trafia na działalność charytatywną, a jaki na konsumpcję?

4
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x