Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo
Szpulka pasmanteria Mława dodatki krawieckie

Michał Węglicki najsilniejszym Polakiem roku 2015 w armwrestlingu


sliderrrr28 letni Mławianin Michał Węglicki to pięciokrotny mistrz Polski w kategorii do 100 kg., czwarty w kategorii do 110 kg. na Mistrzostwach Europy, wicemistrz w ubiegłorocznym Pucharze Świata w kategorii do 100 kg. Najsilniejszy Polak roku 2015 w armwrestlingu w kategorii open. W lutym 2016 roku zajął w Mistrzostwach Polski pierwsze miejsce na rękę prawą i drugie na rękę lewą w kategorii do 100 kg.


Takie osiągnięcia to efekt 15 lat treningów w najgorszym przypadku cztery a nawet sześć razy w tygodniu. Ćwiczyć trzeba palce, nadgarstki, przedramiona, plecy, brzuch. Konieczna jest też specjalna dieta bogata w składniki energetyczne. Siłowanie na rękę ( armwrestling) to dyscyplina sportu wciąż jeszcze w Polsce mało popularna. Obowiązują tu dość proste zasady: dwóch znajdujących się naprzeciw siebie zawodników zwiera dłonie w uścisk i, trzymając łokcie na poduszce, stara się przeciągnąć rękę przeciwnika w dół. O zwycięstwie decyduje siła mięśni zawodników, ale także technika, taktyka, szybkość i wytrzymałość psychiczna.
– Przez pierwsze dwa lata startu człowiek uczy się technik . Jest ich pewnie ze trzydzieści. Każdy zawodnik obiera sobie 2-3 techniki i pod nie trenuje. Moja ulubiona technika to hak na siebie. Pojedynek trwa czasem chwilę, a czasem 2 -3 minuty, a nawet 5. W początkach armwrestlingu była to dyscyplina urazowa. Obecnie też zdarzają się urazy zwłaszcza podczas zerwania chwytu. Ja nie miałem jeszcze poważnego urazu. W obecnym systemie żeby brać udział w mistrzostwach lub pucharach, trzeba zdobyć licencję zawodową i należeć do klubu. Zawodnicy ćwiczą pod okiem trenera – kontuzje zdarzają się więc dużo rzadziej. W Mławie nie ma żadnego klubu – ja należę do ARMFIGHT PIASECZNO. Lubię ten sport, mnie to wciąga. Mogę go uprawiać dzięki wsparciu sponsorów, którym chcę podziękować, bo miesięczny koszt diety pod zawody to 600 – 700 zł. Nie ma z tego sportu jakiś dużych pieniędzy, wygrane raczej wystarczają na pokrycie kosztów wyjazdu i udziału w zawodach. A nie można jeździć na zbyt wiele turniejów – dwa w miesiącu to bardzo dużo, to duży wysiłek . W mistrzostwach Polski brało udział np. ponad 200 zawodników i zmagania trwają od rana do wieczora – o kulisach siłowania na rękę opowiada nasz mistrz. I chętnie prezentuje zdobyte w swojej karierze puchary, dyplomy i medale.

W zawodach armwrestlingu startują zarówno kobiety, jak i mężczyźni. Podzieleni są na kategorie wagowe i wiekowe: juniorzy (do 18. roku życia), seniorzy, klasa masters (powyżej 40. roku życia) oraz klasa grand masters (powyżej 50. roku życia). Osobno rozgrywane są pojedynki prawo- i leworęcznych zawodników.

JK

arm 1

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
5 komentarzy
najnowsze
najstarsze najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
Treneiro
Treneiro
6 lata temu

Ta cała gala sportu w Mławie to wszyscy wygrywają z otoczenia złotoustego tu nie chodzi o czyste osiągnięcia sportowe tylko układy kumaci wiedza o co chodzi.

Ulicznik
Ulicznik
6 lata temu

Trenuje w Mławie w Najlepszej silowni …nie raz widziałem co wyprawia na silowni . Brawo Michał oby tak dalej życzę sukcesów☺

heh
heh
6 lata temu

Układy układy… nie wiem po co te głosowanie internetowe jak już przed tym było wiadome kto wygra … :/

Czytelnik
Czytelnik
6 lata temu

Jeżeli w Mławie nie ćwiczy, bo nie ma gdzie, a ćwiczy w Piasecznie to pewnie i Piaseczno reprezentuje, być może tam nawet mieszka, bo tam łatwiej o sponsorów.

GET
GET
6 lata temu

czemu go brakuje na listach sportowca roku ,ktoś o nim zapomniał ,cz jak to w Mławie układy

5
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x