Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
koparki koparko-ładowarki szkolenia kursy egazmina państwowy Mława
Logo
meblolux

Święcenia biskupie ks. prałata dr Mirosława Milewskiego – 27 lutego 2016 r.


ks. M. Milewski - fot.

fot. ks. prałat dr Mirosław Milewski

jmj7 czyszczenie kostki brukowej i elewacji Mława i okolice
Reklama


W sobotę 27 lutego br. ks. prałat dr Mirosław Milewski przyjmie sakrę biskupią. Uroczysta Msza św., połączona z udzieleniem święceń biskupich, rozpocznie się o godz. 11.00 w bazylice katedralnej w Płocku. Mszy św. będzie przewodniczył i homilię wygłosi biskup płocki Piotr Libera. Będzie on także głównym konsekratorem.

Współkonsekratorami będą: abp. Celestino Migliore – nuncjusz apostolski w Polsce i kard. Kazimierz Nycz – metropolita warszawski. W uroczystości weźmie również udział biskup pomocniczy Roman Marcinkowski oraz inni biskupi.

„Oczekując z wiarą i ufnością na konsekrację biskupią, bardzo proszę wszystkich o modlitwę i o duchowe wsparcie, w przededniu tego ważnego dla mnie osobiście, i dla Kościoła płockiego wydarzenia. Eucharystia, podczas której otrzymam sakrę, będzie dla mnie spotkaniem z Miłosiernym Bogiem we wspólnocie Kościoła. Liturgiczny obrzęd święceń jest bardzo głęboki, duchowo intensywny i jednocześnie niezwykle wzruszający. Przygotowuję się do niego ze wszystkich sił i pragnę, by w pełni zanurzyć się w tym misterium” – podkreśla biskup nominat Mirosław Milewski.

Biskup nominat prosi, aby w Roku Miłosierdzia, zamiast ewentualnych kwiatów, przekazać wolontariuszom przed katedrą ofiarę na rzecz Hospicjum Caritas w Płocku. Życzenia po uroczystości święceń biskupich będzie przyjmował w katedrze.

Uroczystość święceń biskupich będzie transmitowana przez Katolickie Radio Diecezji Płockiej oraz na kanale Youtube Diecezji Płockiej, najprostszy dostęp do transmisji będzie poprzez stronę diecezjalną www.diecezjaplocka.pl.

Wstęp dla mediów do katedry jest wolny, jednak uprzejmie prosimy, aby fotografowie i fotoreporterzy nie wchodzili w czasie Mszy św. do prezbiterium katedry.

Życiorys ks. prałata dr Mirosława Milewskiego

Biskup nominat pochodzi z parafii św. Franciszka z Asyżu w Ciechanowie. Urodził się 26 lutego 1971 roku. Ukończył Wyższe Seminarium Duchowne w Płocku i 15 czerwca 1997 roku przyjął święcenia prezbiteratu z rąk arcybiskupa Zygmunta Kamińskiego. Następnie pracował jako wikariusz w parafii św. Józefa w Zakroczymiu.

W roku 1998 został skierowany na studia specjalistyczne w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, zwieńczone w 2004 roku uzyskaniem doktoratu z socjologii. Pracę zatytułowaną „Społeczne uwarunkowania postaw młodzieży wobec AIDS” napisał pod kierunkiem ks. prof. Janusza Mariańskiego. W czasie studiów był kapelanem sióstr karmelitanek klauzurowych w Dysie koło Lublina.

Po powrocie ze studiów, w 2004 roku, pracował w Kurii Diecezjalnej a następnie w roku 2005 podjął pracę wykładowcy i wychowawcy w płockim seminarium duchownym. W tamtym czasie przez dwa lata pełnił funkcję prefekta ds. wychowawczych. W seminarium do dnia dzisiejszego jest wykładowcą katolickiej nauki społecznej i teologii pastoralnej. W latach 2007-2008 był również dyrektorem Soborowego Studium Teologiczno-Pastoralnego. Przez kilka lat był także wykładowcą socjologii i katolickiej nauki społecznej na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Jest autorem kilkunastu publikacji naukowych i recenzji.

W roku 2008 biskup płocki Piotr Libera powierzył księdzu Milewskiemu obowiązki kanclerza Kurii, a w 2009 mianował go wikariuszem generalnym diecezji płockiej. Został wtedy również mianowany członkiem Rady Kapłańskiej i Kolegium Konsultorów. W roku 2012 Ojciec Święty Benedykt XVI odznaczył ks. Milewskiego godnością Kapelana Jego Świątobliwości (prałata).

Dewizą biskupią nowego biskupa pomocniczego diecezji płockiej są słowa Nolite timere (Nie lękajcie się), zaczerpnięte z Ewangelii według św. Mateusza 17,7.

Źródło: Rzecznik Diecezji Płockiej

Udostępnij:
Media Expert Mława
Media Expert Mława
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]

KOMENTARZE

avatar
1500