Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Nowa nwestycja Osiedle Kameralne Mława GSM Investment
Logo
Szpulka pasmanteria Mława dodatki krawieckie

Trzy podmioty złożyły ofertę na budowę oczyszczalni ścieków w Mławie


sliderEneris Surowce S.A., ONDEO Polska Sp. z o.o. i SAUR POLSKA Sp. z o.o., to spółki zainteresowane budową i eksploatacją oczyszczalni ścieków w Mławie w formule partnerstwa publiczno-prywatnego. Mławski ratusz analizuje obecnie złożone oferty.

Słoneczne ogrody Mława

Mławski samorząd w listopadzie 2013 r. postanowił szukać inwestora, który zbuduje i będzie eksploatował oczyszczalnię ścieków w formule partnerstwa publiczno-prywatnego.
Wyłoniony Partner Prywatny (PP) wybuduje, będzie eksploatować obiekt i odbierać ścieki od mieszkańców Mławy przez 33 lata. Nowa oczyszczalnia ma powstać w okresie 3 lat od podpisania umowy. Zakłada się, że wyłoniony PP od momentu podpisania umowy wydzierżawi istniejącą oczyszczalnię ścieków i zaproponuje nowe stawki za odbiór ścieków, zarówno w okresie przed powstaniem nowej oczyszczalni, jak i po jej powstaniu.

Burmistrz Miasta Mława 30 października 2015 roku zamieścił ogłoszenie o zamówieniu publicznym na budowę oczyszczalni ścieków w Mławie. Ostateczny termin składania ofert wyznaczono na 03 lutego 2016 r.

Potencjalny partner prywatny musi wykazać swoje doświadczenie poprzez spełnienie warunku zaprojektowania i wybudowania w okresie ostatnich pięciu lat 2 oczyszczalni ścieków komunalnych obsługujących każda min. 40 000 RLM i posiadającej każda średnią dobową przepustowość min. 5 000 m3/d.
Partner musi również udokumentować, że posiada środki finansowe lub zdolność kredytową w wysokości co najmniej 50 mln zł oraz jest ubezpieczony od odpowiedzialności cywilnej w zakresie działalności związanej z odprowadzaniem i oczyszczaniem ścieków na kwotę co najmniej 15 mln zł. Składający swoją ofertę jest też zobowiązany do wniesienia wadium w wysokości: 2 mln zł.

– Wykonawca zostanie wyłoniony po zakończeniu procedury badania i oceny ofert. Zgodnie z ustawą Prawo zamówień publicznych wykonawca związany jest ofertą przez 90 dni od daty otwarcia ofert – informuje Magdalena Grzywacz rzecznik prasowy Urzędu Miasta Mława.

Konsorcjum: Eneris Surowce S.A. ul. Zagnańska 232A, 25-563 Kielce i EnerisInfra 1 Sp. z o.o. ul. Taśmowa 7, p. IX, 02-677 Warszawa
Grupa Eneris specjalizuje się w finansowaniu, budowie oraz eksploatacji infrastruktury z zakresu gospodarki surowcowej, wodno-ściekowej oraz energetyki niskoemisyjnej. Od 1 lutego 2015 roku w skład Grupy ENERIS weszła spółka ENERIS Surowce S.A., która przejęła spółkę Veolia Usługi dla Środowiska.

ONDEO Polska Sp. z o.o. ul. Zawodzie 5, 02-981 Warszawa
Spółka wchodzi w skład SUEZ ENVIRONNEMENT HOLDING BE i oferuje kompleksowe usługi dla samorządów oraz klientów komercyjnych i przemysłowych w zakresie odbioru, odzysku/recyklingu i unieszkodliwiania odpadów komunalnych, przemysłowych i niebezpiecznych; przekształcanie termiczne, produkcja paliw alternatywnych; utrzymanie czystości w miastach i konserwacja zieleni; czyszczenie zbiorników i separatorów.

SAUR POLSKA Sp. z o.o., ul. Domaniewska 39a, 02-672 Warszawa

Firma ¬ SAUR POLSKA Sp. z o.o.¬ rozpoczęła działalność w 2009 roku. Głównym obszarem działalności jednostki jest pobór, uzdatnianie i dostarczanie wody (aeracja, pobór wody pitnej, pobór wody wodociągowej). SAUR Polska należy do francuskiej Grupy SAUR. Założona w 1933 r., jest dziś nad Sekwaną trzecią siłą na rynku usług komunalnych, eksploatuje 3,6 tys. oczyszczalni i stacji uzdatniania wody dla 6,7 tys. gmin.

JK

Udostępnij:
Media Expert Mława
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]

23
KOMENTARZE

1500
kasandra

Teraz strasznie odważna decyzja burmistrza na zadanie:
„Budowa i eksploatacja oczyszczalni ścieków w Mławie w formule partnerstwa publiczno – prywatnego”. (dzierżawa na 33 lata)
Znów nasze ciężko zarobione pieniądze będą dorabiały jakąś prywatną spółkę.
Szanowna Rado Miejska jak Państwo nas, mieszkańców, reprezentujecie, że dajecie burmistrzowi przyzwolenie na takie postępowanie, postępowanie na niekorzyść nas, mieszkańców.
Po to Was wybieraliśmy, żebyście bezmyślnie akceptowali wszystkie pomysłu ratusza?
Zacznijcie w końcu myśleć albo podpiszcie własnoręcznie rezygnacje z pełnienia funkcji radnego i już.
Co na to szefostwo i pracownicy oczyszczalni ścieków?
żadnych protestów?
Część zatrudnionych przecież wyląduje na bruku…, co, każdy uważa, że jego to nie spotka?

kasandra

Za II kadencji obecnego burmistrza wykonano dokumentację techniczną rozbudowy oczyszczalni ścieków w Mławie za kwotę powyżej 250 tys. zł.
Co się z nią stało? – pieniądze wyrzucone w błoto tak jak kilka dokumentacji modernizacji i rozbudowy MDK.
Nasz burmistrz uwielbia ogłaszać przetargi na wykonywanie jakichś tam zbędnych dokumentacji, które następnie są cięte na wąziutkie paseczki w niszczarce, ale my mieszkańcy słono. za nie płacimy.
Zadanie wykonane – zapłacone musi być!
Przykładowe dokumentacje:
– MDK
– dworzec zintegrowany
– Oczyszczalnia ścieków
Co jeszcze?

UM

Zgodnie z nowelizacją ustawy z 2010r RADA MIASTA MLAWY NIE BEDZIE MIAŁA WPŁYWU NA WYSOKOŚĆ STAWEK ZA WODĘ I ŚCIEKI. Prosze dokładnie przeczytać artykuł. Wszędzie ten sam scenariusz. Zwolnienia i podwyżki.

ramzes

A można poprosić o konkretny tytuł tej ustawy? To może być bardzo ciekawa ustawa ale niestety nigdzie nie widzę podstawy prawnej na której UM opiera swoje twierdzenia iż „2010r RADA MIASTA MLAWY NIE BEDZIE MIAŁA WPŁYWU NA WYSOKOŚĆ STAWEK ZA WODĘ I ŚCIEKI”.

Obiektywnie

Burmistrz Mławy umie liczyć, ale pieniądze z własnego portfela, tych z kasy miejskiej nawet nie próbuje liczyć, bo dla niego te kwoty są abstrakcyjne.
Oddanie półki w obce ręce to jednak dla burmistrz trochę mnie pracy.
ZW zamian za darmową komunikację mieszkańcy zapłacą w potrójnie za ścieki prywaciarzowi.
Budowa i modernizacji oczyszczalni zapewne nie byłaby droższa dla UM jak dla prywaciarza, bo dobry włodarz miasta znalazłby pieniądze na ulicy, np. z UE czy z jakichś środków na ochronę środowiska, starałby się o pozyskanie funduszy od Państwa,od Marszałka itp. itd.
Zaznaczam: DOBRY WŁODARZ, a nie „odważny”
Pani Grzywacz, czy da Pani jakieś oświadczenie w tej sprawie?

UM

Prosze uważnie przeczytać ten artykuł. Jest tam napisane, ze po nowelizacji ustawy w 2010 roku RADA MIASTA NIE MA WPŁYWU NA WYSOKOŚĆ STAWEK ZA WODĘ I ŚCIEKI.

UM do Emerytki

Tak juz na koniec. Prosze zarówno Emerytkę jak i Redakcje tego portalu o poproszenie Pana Burmistrza o pokazanie przypuszczalnego wyliczenia kosztow budowy oczyszczalni w oparciu o kredyt wzięty przez miasto nawet bez tych utraconych dotacji z lat ubiegłych i koszt jego spłaty w formie stawki za wodę i podanie wysokości stawki, którą wyliczyła prywatna firma. Jeżeli bedzie zadowalająca to prosze podpisać przed rozpoczęciem budowy umowę na 30 lat gwarantującej tą stawkę z uwzględnieniem inflacji.

UM do Emerytki

Tutaj specjalnie dla Ciebie skopiowałem link od Paszteta żebyś nie musiała błądzić. http://nowyobywatel.pl/2014/01/27/wspolne-dobro-tanio-sprzedam/
Rozumiem jednak Twoje podejście. Ja tez wole prywatny biznes ale w przeciwieństwie do Ciebie nie z punktu zysku a z punktu zarządzania. Dlatego proponuje przekazac prywatnej firmie funkcje Rady Miasta Mlawy. Taka firma to policzy i Nam Mieszkańcom przedstawi te wyliczenia, bo wie za co bierze pieniądze.

UM do Emerytki

Tak uważam, ze zapłacimy zdecydowanie mniej sami budując oczyszczalnie. Fundusze na jej remont, ktore były dostępne jakimś cudem wogóle nie zainteresowały UM. Co to wogóle jest za bzdura. Tak czy siak płacimy My, Mieszkańcy. Czy za obsługę Naszego kredytu czy kredytu ktory wzięła prywatna firma i doliczyła do tego swój zysk. Wytłumacz Nam Emerytko gdzie jest ta oszczędność w tym działaniu? Przykłady miast podane w artykule chyba mówią same za siebie.

UM do Emerytki

Ktos kto umie liczyć nigdy nie odda biznesu w czyjeś ręce jeżeli jest to MONOPOL. Tu nie ma co liczyć. Oczywiście trzeba pozyskać fundusze i wziąć kredyt ale koszty się na tym kończą. Prywatna firma weźmie kredyt, fundusze, tą samą technologie i dopisze do tego swój zysk. Jeżeli to policzył to niech pokarze te wyliczenia. Prosze zaznajomić się z artykułem i faktami, ktore juz mają miejsce w gminach korzystających z takiego rozwiązania.

miki

do wszystkich
witam
powiem tak, w Ciechanowie zmodernizowano oczyszczalnię za własne i pieniądze z NFOŚ. faktycznie mieszkańcy będą płacić więcej do momentu sp[łaty kredytu, a następnie koszty spadną. Ale najważniejsze, że zakład został w państwowych czyli mieszkańców rękach!!!!!!!!!
ludzie obudźcie się, najłatwiej jest coś sprzedać i mieć wszystko w nosie!
urzędnicy do pracy, szukać pieniędzy z unii i innych instytucji
za chwile pod młotek pójdą przedszkola, szkoły, policja, straż o tak dalej, i tak dalej
pozdrawiam

Emerytka

Z tego co wiem miasto nie ma wyboru, musi budować nową oczyszczalnię. czy uważacie, że jeżeli zbudujemy ją za własne lub pożyczone pieniądze to mieszkańcy mniej zapłacą za ścieki, niż gdy zbuduje ją wyspecjalizowana firma, która zastosuej sprawdzone gdzie indziej techniki? Ja myslę, że burmistrz to dobrze policzył i takie rozwiązanie jest dla mieszkańców najlepsze.

...

Super
takie myślenie ma ogromną przyszłość.
Ceny ustalane urzędowo są zawsze niższe niż ceny podmiotów prywatnych, które w jak najszybszym czasie chcą żeby inwestycja się zwróciła i również w jak najszybszym czasie zaczęła przynosić jak największe zyski.
Wiele miast w Polsce już to sprawdziło, z oczyszczalniami ścieków, z wodociągami czy PEC-em i niestety mieszkańcy płacą i płaczą na wysokie ceny. Żałują w tej chwili, że dali miastu na coś takiego przyzwolenie.

...

c.d.
Burmistrz odda w dzierżawę spółkę w dobrej kondycji finansowej i ma problem z głowy, to nie jest ODWAŻNA decyzja, to jest tanie pozbycie się dochodowego interesu, z którego Mława czyli mieszkańcy będą mieli figę, a koszty dla mieszkańców bardzo znacznie wzrosną.
Proszę poczytać w internecie o takich „odważnych decyzjach” włodarzy innych miast.
Powinno się działać dopóki jest jeszcze czas – a to już ostatni dzwonek.

mink

Owszem jest wybór. Miejskie spółki mają służyć mieszkańcom, a w prywatnych rękach prywatny właściciel ustanowi takie ceny, które zapewnią mu zwrot kosztów budowy i jeszcze zysk.

...

To nie tylko jest jakaś spółka, ale konkretna zagraniczna spółka, która nie tylko podniesie ceny mieszkańcom ale także dodatkowo wyprowadzi pieniądze z kraju.
Żadnej korzyści dla miasta, a dla mieszkańców wyższe koszty, dla pracowników redukcja zatrudnienia.
Chwalcie dalej burmistrza…
Wszystkim głosił, że żeby podjąć takie działania, trzeba być odważnym.
Tak, jest bardzo odważny, bo wydaje wyrok na mieszkańców, Jego te koszty nie będą dotyczyły w Trzcińcu…

mink

Skoro jakaś inna spółka widzi korzyść w budowie oczyszczalni i będzie czerpać z tego zyski to czemu nie zrobi tego właśnie miasto?
Protestujmy, jeszcze jest czas żeby to powstrzymać, bo 33-letnie dyktando cen innego przedsiębiorstwa to duuużo czasu, a wręcz pewne jest w 100%, że dojdzie do podwyżki cen, bo firma taka buduje oczyszczalnie, żeby na niej zarabiać i to dużo zarabiać naszym kosztem

a

W ciemno obstawiam wygraną ONDEO Polska Sp. z o.o. Czemu bo głównym udziałowcem jest SITA POLSKA , która jest częścią tej samej potężnej grupy SUEZ ENVIRONNEMENT. Grupa ma wiele spółek które jakoś dziwnym zbiegiem mają powiązania z współpracownikami Pana A.

Czytelnik

Wniosek jaki się nasuwa:
Mieszkańcy obudźcie się póki jeszcze czas, bo jeszcze chwila i obudzicie się, ale z ręką w nocniku.
Będziecie płakać i płacić, a obecny burmistrz S.K. będzie się śmiał siedząc na fotelu przed swoją willą nad Wkrą.

Czytelnik

Następny cytat z tego artykułu: „Od lat państwo i samorządy konsekwentnie pozbywają się odpowiedzialności za usługi komunalne, oddając je w ręce prywatnych koncernów, głównie zagranicznych. Ma to konkretne następstwa w postaci wzrostu – zwykle znacznego – opłat za ogrzewanie czy wodę, likwidacji miejsc pracy czy nieracjonalnej polityki usługowej inwestorów, których koszty muszą ponieść zwykli obywatele. Prywatyzacja komunalnych spółek miejskich często nie ma uzasadnienia, gdyż te przedsiębiorstwa są przeważnie w dobrej kondycji finansowej i nie wykazują się przerostem zatrudnienia. Niestety gdy w grę wchodzi interes wielkich graczy, dobrze uzasadnione racje i argumenty przestają mieć jakiekolwiek znaczenie, a manipulacje faktami i danymi… Czytaj więcej »

Czytelnik

Historie protestów przeciwko sprzedaży komunalnych spółek miejskich w Polsce pokazują, że niełatwo zablokować prywatyzację wobec dużej determinacji władz. Nie oznacza to jednak, że tego typu działania są skazane na porażkę. Doskonałym tego przykładem jest Łódź, gdzie co prawda sprywatyzowano ciepło, ale udało się obronić miejskie wodociągi.

Pasztet do Rady Miatsa

Prosze przeczytać czym realnie grozi prywatyzacja wodociągów mlawskich na przykładzie innych gmin. Zobaczcie o jakich firmach tam jest napisane. Rado Miasta ostatni dzwonek

http://nowyobywatel.pl/2014/01/27/wspolne-dobro-tanio-sprzedam/

Czytelnik

To będzie prawdziwy pasztet dla nas, odbiorców wody.
No cóż, burmistrz jeszcze może marzyć o IV kadencji, bo o V już z pewnością nie.
Mieszkańcy go przeklną, ale to będzie musztarda po obiedzie.
Radzie miasta zależy na dobrych układach z włodarzem i wszystko przepchnie, nie patrząc na to, że szkodzi nie tylko mieszkańcom ale również sama sobie.
Wszyscy mieszkańcy powinni protestować póki jest jeszcze czas.