Cukrzyca to plaga XXI wieku
— 01/06/2022Cukrzyca to plaga XXI wieku, zaliczona przez Światową Organizację Zdrowia obok otyłości, nadciśnienia tętniczego czy chorób nowotworowych, do grupy chorób…
10 lutego br. do Eurostatu (Europejski Urząd Statystyczny z siedzibą w Luksemburgu – red.) został dostarczony rządowy wniosek o podział Mazowsza na dwa obszary statystyczne NUTS 2. Ten zabieg statystyczny ma zapewnić w przyszłej perspektywie unijnej, a więc po 2020 r. możliwość wsparcia finansowego rozwoju Mazowsza.
W obecnej sytuacji bogata Warszawa umieszczona we wspólnej jednostce statystycznej powoduje, że Województwo Mazowieckie osiąga wskaźnik 106 proc. unijnej średniej PKB na mieszkańca i w kolejnych latach statystycznie stanie się regionem wyłączonym ze wsparcia unijnego. Ma to ogromne znaczenie dla powiatów spoza tzw. „wianuszka warszawskiego”, w tym dla powiatu mławskiego i ościennych, które potrzebują środków z programów unijnych, dla zachowania możliwości rozwoju.
Taki zabieg nie generuje żadnych kosztów, nie niszczy tożsamości Mazowsza, a zwiększa szansę subregionów: siedleckiego, ostrołęckiego, radomskiego, płockiego i ciechanowskiego na skorzystanie ze środków unijnych w przyszłej perspektywie.
Według wniosku pierwszy NUTS2 obejmowałby Warszawę i powiaty grodziski, legionowski, nowodworski, miński, otwocki, piaseczyński, pruszkowski, wołomiński i warszawskiego zachodni. Drugi – pozostałe powiaty, w tym powiat mławski.
Teraz decyzja leży po stronie Eurostatu, który co trzy lata może wprowadzać zmiany w klasyfikacji państw członkowskich.
oprac. JK
Źródło: Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego