Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Plbiscyt Najlepszy Radny Miasta Mława bieżącej kadencji
Logo

Mława. Powietrze monitorowane


smogMława jest jednym z dziesięciu obszarów wyszczególnionych wśród 65 z terenu Mazowsza, na których może dojść do przekroczenia w 2016 r. poziomów   dziennej i rocznej normy niektórych zanieczyszczeń w powietrzu.

KSP Mława nabór

Przyczyną takiej sytuacji jest emisja związana z indywidualnym ogrzewaniem budynków, zanieczyszczenia napływające z zewnątrz i te, generowane przez kotłownie lokalne oraz komunikacja samochodowa. Przekroczenia mogą występować do końca 2016 roku.

Grupami najbardziej wrażliwymi na przekroczenia norm pyłów są  kobiety w ciąży, dzieci i osoby starsze, chorzy na astmę, osoby z chorobami alergicznymi skóry i oczu, z chorobami krążenia, a także osoby ze skłonnościami do infekcji górnych i dolnych dróg oddechowych.

Zanieczyszczenia mogą powodować kaszel, trudności z oddychaniem i zadyszkę (szczególnie w czasie wysiłku fizycznego). Mogą mieć wpływ także na przebieg chorób serca, a nawet zwiększać ryzyko zachorowania na nowotwory.

Ogłoszony ALERT  nie oznacza, że w danym momencie lub najbliższym czasie należy się spodziewać wysokiego stężenia zanieczyszczeń. Zaleca on, aby osoby, zwłaszcza z grupy wrażliwej czy uprawiające sport na zewnątrz, były bardziej świadome, że mogą występować dni, w których należy unikać wychodzenia na zewnątrz. Pogorszenie jakości powietrza prognozowane jest w okresie zimowym (możliwe wczesną wiosną i późną jesienią).

Bieżące informacje dotyczące jakości powietrza są publikowane na stronie Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Warszawie, który zajmuje się pomiarem poziomów zanieczyszczeń występujących w powietrzu.

Źródło: UM Mława

oprac. NM

Udostępnij:
Wydawca portalu codziennikmlawski.pl nie odpowiada za komentarze zamieszczane przez użytkowników. Wszelkie poglądy i treści użytkownicy prezentują w swoim własnym imieniu i na swoją odpowiedzialność. Uwagi do wydawcy prosimy kierować na adres: redakcja@codziennikmlawski.pl

KOMENTARZE

11 - liczba komentarzy w artykule "Mława. Powietrze monitorowane"

avatar
1500
Sortuj:   najnowsze | najstarsze | najwyżej oceniane
...
Gość

Może u nas też można by było zrobić to co robią w Ciechanowie. Z dobrych wzorów warto korzystać niezależnie od kogo one pochodzą, ale jeśli miałoby to wpłynąć na poprawę jakości powietrza w naszym mieście, to myślę, że sprawa warta świeczki i zastanowić się nad tym warto, tym bardziej, że można skorzystać na podłączenie domów do PEC z dofinansowania. Tylko najpierw trzeba mieszkańcom stworzyć taką możliwość, Panie burmistrzu.
Warto przeczytać:
http://portalmława.pl/zaproszenia/region/ciechanow/5512-ciechanow-pec-zacheca-do-przylaczania-sie-do-sieci-cieplowniczej.html

...
Gość
Tak, to prawda, spaliny z samochodów, pyły z klocków hamulcowych – to bardzo groźne elementy rozwoju motoryzacyjnego, tym bardziej, że większość samochodów jest sprowadzana z zachodu, ze złomowisk. Bardzo często widać jaki dym i smród wydobywa się z rury wydechowej, szczególnie przy ruszaniu. Przydałyby się przymusowe kontrole okresowe w stacjach diagnostycznych tego co wydobywa się z tych rur i jeżeli jakość spalin nie mieści się w granicach obowiązujących norm niedopuszczanie takich aut do ruchu drogowego. Należałoby się również zastanowić nad tymi progami spowalniającymi, bo także mam wrażenie, że miejscami są za gęsto usiane. Należałoby również zbadać czy ich wysokość oraz… Czytaj więcej »
kasandra
Gość

Progi spowalniające są również ogromnym generatorem spalin, a przede wszystkim pyłów, a tych w mieście jest naprawdę duża ilość, czy przypadkiem nie za duża?
Przyspieszanie co 30 metrów o 5-10 km na godz. potrafi nawet trzykrotnie zwiększyć zużycie paliwa. A więc i produkcję spalin. Jeszcze groźniejszy jest pył uwalniany z klocków hamulcowych i opon. – Pierwsze składają się z węgla, kleju, ołowiu i miedzi, drugie głównie z sadzy. Jedne i drugie uwalniają cząstki i włókna o średnicy poniżej jednego mikrona, które z łatwością deponują się w płucach.

artland
Gość

Lelewela ,park miejski,potem las i dadzą nam maski pgaz .Po co nam drzewa niech żyje beton nie tylko w urzędzie miasta.

...
Gość

Powietrze monitorowane
Mieszkańcy podsłuchiwani i nagrywani
a urzędnicy… bezkarni…

xy
Gość

Urzędnicy są ok. Władza jest bezkarna

wpDiscuz