Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo
Szpulka pasmanteria Mława dodatki krawieckie

O ustawie 500+, likwidacji gimnazjów i podziale województwa mazowieckiego. Rozmowa z poseł Anną Cicholską


sliderrrrCzy będzie likwidacja gimnazjów, podział województwa mazowieckiego, a także o decyzjach sejmu ważnych dla zwykłego obywatela opowiada poseł Anna Cicholska.


ksp Mława
Reklama

Nad czym aktualnie pracuje Sejm? Jakieś działania odczuwalne dla zwykłego mieszkańca?
Rząd Beaty Szydło przedłożył projekt ustawy 500+. To inwestycja w rodziny i zachęta do poprawy sytuacji demograficznej Polski. Według raportu KOSZTY WYCHOWANIA DZIECI 2015 Centrum im. Smitha „bezpieczeństwo ekonomiczne rodziny i jej poziom życia mają rozstrzygający wpływ na jej decyzje o posiadaniu oraz liczbie dzieci. Eksperci Centrum podają, że koszt wychowania jednego dziecka w Polsce (do osiągnięcia dziewiętnastego roku życia) mieści się w przedziale od 176 tys. do 190 tys. zł, a dwójki dzieci od 317 tys. do 342 tys. zł, trójki zaś od 422 tys. do 427 tys. zł, dla rodziny z czwórką dzieci – ok. 528 tys. do 553 tys.zł”. Nowe świadczenie zaproponowane przez rząd ma częściowo pokryć koszty ponoszone przez polskie rodziny. Założeniem jest, że wsparcie na dziecko przysługiwać będzie dzieciom do 18 roku życia, niezależnie od dochodu uzyskiwanego przez rodziców. Świadczenie wychowawcze nie będzie wliczane do dochodu, pozostanie również nie zlikwidowana ulga podatkowa. Na świadczenia w budżecie państwa na rok 2016 zaplanowano kwotę 17 mld zł.

Pracuje Pani w Komisja Edukacji, , ale również w Komisji Mniejszości Narodowych i Etnicznych. Komisja Edukacji, Nauki i Młodzieży wiemy czym się zajmuje, a jakimi sprawami zajmuje się ta druga komisja?
W Polsce zamieszkują przedstawiciele dziewięciu mniejszości narodowych: Białorusini, Czesi, Litwini, Niemcy, Ormianie, Rosjanie, Słowacy, Ukraińcy, Żydzi, a także i 4 mniejszości etnicznych: Karaimi, Łemkowie, Romowie, Tatarzy.
Zadaniem komisji jest ocena realizacji praw mniejszości, opiniowanie rozwiązań prawnych dotyczących mniejszości narodowych i etnicznych. To również współpraca z przedstawicielami tych mniejszości. Jako ciekawostkę mogę powiedzieć, że na szczeblu komisji wspólnej jedyną mniejszością etniczną, z którą na razie nie udało się porozumieć co do wskazania ich reprezentanta w komisji jest mniejszość romska. Najliczniejszą organizacją jest Stowarzyszenie Romów Polskich, a oprócz niego jest około 100 organizacji romskich i nie mogą się porozumieć co do wskazania wspólnych kandydatów.

Kilkakrotnie występowała Pani w Sejmie. Czego dotyczyły wystąpienia?
Jako najważniejsze oceniam wystąpienie dotyczące zmiany ustawy Kodeks rodzinny i opiekuńczy w zakresie nie odbierania dzieci rodzicom z powodu ubóstwa. Zamiast odbierać należy wzmocnić i rozszerzyć pracę w środowisku rodzinnym dziecka, aby nie dochodziło do takich sytuacji.
Drugim ważnym wystąpieniem był głos za odrzuceniem obywatelskiego projektu o finansowaniu nauczania religii z wyłączeniem środków publicznych. Przypomnę tu, że religia jest nauczana w szkołach 24 państw UE, a w 9 obowiązkowa, np. Niemcy, Wielka Brytania czy Cypr.
Według Centrum Badania Opinii Społecznej ponad połowa Polaków źle ocenia pracę Sejmu? Co zrobić, żeby poprawić wizerunek?
Przeciętny widz w transmisjach z obrad sejmu widzi zachowania niekoniecznie budujące. Porównując zachowanie posłów w Parlamencie Europejskim, podczas wystąpienia premier Beaty Szydło, gdy mówiła rzeczy, które nie wszystkim się podobały, gdzie były różnice zdań, ale nikt nie gwizdał, czy bębnił w pulpity. Myślę, że zachowania niektórych posłów są „widowiskowe” tylko podczas transmisji obrad sejmu. Ja obiecywałam rzetelną pracę dla swojego regionu i wyborców, i na miarę swoich możliwości postaram się to robić. Mogę wpływać swoją postawą na kolegów i koleżanki posłów.

Czy już jakieś sprawy wpłynęły do mławskiego biura? Ile osób odwiedza biuro? Czy było ono w Mławie potrzebne?
Biuro jest otwarte trzy razy w tygodniu. Ja staram się przyjmować w nim osobiście przynajmniej raz w tygodniu. Przychodzi wiele osób z różnymi sprawami. Była repatriantka z Ukrainy bez ważnego paszportu. Radni miasta w sprawie możliwości budowy kładki na Wólce, rodzice z gminy Szreńsk, w której ma być zlikwidowana szkoła. We wszystkich sprawach będę starała się pomóc. W biurze w Mławie raz w miesiącu porad będzie udzielał prawnik.

Czy zna pani już władze samorządowe gmin i powiatu? Czy nawiązała się już jakaś współpraca?
Dotychczas jedynie burmistrz Sławomir Kowalewski zapraszał mnie na uroczystości miejskie. Zaproszeń z gmin ani starostwa powiatowego nie otrzymywałam, pana starosty nawet nie poznałam osobiście. Oczywiście jestem otwarta na takie spotkania i rozmowy.

Czy będzie reforma gimnazjów i podział Województwa Mazowieckiego?
Jeżeli chodzi o gimnazja, to rząd rozpocznie konsultacje w sprawie szeroko rozumianej reformy systemu oświaty z samorządami, związkami zawodowymi, szkołami i rodzicami. Trudno tu jednak mówić na tym etapie, jakie rozwiązania zostaną wypracowane.
Tej drugiej sprawy na tę chwilę nie skomentuję. Na pewno na dzień dzisiejszy nie trwają żadne konsultacje w tej sprawie, nie ma też żadnego projektu ustawy w sprawie podziału Mazowsza.

Rozmawiał: JK

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
2 komentarzy
najnowsze
najstarsze najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
staton
staton
6 lata temu

noooo…Pani od oświaty…..czyli…o co nie spytasz – wiem. A ciekawostka o Romach to naprawdę inteligentna i budująca powiastka. Normalnie- ciekawostka pierwszego sortu wzbudzająca same pozytywne odczucia. Unikam dosadnych określeń, ale po tej wypowiedzi ta Pani powinna sama zrzec się pracy w komisji mniejszości narodowych i zatrudnić w kabarecie. A może Pani jakąś taką ciekawostkę o bracie Tadeuszu i 20 milionach opowie??

Icek Goldbaum
Icek Goldbaum
6 lata temu
Reply to  staton

A mnie akurat opowiastka o Romach bardzo zainteresowała. Dziękuję Pani Cicholskiej za podzielenie się nią. Potwierdziła ona pewne moje tezy …

2
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x