Cukrzyca to plaga XXI wieku
— 01/06/2022Cukrzyca to plaga XXI wieku, zaliczona przez Światową Organizację Zdrowia obok otyłości, nadciśnienia tętniczego czy chorób nowotworowych, do grupy chorób…
Trwa kolejna edycja programu „DEBATY SPOŁECZNE” na terenie województwa mazowieckiego. IV Debata Powiatowa dotycząca bezpieczeństwa już w najbliższy poniedziałek o godz. 16:00 w auli PWSZ w Mławie. Debata jest otwarta. Organizatorzy zapraszają wszystkich zainteresowanych mieszkańców.
III Debata Społeczna w Mławie, odbyła się 15 kwietnia 2015 roku- tegoroczna, czwarta edycja poświęcona jest w głównej mierze tworzeniu tzw. map zagrożeń.
Debaty społeczne przeprowadzane są w ramach Rządowego Programu Ograniczania Przestępczości i Aspołecznych Zachowań „Razem Bezpieczniej” , koordynującego działania Policji, administracji rządowej i samorządowej oraz organizacji pozarządowych w celu poprawy bezpieczeństwa porządku publicznego. Spotkania mają na celu kontynuację diagnozy potrzeb i oczekiwań społeczeństwa w zakresie poprawy bezpieczeństwa.
Tegoroczna debata powiatowa inauguruje serię czterech zaplanowanych debat gminnych, które odbędą się w Wiśniewie, Dzierzgowie, Stupsku i Radzanowie. Pierwsza taka debata o zasięgu gminnym odbyła się 25 listopada 2015 roku w Lipowcu Kościelnym i zakończyła się wypracowaniem wniosków do realizacji. Celem prowadzonych konsultacji jest m.in. zgłoszenie propozycji do Krajowej Mapy Zagrożeń oraz wypracowanie wniosków do realizacji na rzecz poprawy bezpieczeństwa.
W debacie wezmą udział przedstawiciele Wojewody Mazowieckiego, Komendanta Wojewódzkiego Policji z/s w Radomiu, samorządu lokalnego, policji, straży pożarnej, instytucji pomocowych, organizacji pozarządowych, spółdzielni mieszkaniowych oraz dzielnicowi.
Organizatorem IV Debaty Społecznej na terenie miasta i powiatu mławskiego, jest Komendant Powiatowy Policji w Mławie, we współpracy z samorządem lokalnym.
REALIZACJA WNIOSKÓW z III DEBATY SPOŁECZNEJ
Wniosek 1 – Analiza wydanych koncesji na sprzedaż alkoholu pod kątem ich ilości i odległości punktów sprzedaży od szkół, instytucji czy miejsc kultu religijnego (rozważenie zmian w podjętych uchwałach samorządowych ).
Przeprowadzone przez Urząd Miasta w Mławie kontrole nie wykazały nieprawidłowości w sprzedaży i podawaniu napojów alkoholowych, dlatego też nie ma przesłanek do zmiany obowiązujących uchwał.
Wniosek Nr 2 – Poprawa organizacji ruchu pieszych na węzłach drogowych przecinających linie kolejowe ( w odniesieniu do wybudowanych wiaduktów ), jak też uruchomienie już wybudowanych na terenie powiatu wiaduktów.
Dzięki działaniom podejmowanym m.in. przez władze samorządowe, naciskające na przyspieszenie decyzji ze strony zarządu PKP, w dniu 1 lipca 2015 r. został otwarty wiadukt łączący dzielnicę przemysłową Mławy z ul. Turystyczną. W dniu 04.01.2016 r. do użytku oddany został wiadukt w okolicy dworca Mława – Miasto.
Wniosek 3 – Analiza i poprawa bezpieczeństwa na skrzyżowaniu drogi krajowej numer 7 oraz ulicy Nowowiejskiej w Mławie.
KPP w Mławie poparła wniosek Burmistrza Miasta Mława oraz mieszkańców ul. Nowowiejskiej i okolic, skierowany do Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, dotyczący wprowadzenia nowych, skutecznych rozwiązań infrastrukturalnych w obrębie przedmiotowego skrzyżowania, które wpłynęłyby na poprawę stanu bezpieczeństwa uczestników ruchu drogowego oraz mieszkańców ulicy Nowowiejskiej. Na tym skrzyżowaniu odnotowano bowiem w ciągu ostatnich 4 lat 17 zdarzeń drogowych, w których zginęły 2 osoby a 5 zostało rannych. Wniosek dotyczył przede wszystkim wprowadzenia sygnalizacji świetlnej. W odpowiedzi GDDKi A, wskazało że w najbliższym planach przewidziana jest budowa drogi S7. Zdaniem GDDKiA, budowa sygnalizacji świetlnej wiązałaby się z likwidacją zjazdu do posesji na wylocie ul. Nowowiejskiej w kierunku Dzierzgowa oraz likwidacją wylotu drogi gruntowej (ul. Dzierzgowska). To wymagałoby sporych nakładów finansowych, których pozyskanie wymaga czasu. GDDKi A proponuje korzystanie ze skrzyżowania drogi krajowej nr 7 z ul. Warszawską lub budowę tymczasowej sygnalizacji świetlnej przez władze samorządowe.
Wniosek 4 – Ograniczenie ruchu pojazdów ciężarowych w terenie zabudowanym w szczególności terenie miejskim, oraz wyegzekwowanie ograniczeń prędkości w terenie zabudowanym przez kierujących wymienionymi pojazdami.
Od dnia 16 kwietnia do 31 grudnia 2015 roku policjanci WRD KPP w Mławie przeprowadzili 343 kontrole pojazdów ciężarowych. Zastosowali wobec kierujących 321 mandatów karnych, 6 wniosków o ukaranie do sadu oraz 16 pouczeń.
Źródło: KPP Mława