Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
koparki koparko-ładowarki szkolenia kursy egazmina państwowy Mława
Logo
Szpulka pasmanteria Mława dodatki krawieckie

Najwięcej spraw wpływa do Wydziału Cywilnego mławskiego sądu


sliderDo Sądu Rejonowego w Mławie wpływa rocznie prawie 30 tys. spraw. Przynajmniej tak było przez ostatnie dwa lata.

jmj7 czyszczenie kostki brukowej i elewacji Mława i okolice
Reklama


Ponad dwie trzecie wszystkich spraw to sprawy cywilne. Około 6 tys. to sprawy karne i sprawy o wykroczenia, ponad 2 tys. spraw to sprawy rodzinne i nieletnich. Wszystkie wpływające sprawy rozpatrzeć musi 9 sędziów.

– W Sądzie Rejonowym w Mlawie, według limitu powinno orzekać 12 sędziów, w tej chwili orzeka 9. Sędziów po prostu brakuje. Sędziego powołuje Prezydent RP na wniosek Krajowej Rady Sądownictwa, ale zanim taki wniosek zostanie złożony do Prezydenta, przechodzi długotrwałą, trwającą nawet dwa lata procedurę. Tak więc liczba spraw przypadających na sędziego w Mławie jest duża, co skutkuje długim czasem oczekiwania na rozpatrzenie sprawy – podaje Prezes Sądu Rejonowego w Mławie Tomasz Mync.

– Średni czas trwania postępowania w Sądzie Rejonowym w Mławie wynosi 5,9 miesiąca, podczas gdy średnia dla okręgu płockiego to 6 miesięcy. Spraw trwających powyżej 12 miesięcy jest 15,2 %, a spraw powyżej 3 lat tylko 0,3 % – tak w statystyce wygląda czas trwania spraw w mławskim sądzie. Czas trwania spraw sądowych wydłużają bardzo odległe terminy sporządzania opinii biegłych. Dobrze ilustruje to przykład , dość powszechnie rozpatrywanej sprawy – ustanowienia służebności gruntu pod słupami linii energetycznych. W tej sprawie sąd występuje aż po dwie opinie – biegłego geodety i rzeczoznawcy majątkowego, a to trwa – uzupełnia Prezes.

W Wydziale Cywilnym orzeka 3 sędziów, w Wydziale Karnym – 5, a w Wydziale Rodzinnym i Nieletnich tylko 1 sędzia i nic nie wskazuje na to, żeby w najbliższym czasie skład sędziowski w Mławie powiększył się. A jakie były najciekawsze sprawy, które prowadził pan Prezes jako sędzia?

– Najbardziej złożoną sprawą to sprawa związana z wyłudzaniem zwrotu podatku VAT i akcyzowego przez rolników posługujących się fałszywymi fakturami. W tej sprawie 65 tomów akt i 12 tomów załączników, przesłuchano 80 świadków. Zdarzają się też sprawy, które dla niezaangażowanych w nie osobiście są trochę humorystyczne. Ja zetknąłem się ze sprawą o zwrot obrączki ślubnej. A kilka lat temu do sądu wpłyną pozew o brak pożycia małżeńskiego, ale ten z oczywistych względów został odrzucony. Pieniactwo sądowe jest zjawiskiem często występującym zwłaszcza w sprawach współwłasności, czy spadkowych. Gdyby była zgoda wszystkich stron, są to sprawy dla notariusza i mogłyby do sądu wcale nie trafiać – kończy Prezes Sądu Rejonowego w Mławie Tomasz Mync.

Rozmawiał
JK

Udostępnij:
Media Expert Mława
Media Expert Mława
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]

KOMENTARZE

avatar
1500