Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo
Szpulka pasmanteria Mława dodatki krawieckie

Na Mławianina Roku niech głosują mławianie


sliderW sali mławskiego kina za chwilę odbędzie się uroczyste uhonorowanie osoby wybranej przez kapitułę do tytułu Mławianina Roku. Jeszcze moment laureat otrzyma statuetkę św. Wojciecha. Wręczy ją burmistrz Mławy. Na widowni siedzą przede wszystkim: rodzina, przyjaciele i znajomi laureata, samorządowcy i urzędnicy. Tak zwanych zwykłych mławian jest niewielu.


W takim właśnie klimacie, przynajmniej w ciągu ostatnich kilku lat, przebiega uhonorowanie Mławianina Roku. Z rozmów z mieszkańcami naszego miasta natomiast wynika, że zmniejsza się zainteresowanie tym „konkursem”, a sama procedura wyłaniania laureatów wydaje się być bardzo hermetyczna. Wielu mławian ma po prostu wrażenie, że zwycięzcę co roku wybiera jakieś zamknięte kółko wzajemnej adoracji. Oczywiście nie znaczy to, że tak jest rzeczywiście, ale sam sposób wybierania rzeczywiście może sprawiać takie wrażenie. Bo wyboru spośród zgłoszonych kandydatów dokonuje 10 osobowa kapituła, która co prawda jeszcze kilka lat temu składała się z większej liczby osób, jednak i wówczas mieszkańcy Mławy mieli wobec niej podobne zastrzeżenia. Jednym z elementów negatywnego wrażenia na temat „konkursu” zapewne jest też to, że przewodniczący kapituły nie podaje mediom, jakie kandydatury wpłynęły – aż do momentu wyboru laureata.

Oczywiście nie twierdzę tu, że dotychczasowi laureaci, zdobywcy tytułu Mławianina Roku, nie mają zasług dla tego miasta albo, że zdobyty tytuł im się nie należał. Chodzi tu raczej o swoisty brak przejrzystości, powiedziałbym – transparentności w procedurze przyznawania tej nagrody. Bo o ile sama kapituła, której skład obecnie wybiera Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Mławskiej, może powiedzieć: „procedura jest jasna i przejrzysta mamy przecież statut” – to o tyle, przeciętny mławianin nie musi się z tym zgadzać. Wręcz przeciwnie, ma prawo twierdzić, że członkowie kapituły wybiorą np. swojego kolegę, bo uznają, że teraz mu się ten tytuł należy.

Co zrobić, żeby to negatywne wrażenie mławian zmienić? Co zrobić, żeby procedura wyłaniania laureatów nie była uznawana za hermetyczną decyzję kółka wzajemnej adoracji? Według mnie mogłoby to być dopuszczenie w tej sprawie mieszkańców do głosu (choćby przez proporcjonalne doliczanie do ilości głosów członków kapituły, głosów mieszkańców ). Mławianie mogliby się wypowiedzieć poprzez sms-y, drogą internetową albo poprzez kupony. W każdym razie chodzi o to, żeby ich udział nie ograniczał się tylko do złożenia wniosku na wybranego przez siebie kandydata. Zresztą trzeba w tym miejscu zauważyć, że i kandydatur w ostatnich latach wpływa bardzo mało. To także świadczy o tym, że koncepcja tytułu Mławianina Roku w obecnej formule się wyczerpuje.

Jeśli nie nastąpią zmiany w procedurze wyboru Mławianina Roku, wydarzenie to może stać się nie tylko na swój sposób niszowe, ale też łatwiej będzie je ośmieszyć. Na zakończenie jeszcze przypomnę, że w kapitule wybierającej laureata zasiadają: Leszek Zygner, Henryk Antczak, Leszek Arent, Jan Golec, Barbara Gutowska, Andrzej Grzymkowski, Zofia Jaros, prof. Ryszard Juszkiewicz, ks. Dr Ryszard Kamiński, Stanisław Matyjasik i Maria Świtoń.

Kapitule życzymy wybrania w tym roku takiego kandydata, z którego będzie zadowolona większość Mławian. A na przyszłość – otwarcia na zmiany.

TW

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
2 komentarzy
najnowsze
najstarsze najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
mławianka
mławianka
6 lata temu

w kapitule wybierającej laureata zasiadają: Leszek Zygner, Henryk Antczak, Leszek Arent, Jan Golec, Barbara Gutowska, Andrzej Grzymkowski, Zofia Jaros, prof. Ryszard Juszkiewicz, ks. Dr Ryszard Kamiński, Stanisław Matyjasik i Maria Świtoń. kim sa te osoby. czy wszyscy maja juz tytuł mławaniana…roku. a gdzie jest pani Jaskiewicz.

żal
żal
6 lata temu
Reply to  mławianka

Skoro Pani nie wie, kim są te osoby, to ja nie wiem jakim cudem Pani jest „mławianką” 🙂 Brak słów….

2
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x