Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Przedszkole Mały Żaczek ACK Mława nabór na rok 2017/2018
Logo

Ja sobie bardzo cenię współpracę, ale nie w świetle tych reflektorów i kamer


zestawienie-kowalewski-rakowski„Burmistrz nie jest od tego aby oceniać formę, sposób pracy rady i radnych”. „Ja mogę to robić jako mieszkaniec Mławy, jako burmistrz”. Takie stanowiska zaprezentowali radny Jerzy Rakowski i burmistrz Sławomir Kowalewski na forum rady miasta.

KSP Mława nabór

Przyczynkiem do dyskusji adwersarzy była wypowiedź przewodniczącego zarządu osiedla Obrońców Mławy Kamila Przybyszewskiego. Wypowiadając się między innymi w sprawie strefy płatnego parkowania, oraz długotrwałych problemów z uciążliwym zakładem Krystyna i zalewaniem ulicy Mickiewicza, podziękował radnemu Michałowi Polowi, za włączenie się w próbę rozwiązania tego ostatniego problemu.

Odnosząc się do wypowiedzi Kamila Przybyszewskiego burmistrz Sławomir Kowalewski jako wzór właściwej postawy wymienił nazwiska kilkorga radnych, którzy (z jednym wyjątkiem) uzyskali mandat startując z jego komitetu wyborczego.

– Ja sobie bardzo cenię współpracę, ale nie w świetle reflektorów i kamer. Zaangażowanie pani radnej Pszczółkowskiej, pani Brzozowskiej, pana Wilamowskiego, pana Prusinowskiego, pana przewodniczącego (rady – red.), kiedy nie ma kamer, a przychodzą do burmistrza i rozmawiają na te tematy, które pan poruszył.(…) Taką postawę i takie działania bardzo sobie cenię – wypowiadał się burmistrz Sławomir Kowalewski.

Z taką wypowiedzią burmistrza nie zgodził się radny Jerzy Rakowski.

– Jesteśmy świadkami wypowiedzi pana burmistrza na temat pracy rady i radnych nie po raz pierwszy. Chcę przypomnieć, że rada jest funkcją kontrolną dla pracy pana burmistrza, a nie pan burmistrz dla rady, dla radnych. (…) Mam bardzo wielką prośbę do pana przewodniczącego (rady – red.), aby raczył zwracać uwagę w takich sytuacjach panu burmistrzowi, bo burmistrz nie jest od tego aby oceniać formę, sposób pracy rady i radnych i wyrażać swoją opinię co ceni, a co nie ceni (…) – zaapelował radny Jerzy Rakowski.

Z tą tezą nie zgodził się z kolei burmistrz.
– Ja mogę to robić, jako mieszkaniec Mławy, burmistrz, mogę to robić publicznie. Tak jak i pan może, mieszkańcy dokonują oceny i proszę mi tego prawa nie odbierać. Mówiłem to w konkretnej sprawie, a nie dokonywałem oceny ot tak sobie i ogólnie – replikował Kowalewski.

Stanowisko burmistrza wsparł przewodniczący rady Leszek Ośliźlok, nie dopatrując się w jego wypowiedzi oceny pracy rady.

Utarczkę słowną starał się załagodzić radny Waldemar Łaszczych.
– Wysoko oceniam kolegę Rakowskiego jako radnego. Jego głos bardzo często pozytywnie wpływa, on po prostu docieka pewnych racji. Jego pytania czasami nam ułatwiają zrozumienie pewnych faktów . Ale myślę że pan burmistrz nie miał tutaj jakoś tego za złe. Ja uważam kolego, że słusznie zadajesz tutaj pytania i tu jest twoje miejsce – ocenił radny Łaszczych.

JK

A poniżej przepisy określające kompetencje rady gminy/miasta i wójta/burmistrza

Art. 18 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym
1. Do właściwości rady gminy należą wszystkie sprawy pozostające w zakresie działania gminy, o ile ustawy nie stanowią inaczej.
2. Do wyłącznej właściwości rady gminy należy:
1) uchwalanie statutu gminy;
2) ustalanie wynagrodzenia wójta, stanowienie o kierunkach jego działania oraz przyjmowanie sprawozdań z jego działalności;

Art.30 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym
1. Wójt wykonuje uchwały rady gminy i zadania gminy określone przepisami prawa.
2. Do zadań wójta należy w szczególności:
1) przygotowywanie projektów uchwał rady gminy;
1a) opracowywanie programów rozwoju w trybie określonym w przepisach o zasadach prowadzenia polityki rozwoju;
2) określanie sposobu wykonywania uchwał;
3) gospodarowanie mieniem komunalnym;
4) wykonywanie budżetu;
5) zatrudnianie i zwalnianie kierowników gminnych jednostek organizacyjnych;
3. W realizacji zadań własnych gminy wójt podlega wyłącznie radzie gminy.

Udostępnij:
Wydawca portalu codziennikmlawski.pl nie odpowiada za komentarze zamieszczane przez użytkowników. Wszelkie poglądy i treści użytkownicy prezentują w swoim własnym imieniu i na swoją odpowiedzialność. Uwagi do wydawcy prosimy kierować na adres: redakcja@codziennikmlawski.pl

KOMENTARZE

10 - liczba komentarzy w artykule "Ja sobie bardzo cenię współpracę, ale nie w świetle tych reflektorów i kamer"

avatar
1500
Sortuj:   najnowsze | najstarsze | najwyżej oceniane
Autor
Gość

W świetle kamer to tylko Kowalewski widzi siebie. Ten człowiek to ma parcie na szkło. On myśli , że tylko on ma prawo być przed tymi kamerami i mówić te swoje okrągłe zdanka.

Obywatel
Gość

Bardzo słuszna uwaga radnego Rakowskiego. Dlaczego nie publicznie przecież mamy wolność słowa i demokrację, po to chyba jest sesja rady. Czy może jednak ma być jak w popularnym serialu „cicho, szeptem i na ucho”? Nie jest to pierwsza tego typu wypowiedź burmistrza, która zwolenników mu nie przysporzy.

Obserwator
Gość

Panu Kowalewskiemu tak naprawdę chodzi o zamknięcie buzi każdemu kto z nim się nie zgadza. Ma różne techniki załatwiania przeciwników. Próbuje zastraszać. ośmieszać, udowadnia brak kompetencji, chwalić tych którzy mu czapkują. Potrafi stwarzać całe sytuacje aby uciszyć oponentów. To jest jedna z metod utrzymania władzy. Tak drodzy mławianie czy wy tego nie widzicie. A to co wyprawia na sesjach- tam jest teatr jednego aktora będącego zarazem reżyserem tego miernego spektaklu.

...
Gość
Obserwator, i tu się z Tobą zgadzam. Burmistrz nie jest od łajania radnych ani jako burmistrz, ani mieszkaniec Mławy (meldunek mławski to nie wszystko), to radni są od łajania burmistrza (po to mieszkańcy wybierali radnych, żeby patrzyli na ręce burmistrza). Burmistrz może łajać swoją żonę, dzieci i ewentualnie podlegających po pracowników, ale nigdy radnych miejskich. Nasz burmistrz za bardzo się zagalopował już, no ale cóż Mławianie wybrali go na trzecią kadencję, a więc uważa, że ma prawa większe niż Bóg. Burmistrz niech w końcu przestanie udawać mieszkańca Mławy również, bo dom nad Wkrą nie jest mój, tylko burmistrza, a w… Czytaj więcej »
Pan
Gość

Pan Burmistrz ocenia pozytywnie radnych (chociaż nie należy to do jego kompetencji), którzy startowali z jego komitetu i są mu posłuszni. Idąc tokiem myślenia burmistrza, to niech chwali tych swoich radnych, jako mieszkaniec Mławy, tez nie w świetle kamer.

...
Gość

Burmistrz mieszkańcem Mławy to jest tylko w księgach meldunkowych (na papierze)..

Obserwator
Gość

Czyli jak pan burmistrz łaja innych, to uważasz, że jest dobrze ? Obaj Panowie rakowski i Przybyszewski bronią interesow mieszkańców, a nie burmistrza

wpDiscuz