Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo

Przestępstwa przeciwko mieniu – w roku 2015 było ich najwięcej


prokuratura-1Czy mieszkańcy naszego powiatu mogą czuć się bezpiecznie? Jakich przestępstw popełniono najwięcej, jakie były najbardziej drastyczne? O ocenę roku 2015 pod względem przestępczości w naszym powiecie poprosiliśmy Prokuratora Rejonowego w Mławie Marcina Bagińskiego.


Statystyka roku 2015.
Ogółem w roku 2015 do prokuratury wpłynęło 1700 zawiadomień. Z tej liczby 700 trafiło do sądu z aktem oskarżenia, obejmującym 754 osoby, wśród nich tymczasowo aresztowanych było 17 podejrzanych. Sąd rozpatrując akty oskarżenia uniewinnił jedynie 7 osób, co stanowi nawet niecały 1% oskarżonych.

– W przypadku pozostałych 1000 zawiadomień, sprawy zostały umorzone, przekazane zgodnie z właściwością do innych prokuratur, lub zakończone postanowieniem o odmowie wszczęcia postępowania – podaje dane statystyczne prokurator Marcin Bagiński.

Rodzaje przestępstw popełnionych w 2015 roku.
Najliczniejszą grupą spraw były przestępstwa przeciwko mieniu, było to 495 spraw wniesionych.
I kolejno: wypadki komunikacyjne – 342, przestępstwa przeciwko rodzinie i opiece – 290, wreszcie, jako oddzielna kategoria, nietrzeźwi kierujący – 270 spraw. Przy nietrzeźwych kierujących warto przypomnieć , że po 18 maja 2015 roku nastąpiło zaostrzenie przepisów Kodeksu Karnego dla sprawców takich przestępstw. Oprócz kary pozbawienia wolności i grzywny, obecnie sąd obligatoryjnie orzeka świadczenie pieniężne w wysokości co najmniej 5 tys. zł, a do wysokości 60 tys. zł, a w razie skazania powtórnego co najmniej 10 tys. zł, i maksymalnie 60 tys. zł.
– Również dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów w roku 2015 orzeczony był trzykrotnie – dodaje nasz rozmówca.

Blaski i cienie.
Najpoważniejsze sprawy w 2015 roku to usiłowanie zabójstwa w Mławie na osiedlu OKM ( zakończona 30.12.2015 wyrokiem skazującym ), usiłowanie podwójnego zabójstwa policjantów w gminie Dzierzgowo. Sprawy zabójstwa dziennikarza nie liczę, gdyż prowadzi je obecnie prokuratura okręgowa.
Najlepszą oceną działań prokuratury jest skuteczność w sądzie. Nasza jest bardzo wysoka. Nasz pewien niedosyt , to braki kadrowe. W tej chwili z różnych względów brakuje mi niemal połowy obsady prokuratorskiej. Na jednego prokuratora przypada około 30 spraw miesięcznie. Postępowania czasem są długotrwałe, choć wpływ na to ma również długi czas oczekiwania na opinie biegłych. Przykładowo, na opinię w sprawach o błąd w sztuce lekarskiej, czeka się minimum rok – podsumowuje prokurator Marcin Bagiński.

JK

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x