Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo
meblolux

Dh Rafał Langowski otrzymał zaszczytny tytuł „Strażaka miesiąca listopada 2015”


sliderDruh Rafał Langowski z Ochotniczej Straży Pożarnej w Turzy Małej otrzymał wyróżnienie i zaszczytny tytuł „Strażaka miesiąca listopada 2015” przyznawany przez Marszałka Województwa Mazowieckiego Adama Struzika.

Słoneczne ogrody Mława

Uznanie Marszałka wzbudziło zachowanie Rafała Langowskiego w listopadzie 2015 roku, kiedy to będąc świadkiem wypadku drogowego udzielił pierwszej pomocy poważnie rannej kobiecie, zabezpieczył miejsce wypadku i uczestniczył w akcji ratunkowej.

Wczoraj otrzymał Pan w Warszawie dyplom uznania i tytuł „Strażaka miesiąca listopada 2015”. W dyplomie otrzymanym od Marszałka czytamy między innymi:
„Pańskie zaangażowanie, przytomność umysłu, wiedza i umiejętności przyczyniły się do uratowania ludzkiego życia. Godne są zatem najwyższego szacunku i stanowią wzór do naśladowania …”
Otrzymał Pan również dyplomy i podziękowania od Zarządu Wojewódzkiego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych, oraz w imieniu starosty mławskiego od Zastępcy Komendanta Powiatowego PSP w Mławie brygadiera Zbigniewa Kąpińskiego.
Proszę opowiedzieć czytelnikom o przebiegu zdarzenia. 26 listopada 2015 r. około południa jechał Pan od strony Ciechanowa. Wypadek zdarzył się w miejscowości Baraki Chotumskie. Jak to się stało, że to właśnie Pan ratował ofiarę wypadku?

– Samochodem, który uległ wypadkowi kierowała młoda kobieta, prawdopodobnie jechała zbyt szybko, wypadła z drogi i uderzyła bokiem w drzewo. Przede mną jechało auto, ale nie zatrzymało się na widok wypadku. Pierwsza myśl jaka mi przyszła do głowy gdy zobaczyłem rozbity samochód to było – trzeba stanąć i zobaczyć co się stało, trzeba ratować!
Jako strażak OSP mam ukończony kurs kwalifikowanej pierwszej pomocy, pracowałem również w pogotowiu ratunkowym. Ta wiedza się przydała, oceniłem możliwe obrażenia i opatrzyłem zranioną rękę. Do czasu przybycia zespołu ratownictwa medycznego i strażaków JRG Ciechanów, z pomocą innych osób odłączyłem akumulator i oznakowałem drogę. Pomagałem też zastępowi JRG Ciechanów w działaniach. To oni zauważyli u mnie zestaw pierwszej pomocy, jaki otrzymaliśmy na kursie i zapytali czy jestem ochotnikiem. Potem komenda ciechanowska PSP powiadomiła mławską, ta z kolei złożyła wniosek do Marszałka – opowiada ubiegłoroczną historię dh Rafał Langowski.

Gratulujemy druhowi Rafałowi Langowskiemu postawy i odwagi w działaniach na rzecz ratowania życia i zdrowia ludzkiego.

(red.)

fot-s-1

foto: D.Cichocka

fot-s-2

foto: D. Cichocka

DSC_0007DSC_0002DSC_0003

Udostępnij:
Media Expert Mława
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]

3
KOMENTARZE

1500
szydłowo

gratulacje wiedziałam że jesteś wspaniałym facetem i tak trzymaj rafał

Anonimowo

dzieki

niegocin

gratulacjie od osp niegocin