Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Przedszkole Mały Żaczek ACK Mława nabór na rok 2017/2018
Logo

Mława handlową potęgą


galeria 318 radnych miejskich zagłosowało za przystąpieniem do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, na obszarze między linią kolejową a Osiedlem Książąt Mazowieckich.Trzech radnych: Henryk Kacprzak, Michał Pol i Jerzy Rakowski zagłosowali przeciw.

KSP Mława nabór

Identyczne stanowisko zajęli ci trzej radni przy wcześniejszych głosowaniach nad siedmioma uwagami wniesionymi do studium. I tak samo zagłosowali nad uchwałą o zmianie studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego Miasta Mława, której przyjęcie warunkowało przystąpienie do przegłosowania zgody na sporządzenie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego.

Na ogół radni miejscy, nawet jeżeli prezentują w dyskusji rozbieżne zdania, to w głosowaniach są zgodni, bywa że jedynie wstrzymują się od głosu. Głosowanie przeciw jest formą zaakcentowania zdecydowanej różnicy poglądów na sprawę. O co chodzi w tym przypadku?

Chodzi o zgodę na lokalizację na tym terenie obiektu handlowego o powierzchni powyżej 2000 m kw. wokół planowanego dworca zintegrowanego.

– Cieszę się, że powstanie dworzec zintegrowany, bo ten pomysł powstał dawno temu. Zgadzam, się że przy dworcu powinna być jakaś funkcja spędzania czasu dla podróżnych. Myślę, że inaczej jest w dużych miastach, a u nas osób korzystających z dworca w tym miejscu nie będzie zbyt dużo. Są urbaniści, którzy uważają, że budowa galerii handlowych niszczy śródmiejską strefę handlu. Planowana lokalizacja galerii ewidentnie spowoduje zwiększony ruch kołowy w centrum miasta. Takie obiekty wielkopowierzchniowe powinny być sytuowane w strefach zewnętrznych miast – argumentował „przeciw” Jerzy Rakowski.

– Ja lubię takie zintegrowane dworce, gdzie będąc pod dachem, mogę zrobić zakupy, zjeść śniadanie czy wypić kawę czekając na pociąg. Zintegrowane węzły przesiadkowe są w centrum Warszawy, powstają w Łodzi, Poznaniu, Krakowie, ale także mniejszych miastach. Galerie z drobnymi sklepami to jest teraz taka tendencja, a nie duża powierzchnia handlowa typu hipermarket. Ruch kołowy będzie obsługiwała planowana Aleja Św. Wojciecha, to wystarczający układ drogowy. Prognoza oddziaływania na środowisko jest uzgodniona ze Regionalną Dyrekcją Ochrony Środowiska i Powiatową Stacją Sanitarno Epidemiologiczną, nawet bez uwag – uspokajała architekt miejska Izabela Sobierajska.

Z wyników głosowania widać wyraźnie, że zdecydowana większość radnych daje zielone światło dla powstawania kolejnych obiektów handlowych. Plan zagospodarowania przestrzennego na obszarze, który obejmuje, znacznie skróci czas trwania procedury uzyskiwania pozwolenia na budowę.

Mława handlową potęgą?
Taką tezę można śmiało postawić patrząc jak na przestrzeni ostatnich lat mnożą się i powstają obiekty handlowe, jak dotychczas o powierzchni do 2000 m kw. , które gdy nie ma planu zagospodarowania, wymagają nieco dłuższej procedury poprzez uzyskanie indywidualnej decyzji o warunkach zabudowy.

Ciekawym przypadkiem jest obiekt handlowy przy ulicy Targowej (Carrefour), który powstał na terenie, gdzie miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego przewidywał lokalizację obiektów handlowych o pow. do 2000 m kw. Powstały więc dwa obiekty połączone w jednej bryle.

Mamy więc w Mławie (z tych większych): Carrefour, Biedronka, Lidl, Kaufland, Tesco, Media Ekspert, Stokrotka, Mrówka, a kolejny duży obiekt handlowy ma już pozwolenie na budowę przy ulicy Napoleońskiej i Kościelnej. Następnym wnioskiem o zgodę na obiekt handlowy o powierzchni powyżej 2000 m kw. właśnie przy ulicy Targowej Rada Miasta zajmie się na najbliższej sesji.
Bez wątpienia, Mława handlem stoi.

JK

Udostępnij:
Wydawca portalu codziennikmlawski.pl nie odpowiada za komentarze zamieszczane przez użytkowników. Wszelkie poglądy i treści użytkownicy prezentują w swoim własnym imieniu i na swoją odpowiedzialność. Uwagi do wydawcy prosimy kierować na adres: redakcja@codziennikmlawski.pl

KOMENTARZE

22 - liczba komentarzy w artykule "Mława handlową potęgą"

avatar
1500
Sortuj:   najnowsze | najstarsze | najwyżej oceniane
adada
Gość

Głosują i nic nie powstaje

kos
Gość
Panie Jankowski. Osróda i Iława są większe od Mławy o włos. W jednym i drugim mieście jest zarówno Carrefour jak i Kaufland, po kilka Biedronek (tak jak u nas), dochodzą do tego także markety budowlane, no i dochodzi np Jysk, którego u nas nie ma a jest w sąsiednich: C-nowie i Dz-wie. No i na koniec wisienka na torcie. W miastach tych są duże galerie handlowe, Ostróda-Galeria Maurska (powiększona 3 lata temu o kolejne 5 tys m2), Iława – Galeria Jeziorak. Zanaczam, że nie są to Parki Handlowe, jak nasz Stop.Shop a jak najprawdziwsze galerie, oczywiście odpowiednie do wielkości miasta.… Czytaj więcej »
kos
Gość

Sylwo, źle odczytałeś mój komentarz. Ja jestem za tym by powstało centrum handlowe. Poprawiałem tylko autora artykułu i jeszcze wymieniłem kilka miast, dla Pana Macieja, Roberta 🙂 w których jest jeszcze więcej sklepów i galerii. Pozdrawiam.

Robert Maciej Jankowski
Gość
Chojnice to 40 tys. mieszkańców, Mława 30 tys. Ostróda i Iława też są większe (nieznacznie) nie wiem dokładnie ile tam jest sklepów wielkopowierzchniowych, ale jeżdżąc po Polsce pytam w miastach porównywalnych o ilość i w Mławie jest ich naprawdę dużo. Chodzi mi tu raczej o fakt, że handel wymyka się z polskich rąk, a zyski są wyprowadzane za granicę. Powtórzę też: dworzec kolejowy stoi na Wólce, więc nie będzie to dworzec zintegrowany, to nowe centrum handlowe, które rozbije do reszty centrum wokół Rynku. Dokonają się rzeczy nieodwracalne. I zapewne to nie koniec. Kolejni bezrobotni kupcy zwiększą tylko konkurencję na rynku… Czytaj więcej »
Sylwo
Gość

Do Kos i Robert Maciej Jankowski, Brodnica(ciut mniejsza) także ma centrum Dekada połączone z dworcem, dlatego dlaczego nie Mława? Bo jest szansa że coś powstaje to trzeba blokować oczywiście. Siedźmy najlepiej w średniowieczu.

kos
Gość

Panie Robercie Macieju, odpowiadam: Ostróda, Iława, Polkowice, Chojnice ( troszkę większe) itd itd… Do autora artykułu: Nie ma centrum handlnwego Media Expert, tylko Stop.Shop. a jego powierzchnia to 2600-2700 m2

wpDiscuz