Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo

Mława handlową potęgą


galeria 318 radnych miejskich zagłosowało za przystąpieniem do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, na obszarze między linią kolejową a Osiedlem Książąt Mazowieckich.Trzech radnych: Henryk Kacprzak, Michał Pol i Jerzy Rakowski zagłosowali przeciw.


Identyczne stanowisko zajęli ci trzej radni przy wcześniejszych głosowaniach nad siedmioma uwagami wniesionymi do studium. I tak samo zagłosowali nad uchwałą o zmianie studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego Miasta Mława, której przyjęcie warunkowało przystąpienie do przegłosowania zgody na sporządzenie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego.

Na ogół radni miejscy, nawet jeżeli prezentują w dyskusji rozbieżne zdania, to w głosowaniach są zgodni, bywa że jedynie wstrzymują się od głosu. Głosowanie przeciw jest formą zaakcentowania zdecydowanej różnicy poglądów na sprawę. O co chodzi w tym przypadku?

Chodzi o zgodę na lokalizację na tym terenie obiektu handlowego o powierzchni powyżej 2000 m kw. wokół planowanego dworca zintegrowanego.

– Cieszę się, że powstanie dworzec zintegrowany, bo ten pomysł powstał dawno temu. Zgadzam, się że przy dworcu powinna być jakaś funkcja spędzania czasu dla podróżnych. Myślę, że inaczej jest w dużych miastach, a u nas osób korzystających z dworca w tym miejscu nie będzie zbyt dużo. Są urbaniści, którzy uważają, że budowa galerii handlowych niszczy śródmiejską strefę handlu. Planowana lokalizacja galerii ewidentnie spowoduje zwiększony ruch kołowy w centrum miasta. Takie obiekty wielkopowierzchniowe powinny być sytuowane w strefach zewnętrznych miast – argumentował „przeciw” Jerzy Rakowski.

– Ja lubię takie zintegrowane dworce, gdzie będąc pod dachem, mogę zrobić zakupy, zjeść śniadanie czy wypić kawę czekając na pociąg. Zintegrowane węzły przesiadkowe są w centrum Warszawy, powstają w Łodzi, Poznaniu, Krakowie, ale także mniejszych miastach. Galerie z drobnymi sklepami to jest teraz taka tendencja, a nie duża powierzchnia handlowa typu hipermarket. Ruch kołowy będzie obsługiwała planowana Aleja Św. Wojciecha, to wystarczający układ drogowy. Prognoza oddziaływania na środowisko jest uzgodniona ze Regionalną Dyrekcją Ochrony Środowiska i Powiatową Stacją Sanitarno Epidemiologiczną, nawet bez uwag – uspokajała architekt miejska Izabela Sobierajska.

Z wyników głosowania widać wyraźnie, że zdecydowana większość radnych daje zielone światło dla powstawania kolejnych obiektów handlowych. Plan zagospodarowania przestrzennego na obszarze, który obejmuje, znacznie skróci czas trwania procedury uzyskiwania pozwolenia na budowę.

Mława handlową potęgą?
Taką tezę można śmiało postawić patrząc jak na przestrzeni ostatnich lat mnożą się i powstają obiekty handlowe, jak dotychczas o powierzchni do 2000 m kw. , które gdy nie ma planu zagospodarowania, wymagają nieco dłuższej procedury poprzez uzyskanie indywidualnej decyzji o warunkach zabudowy.

Ciekawym przypadkiem jest obiekt handlowy przy ulicy Targowej (Carrefour), który powstał na terenie, gdzie miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego przewidywał lokalizację obiektów handlowych o pow. do 2000 m kw. Powstały więc dwa obiekty połączone w jednej bryle.

Mamy więc w Mławie (z tych większych): Carrefour, Biedronka, Lidl, Kaufland, Tesco, Media Ekspert, Stokrotka, Mrówka, a kolejny duży obiekt handlowy ma już pozwolenie na budowę przy ulicy Napoleońskiej i Kościelnej. Następnym wnioskiem o zgodę na obiekt handlowy o powierzchni powyżej 2000 m kw. właśnie przy ulicy Targowej Rada Miasta zajmie się na najbliższej sesji.
Bez wątpienia, Mława handlem stoi.

JK

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
22 komentarzy
najnowsze
najstarsze najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
adada
adada
5 lata temu

Głosują i nic nie powstaje

kos
kos
5 lata temu

Panie Jankowski. Osróda i Iława są większe od Mławy o włos. W jednym i drugim mieście jest zarówno Carrefour jak i Kaufland, po kilka Biedronek (tak jak u nas), dochodzą do tego także markety budowlane, no i dochodzi np Jysk, którego u nas nie ma a jest w sąsiednich: C-nowie i Dz-wie. No i na koniec wisienka na torcie. W miastach tych są duże galerie handlowe, Ostróda-Galeria Maurska (powiększona 3 lata temu o kolejne 5 tys m2), Iława – Galeria Jeziorak. Zanaczam, że nie są to Parki Handlowe, jak nasz Stop.Shop a jak najprawdziwsze galerie, oczywiście odpowiednie do wielkości miasta. Nie muszę dodawać, że w Ostródzie jest McDonalds :). Mógłbym Panu podać jeszcze kilkanaście przykładów miast wielkości Mławy, w których jest jeszcze więcej sklepów, parków handlowych i galerii, np Krotoszyn, jednak doszedłem do wniosku, że i tak znajdzie Pan swoje argumenty 🙂 Pozdrawiam

kos
kos
5 lata temu

Sylwo, źle odczytałeś mój komentarz. Ja jestem za tym by powstało centrum handlowe. Poprawiałem tylko autora artykułu i jeszcze wymieniłem kilka miast, dla Pana Macieja, Roberta 🙂 w których jest jeszcze więcej sklepów i galerii. Pozdrawiam.

Robert Maciej Jankowski
Robert Maciej Jankowski
5 lata temu
Reply to  kos

Chojnice to 40 tys. mieszkańców, Mława 30 tys. Ostróda i Iława też są większe (nieznacznie) nie wiem dokładnie ile tam jest sklepów wielkopowierzchniowych, ale jeżdżąc po Polsce pytam w miastach porównywalnych o ilość i w Mławie jest ich naprawdę dużo. Chodzi mi tu raczej o fakt, że handel wymyka się z polskich rąk, a zyski są wyprowadzane za granicę. Powtórzę też: dworzec kolejowy stoi na Wólce, więc nie będzie to dworzec zintegrowany, to nowe centrum handlowe, które rozbije do reszty centrum wokół Rynku. Dokonają się rzeczy nieodwracalne. I zapewne to nie koniec. Kolejni bezrobotni kupcy zwiększą tylko konkurencję na rynku pracy, co zapewne nie wpłynie na wzrost wynagrodzeń. ” Na twoje miejsce jest wielu chętnych”.

Sylwo
Sylwo
5 lata temu

Do Kos i Robert Maciej Jankowski, Brodnica(ciut mniejsza) także ma centrum Dekada połączone z dworcem, dlatego dlaczego nie Mława? Bo jest szansa że coś powstaje to trzeba blokować oczywiście. Siedźmy najlepiej w średniowieczu.

kos
kos
5 lata temu

Panie Robercie Macieju, odpowiadam: Ostróda, Iława, Polkowice, Chojnice ( troszkę większe) itd itd… Do autora artykułu: Nie ma centrum handlnwego Media Expert, tylko Stop.Shop. a jego powierzchnia to 2600-2700 m2

Obserwator
Obserwator
5 lata temu

Pan Maciej Jankowski ma rację. W Mławie prowadzi sie politykę i grę pozorów. Wszystko jednak dąży do sprywatyzowania miasta i rozsprzedaży majątku

Robert Maciej Jankowski
Robert Maciej Jankowski
5 lata temu

Od dawna mówiłem o Dworcu Zintegrowanym jako o Dworcu Zdezintegrowanym. PKP ustaliło dworzec na Wólce i integracja prysła. No i teraz widać, że chodziło o nowy hipermarket a nie o żaden dworzec. Czy ktoś może wskazać inne miasto 30 tys., które ma tyle sklepów wielkopowierzchniowych? Czy radni zastanawiają się, gdzie podatki z „sieciówek” trafiają. Dokonuje się waszymi głosami postępująca dezintegracja mławskiego handlu. Kolejne lokale w centrum będą świecić pustkami, a mławscy kupcy przestaną płacić do miejskiej kasy podatki. Gdzie tu zysk dla Mławy i jej mieszkańców? W czyim interesie wy głosujecie?

...
...
5 lata temu

Na ogólnopolskiej mapie zapotrzebowania na handel Mława widnieje jako miasto niedoinwestowane w sieć handlową, a wiec chyba Pan przesadza z tą nadmierną ilością. Uważam Pana za człowieka rozsądnego, ale w tej kwestii się z Panem nie zgadzam. Broni Pan miejscowych handlarzy, którzy chcą zedrzeć skórę z klienta, nie liczy się Pan w ogóle z ludźmi, których nie stać na zakupy w tych małych lecz drogich sklepikach, w których jakość towaru nie różni się od towaru w dużych sieciach handlowych, bo niejednokrotnie spotykam się z towarami w małych sklepach z napisem: wyprodukowano dla stonki (żeby nie reklamować)

Robert Maciej Jankowski
Robert Maciej Jankowski
5 lata temu
Reply to  ...

Mława zawsze była miastem handlowy i radziła sobie bez „sieciówek”. Mławscy kupcy, handlowcy (handlarze to takie piętnujące określenie z minionej epoki), to mieszkańcy Naszego miasta, tu płacą podatki, tu wydają swoje pieniądze, tworzą miejsca pracy. Czy dobro rodzimego handlu nie jest ważniejsze niż zyski korporacji. Z każdych 100 zł zostawionych w mojej księgarni przez klientów 1 zł wraca do wspólnej, miejskiej kasy, a z hipermarketów czy trafia choćby 10 gr? Chińska produkcja i zachodni handel, a my Polacy czym mamy się zająć, pobieraniem zasiłków?

Marek
Marek
5 lata temu

Mam wrażenie, ze UM zaprzestał juz inwestowania w Miasto z podatków płaconych przez mieszkancow. Inwestycje, ktore są w perspektywie dochodowe wykonuje w jakimś partnerstwie, ktore jakoś sie opłaca temu partnerowi a Nam się tłumaczy, ze miasta na nie nie stać:) Inne miasta w których płacone są mniejsze podatki takie inwestycje wykonują samodzielnie. Tutaj nie chodzi o ten dworzec zintegrowany, bo to przy budżecie Mlawy śmieszna inwestycja, tylko o to centrum handlowe, ktore będzie budował prywatny inwestor.

Mla
Mla
5 lata temu

Dyrekcja ochrony środowiska to ta sama co uzgodniła sortownię wegla na wólce?

Z daleka
Z daleka
5 lata temu

https://www.youtube.com/watch?v=9NDQzVeoO0Q Nic dodać nic ująć, rozrywka dla emerytów na całego 😉

As
As
5 lata temu
Reply to  Z daleka

A gdzie chytra baba z Radomia?

As
As
5 lata temu

A ja bym chętnie usłyszał że radni zaplanowali tereny inwestycyjne dla jakiego dużego zakładu pracy. Gdy są takie tereny łatwiej znaleźć inwestora do budowy jakiejś fabryki, np. Wedla 🙂 No chyba że plan jest taki że Mława ma być miastem emerytów, to wtedy słusznie. Na każdym rogu ulicy powinien być supermarket. Emerytom należy się rozrywka.

...
...
5 lata temu
Reply to  As

Ty też będziesz emerytem – nie zapominaj o tym.

As
As
5 lata temu
Reply to  ...

Tego niestety pewien nie jestem. Na cmentarzach częściej widać nagrobki tych, co emerytury nie doczekali. przepraszam, jeżeli byłem nieco uszczypliwy wobec emerytów. Naprawdę, chetnie nim zostanę. zus przysłał mi prognozę na 800 zł. pewnie też będę czytał gazetki i kolędował od niemca do francuza

...
...
5 lata temu
Reply to  As

Także nie jestem na emeryturze, ale kiedyś w moim zakładzie pracy był szef kadr, który mówił, że o emerytach trzeba pamiętać i myśleć, bo my też będziemy emerytami, no i tak mi zostało, zawsze myślę, że doczekam… i zawsze potrafię wejść w skórę starszego człowieka.
Nie można przez całe życie myśleć o śmierci i czekać na nią…

Obserwator
Obserwator
5 lata temu

W 1981 jeden z naszych polityków miał się podobno wyrazić, że jak Polakowi pokazać zyski to będzie szedł jak osioł za pęczkiem marchwi.

MES Modulon
MES Modulon
5 lata temu

Oto wasz władca, wykończyć was chce, nic nie dając od siebie

Emerytka
Emerytka
5 lata temu

Dla nas, klientów do dobra wiadomość. Codziennie przeglądam gazetki i robię zakupy tam, gdzie mogę kupić produkty w niższych cenach. Mieszkam w centrum, więc wszędzie chodzę piechotą. Tylko do Kauflandu jeżdżę czasami naszym miejskim autobusem. Gdyby nie było tych sklepów byłoby dużo gorzej. Dziękuję tym, którzy głosowali „za”.

...
...
5 lata temu

Mława zawsze handlem stała.
Duży obiekt handlowy typu supermarketu czy hipermarketu w tamtej okolicy da sobie radę, bo małe sklepiki i punkty usługowe z pewnością nie.
Dworzec Mława Miasto, to nie jest dworzec przesiadkowy gdzie duża ilość podróżnych czeka na pociągi, to mały przystanek, gdzie podróżny przychodzi czy przyjeżdża tuż przed odjazdem pociągu i z pociągu wraca szybko do domu, żaden mały sklep go nie przyciągnie, ale supermarket już tak.
Poczekalnia wraz z punktem kasowym jest potrzebna bez dwóch zdań i w zasadzie powinna już działać.
Burmistrz co jakiś czas podnosi temat, obiecuje, uspakaja, a w tym zakresie ciągle się nic nie dzieje „obiecanki cacanki, a głupiemu radość”.

22
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x