Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo
Szpulka pasmanteria Mława dodatki krawieckie

Bezpieczni seniorzy nie tylko z okazji Dnia Babci i Dziadka


senior-pomocny1Z okazji Dnia Babci i Dnia Dziadka, mławska policja przygotowała porady dla seniorów, które stosowane w praktyce, mogą uchronić starszą osobę przed oszustami i sprawcami kradzieży. Porady dostępne są także na stronie internetowej oraz profilu facebook KPP w Mławie w formacie pdf. Można je pobrać, wydrukować i załączyć do prezentu dla Babci i Dziadka.


Drogi Seniorze.
Z racji Twojego życiowego doświadczenia i mądrości często służysz radą i pomocą innym. Pamiętaj jednak, że są ludzie, którzy chętnie wykorzystają Twoje dobro i otwartość, by Cię okraść lub wykorzystać. Przyjmij zatem kilka naszych rad.

Oszustwa czyli: „Droga babciu pożycz mi pieniądze”. Oszuści, chcący wyłudzić pieniądze, posługują się wieloma metodami. Najpopularniejsze z nich to: 1. metoda „wnuczka”, lub „siostrzeńca”,2. metoda „na policjanta”, 3. metoda na kuferek .
W dwóch pierwszych przypadkach do seniora dzwoni oszust i podaje się za członka rodziny lub policjanta. Mówi, że zdarzył się wypadek a osoba najbliższa potrzebuje pieniędzy na wypłatę odszkodowania dla ofiar zdarzenia. Po pieniądze ktoś się zgłosi.

Kuferek to metoda, w której oszuści, w zamian za pożyczkę na cel opłacenia pobytu w szpitalu itp. , przekazują w zastaw teczkę pełną zagranicznej waluty lub innych, wartościowych rzeczy. Po jej otwarciu okazuje się, że wewnątrz są pocięte gazety.
Uwaga, oszuści modyfikują swoje metody, ale podstawowy sposób działania pozostaje podobny.

Co robić, by nie dać się oszukać?
– Nigdy nie udzielaj pożyczek „na telefon”.
– Nigdy nie przekazuj obcej osobie pieniędzy.
– Nie wpuszczaj do mieszkania obcych osób.
– Jeśli dzwoni do Ciebie ktoś z bliskich, z prośbą o pomoc, oddzwoń do rodziny i sprawdź informację .
– Jeśli podejrzewasz, że dzwonił do Ciebie oszust, natychmiast powiadom Policję.

Fałszywy listonosz, akwizytor … i „umowy – okazje”

– Nie podpisuj umowy, której nie czytałeś lub przeczytałeś pobieżnie.
– Zawsze zamykaj drzwi do mieszkania, nawet gdy wychodzisz tylko na chwilę.
– Nie wpuszczaj do mieszkania obcych osób !!!
– Spisz numery do firm, w których pracują inkasenci, gdy pojawią się wątpliwości, zadzwoń do firmy i sprawdź, czy faktycznie przysłali do Ciebie swojego przedstawiciela. Ważne, by nie prosić obcego inkasenta o podanie telefonu do firmy.
– Gdy zdecydujesz się wpuścić nieznajomą osobę do domu, postaraj się, by towarzyszył Ci zaufany sąsiad. Obcej osoby nawet przez chwilę nie zostawiaj samej.
– Nie przechowuj w domu większej ilości gotówki- Twoje oszczędności będą bezpieczniejsze w banku.
– Nie podawaj przez telefon swoich danych osobowych i miejsca zamieszkania.
– Nie opowiadaj nigdy, co posiadasz i gdzie- ta informacja może dotrzeć dalej niż do sąsiada i zainteresować złodzieja lub oszusta.

Kilka dobrych rad:
– Przechowywanie pieniędzy w szafie z bielizną, pod serwetą na stole czy w słoiku , to zły pomysł. Złodzieje przewidują, że starsze osoby wolą trzymać oszczędności w domu, a nie w banku, więc chętnie wybierają seniorów na swoje ofiary.
– Wypłacając pieniądze w banku lub bankomacie zwróć uwagę, czy ktoś Cię nie obserwuje. Po większą wypłatę gotówki wybierz się z kimś z rodziny lub dobrym znajomym. Nie trzymaj gotówki w jednym miejscu, rozłóż ją w dwa, trzy miejsca- najlepiej do wewnętrznej i zapinanej kieszeni kurtki.
– Podróżując lub robiąc zakupy torbę trzymaj zawsze z przodu, zapięciem do siebie.
– Portfel trzymaj w wewnętrznej, zapinanej oddzielnie kieszeni torby;
– Nigdy nie przechowuj dokumentów w portfelu.
– Nigdy, nawet na chwilę, nie pozostawiaj portfela na sklepowej ladzie;
– Na zakupy zabieraj tylko taką kwotę pieniędzy, która faktycznie jest Ci niezbędna.

źródło: KPP Mława

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x