Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Plbiscyt Najlepszy Radny Miasta Mława bieżącej kadencji
Logo

71 rocznica niemieckiego mordu na Kalkówce


sliderMieszkańcy Mławy po raz kolejny, okazują pamięć o 364 więźniach mławskiego więzienia rozstrzelanych przez gestapo 17 stycznia 1945 roku, tuż przed wkroczeniem Armii Czerwonej do Mławy.

KSP Mława nabór

Uroczystości rozpoczęły się o godz. 12 mszą św. w kościele M.B Królowej Polski, po zakończeniu której wyruszyła na Kalkówkę procesja. Mszy św. i procesji przewodniczył ks. dziekan Kazimierz Ziółkowski. Mławianie nieśli krzyż i modlili się w drodze, rozważając stacje drogi krzyżowej. W tym roku po raz pierwszy procesja przeszła nieco dłuższą trasę, przechodząc nowo otwartym wiaduktem.

Przed mauzoleum na Kalkówce przebieg tragicznego dnia 17 stycznia 1945 roku przypomniał zebranym lektor.
– Przelewali swoją krew, oddali to co najcenniejsze – życie, byśmy mogli żyć w niepodległym kraju – mówiła przed mauzoleum poseł Anna Cicholska.
Z kolei burmistrz Sławomir Kowalewski zaapelował o pamięć o zbrodniach niemieckich, ale bez nienawiści.

Pod mauzoleum kwiaty i znicze złożyli poseł Anna Cicholska, władze samorządowe miasta i powiatu, radni, kombatanci, harcerze, mławska grupa rekonstruktorów ludności cywilnej, związkowcy NSZZ Solidarność, przedstawiciele partii politycznych i organizacji społecznych, kibice MKS Mława.

Obecne były poczty sztandarowe. Nad bezpiecznym przemarszem czuwali mławscy policjanci.

JK

« 1 z 2 »
Udostępnij:
Wydawca portalu codziennikmlawski.pl nie odpowiada za komentarze zamieszczane przez użytkowników. Wszelkie poglądy i treści użytkownicy prezentują w swoim własnym imieniu i na swoją odpowiedzialność. Uwagi do wydawcy prosimy kierować na adres: redakcja@codziennikmlawski.pl

KOMENTARZE

3 - liczba komentarzy w artykule "71 rocznica niemieckiego mordu na Kalkówce"

avatar
1500
Sortuj:   najnowsze | najstarsze | najwyżej oceniane
staton
Gość

Najbardziej mnie cieszy że wreszcie się harcerze obudzili i wzięli udział w tej uroczystości. Co prawda druha „rekina siatkówki” harcmistrza jakoś zauważyć się nie dało ale….wszędzie być nie można.

karabasan
Gość

Dlaczego w Mławie urzędnicy i urzędujący politycy nie przestrzegają doktryny zakładającej rozdzielenie działalności zawodowej od kościoła? Jeżeli uczestniczyli incognito to powinni stać w tłumie. A może chcą uchodzić za istoty boskie, jak cesarze rzymscy. Niech baczą, aby odmowa uznania ich boskości, nie stała się przyczyną pozbawienia ich władzy .

staton
Gość
Oj….i tu się Szanowny Kolego/żanko mylicie, hehehehe, W tradycji naszej od ponad tysiąca lat jest, że większość uroczystości, a już zwłaszcza te związane z pogrzebami, odsłonięciami pomników itp odbywają się jako uroczystość kościelna i świecka równocześnie. To właśnie od władz samorządowych i od kościelnych również oczekujemy by dbali o miejsca pamięci, o kolejne rocznice i by wśród młodych ludzi szerzyli pamięć o tych co polegli w obronie wolności. Czepianie się tego że urzędnicy stoją z boku, a nie w tłumie jest wiec w tym wypadku jakoś tak dziwnie oderwane od realiów. To może również zgodnie z Twoim rozdziałem boskiego i… Czytaj więcej »
wpDiscuz