Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo

Coroczny ranking szkół ponadgimnazjalnych. Czy są w nim mławskie?


zzzMiesięcznik „Perspektywy” opublikował w czwartek doroczny, ogólnopolski ranking liceów i techników. Wśród sklasyfikowanych w tym rankingu 500 liceów, jedyną szkołą z terenu powiatu mławskiego jest Katolickie Liceum Ogólnokształcące im. M.K. Sarbiewskiego z Mławy. Wśród 300 technikum ujętych w oddzielnym rankingu, nie znalazła się żadna ze szkół mławskich.


Miesięcznik „Perspektywy” już po raz 18 przygotował takie zestawienia. O pozycji szkoły w rankingu decyduje kilka kryteriów: sukcesy placówki w olimpiadach oraz wyniki matury z przedmiotów obowiązkowych i dodatkowych, a w przypadku techników dodatkowo wyniki egzaminu zawodowego.

Wśród liceów na pierwszym miejscu znalazło się XIII Liceum Ogólnokształcące w Szczecinie, a Technikum Nowoczesnych Technologii im. Jana Pawła II w Kleszczowie zostało najlepszym technikum. Katolickie Liceum Ogólnokształcące uplasowało się w rankingu ogólnopolskim na 372 pozycji, co wśród szkół Mazowsza daje 76 miejsce.

Zgodnie z przyjętymi przez „Perspektywy” zasadami, za zajęcie miejsc w pierwszej setce najlepszych liceów i techników w kraju, przysługuje tytuł „Złotej Szkoły 2016”, za miejsca od 101 do 300 „Srebrnej Szkoły 2016” i wreszcie za miejsca od 301 do 500 tytuł „Brązowej Szkoły 2016”.

O komentarz do opublikowanego rankingu poprosiliśmy Jacka Duszę, dyrektora KLO w Mławie i dyrektora Wydziału Edukacji i Zdrowia w mławskim starostwie Jana Marka Wtulicha.

– Bardzo mnie cieszy stosunkowo wysokie, 76 miejsce na Mazowszu. Jednak największą satysfakcją jest dla mnie to, że egzamin maturalny dobrze zdali uczniowie, którzy przyszli do nas ze słabszymi wynikami egzaminu gimnazjalnego. Najważniejsza jest analiza wyników poszczególnych uczniów z egzaminu gimnazjalnego i maturalnego – opowiada dyrektor Jacek Dusza.

– Nie znam wyników rankingu, nie chcę więc go komentować. Trzeba o ten wynik zapytać dyrektorów szkół – tyle usłyszeliśmy od dyrektora Wydziału Edukacji i Zdrowia Jana Marka Wtulicha.

Ranking szkół jest oczywiście kategorią tylko statystyczną. Każda szkoła w danym roku może wypaść lepiej lub gorzej, pracować z mniej lub bardziej zdolnymi uczniami. Jednak jest to bądź co bądź już kolejna edycja tego rankingu. I utrzymywanie się w nim szkół, bądź ich brak jest jednak ważną informacją dla organu prowadzącego.

JK

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
4 komentarzy
najnowsze
najstarsze najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
As
As
6 lata temu

Dyrektor wydziału zna problemy edukacji jak nikt. Długo pracował na dwu etatach, jako dyrektor wydziału, który był przełożonym dyrektorki szkoły co była jego przełożoną gdy tam pracował na etacie nauczyciela

UM
UM
6 lata temu

W zasadzie to zrozumiałe, ze Dyrektor wydziału Edukacji i Zdrowia nic o tym rankingu nie wie. Bo po co. Przeciez nikt nie ocenia pracy nauczycieli w Mławie. Żeby podnieść poziom trzeba najpierw zdiagnozować przyczynę dlaczego go nie ma, żeby pózniej wdrożyć program naprawczy. W miejskich szkołach takie działania w ogóle nie mają miejsca, dlatego wypowiedz Dyrektora wydziału nawet nie jest bulwersująca.

Mławianin
Mławianin
6 lata temu

Widać, że I Liceum Ogólnokształcące przestaje być tak elitarne za jakie się uważa. Brak inicjatywy ze strony nauczycieli, coraz gorsze przygotowanie do matury i są tego efekty. Nasze miejsce w tym roku zajęło Działdowo, czy Nidzica. A do ciechanowskiego liceum nie mamy się już co porównywać. Mniej liczne klasy wiele by nie zmieniły. Potrzebne jest merytoryczne przygotowanie nauczyciela i jego dobra wola, żeby przekazał swoją wiedzę.

...
...
6 lata temu

Wniosek jaki się nasuwa to konieczność wprowadzenia w szkołach klas o mniejszej liczbie uczniów przynajmniej do 20 osób, w klasach o większej liczbie uczniów trudno jest nauczycielowi o indywidualny stosunek do ucznia i gorsza jest jakość nauczania. Doprowadzenie do takiego stanu powinno być priorytetem rodziców uczniów, to im powinno zależeć na dobrym wykształceniu swoich pociech. Mogliby skorzystać z domagania się takich ustaleń przy okazji likwidacji gimnazjów. Już mamy nadmiar nauczycieli, a po likwidacji gimnazjów może być on jeszcze większy.
Proszę mnie nie atakować, nie jestem nauczycielem i nie mam nikogo ani z rodziny, ani z przyjaciół w gronie pedagogicznym.

4
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x