Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo

Mławiacy płacą do miejskiej kasy więcej niż inni


podatkiTo nieprawda, że w większym mieście żyje się drożej. 45 tysięczny Ciechanów mniej zdziera ze swoich mieszkańców i przedsiębiorców, niż 29 tysięczna Mława.
Przedsiębiorca w Mławie płaci za 1m kw. gruntu zajęty do prowadzenia działalności gospodarczej podatek o 10% większy, a w przypadku budynków o 19 % większy niż przedsiębiorca w Ciechanowie. A zwykły mieszkaniec naszego piękniejącego miasta zapłaci za 1 m kw. użytkowanego gruntu 31 % więcej, a za 1 m kw. powierzchni użytkowej budynku mieszkalnego prawie 10 % więcej niż mieszkaniec Ciechanowa.


Jak zawsze w końcówce roku wszystkie samorządy podejmują uchwały o podatkach lokalnych. Tak było również 1 grudnia 2015 roku w Mławie, gdzie Rada Miasta Mława zgodnie i jednogłośnie podjęła uchwały w sprawie podatku od środków transportowych, oraz stawek podatku od nieruchomości. Projekty obu uchwał przedłożył radzie burmistrz Sławomir Kowalewski. Zaproponował pozostawienie stawek podatku od nieruchomości na poziomie roku 2014, co jednogłośnie zaaprobowali radni. Natomiast istotne zmiany dotyczyły określenia stawek podatku od środków transportowych.

– Do burmistrza od kilku lat dochodziły sygnały, że stawki podatku są dosyć wysokie, w związku z tym część przedsiębiorców prowadzących działalność w zakresie transportu próbowała rejestrować pojazdy w sąsiednich gminach, tam gdzie stawki były niższe – uzasadniał radnym projekt obniżenia podatku Skarbnik Miasta Henryk Antczak.

W celu porównania wysokości podatków od środków transportowych burmistrz wynajął zewnętrzną firmę, która dokonała tzw. estymacji, to jest: zestawiła wysokość tego podatku w gminach powiatu mławskiego i miastach Mazowsza, od Ostrołęki po Płock. Na podstawie zestawień i analiz burmistrz zaproponował radykalne obniżenie tego podatku, sięgające od 58% do nawet 80% w stosunku do roku ubiegłego.

– To dobry przyczynek zmniejszyć stawki dla naszych przedsiębiorców , ale te obniżone stawki będą miały znaczący wpływ na to, że przedsiębiorcy, którzy będą rejestrować samochody, być może w Mławie będą firmy otwierać – dodał Henryk Antczak.

– Może to postępowanie o obniżeniu podatku od autobusów, które emitują bardzo mało dwutlenku węgla i spalin będzie takim początkiem, żeby wszystko w kierunku ekologii poszło – o aspekcie ekologicznym mówił radny Ryszard Prusinowski.

– To wyciągnięcie ręki do przedsiębiorców mławskich, którzy mieli w ostatnich latach dość trudny okres, lokalni biznesmeni zyskają w ten sposób najwięcej, ale również mieszkańcy, bo być może powstaną kolejne miejsca pracy – snuł przypuszczenia radny Arkadiusz Dłubisz.

I rzeczywiście, porównując wysokość podatku od środków transportu w sąsiednich miastach, mławskie podatki dorównały do tych najniższych w Sierpcu, a w przypadku opłat za autobusy, Mława ma stawki najniższe na północnym Mazowszu, z czego niewątpliwie ucieszy się przede wszystkim przedsiębiorstwo Mobilis.

tab 1
Trzeba jednak mieć na uwadze, że dla przedsiębiorców nie prowadzących działalności transportowej istotnym obciążeniem jest podatek od nieruchomości i gruntów. A ten w Mławie jest od lat najwyższy. Przedsiębiorca w Mławie zapłaci za 1m kw. gruntu zajęty do prowadzenia działalności gospodarczej podatek o 10% większy, a w przypadku budynków o 19 % większy niż przedsiębiorca w Ciechanowie. Mławskie stawki w tym zakresie są tylko o 4 grosze niższe niż maksymalne, ustalone przez Ministerstwo Finansów.

Podatek dla przedsiębiorców:

tab 2

W 2015 roku władze miasta zainicjowały akcję „Zamieszkaj w Mławie”. Partnerami tego projektu zostały między innymi firmy: AZ-BUD Nieruchomości, EKO-DOM, GREG-BUD Development, KAMBUD Inwestycje, POLAR Inwestycje, mające oferować chętnym do zamieszkania w naszym mieście wyjątkową i promocyjną ofertę zakupu mieszkań.

– Mława chce przekonać przyszłych obywateli m.in. darmowymi przedszkolami i bezpłatną komunikacją. Jesteśmy jednym z nielicznych samorządów w Polsce, które wprowadziły takie rozwiązanie. Pokazujemy atuty Mławy, jako miasta przyjaznego zarówno dla rodzin, jak i seniorów – przy inauguracji kampanii podkreślał burmistrz Sławomir Kowalewski.

O ile do atutów Mławy bez wątpienia można zaliczyć „darmowe” przedszkola i „darmową” komunikację miejską, to na pewno nie sposób zaliczyć do nich polityki podatkowej. Użycie w poprzednim zdaniu cudzysłowu przy określeniu darmowy, nie jest przypadkowe. „Darmowe” przedszkola i komunikacja opłacane są z budżetu miasta. A skąd budżet miasta ma na to pieniądze? Od nas, proszę szanownych mieszkańców, od nas. Jak łatwo policzyć z poniższej tabeli mieszkaniec naszego piękniejącego miasta zapłaci za 1 m kw. użytkowanego gruntu 31 % więcej, a za 1 m kw. powierzchni użytkowej budynku mieszkalnego prawie 10 % więcej niż mieszkaniec Ciechanowa. Najniższe podatki w tej materii pobiera od swoich mieszkańców miasto Sierpc. Mławskie stawki tak jak wskazywałem w przypadku przedsiębiorców, również są tylko odrobinę niższe, niż maksymalnie możliwe do ustalenia.
Podatki dla mieszkańców:

tab 3

Obniżenie podatku od środków transportu to niewątpliwie krok w dobrą stronę. Szkoda tylko, że żaden z radnych, nie zaproponował, żeby również stawki podatku od nieruchomości poddać estymacji. Może nawet bez pomocy zewnętrznej firmy wyniki byłyby warte zastanowienia?

JK

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
18 komentarzy
najnowsze
najstarsze najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
Marek
Marek
6 lata temu

Świetnie, że pomyślano o tym, by zachęcić przedsiębiorców do płacenia podatków w Mławie. Obniżenie podatku od środków transportu jest doskonałym ruchem. Gratuluję!

huzar
huzar
6 lata temu

Radni, a który z nich kiedykolwiek próbował porównać podatki mławskie do podatków w innych miejscowościach? Oni nie mają pojęcia co oznacza termin dochody gminy. Przecież oni są po to żeby politykować i być kacykami burmistrza, a nie rzetelnie wypełniać swoje obowiązki . Czy nie lepiej klepać się po plecach, niż głosować przeciw nietrafianym decyzjom burmistrza ? A nuż wpadnie etacik dla żonki lub córuni ? Że za tak wysokimi podatkami glosują też pisowcy i reszta prawicowego chłamu to w pale się nie mieści. Kogo do cholery my wybieramy?

INC
INC
6 lata temu

Obłudnik zbudował dom poza Mławą, by uciec od podatków, które zostały zatwierdzone przez RM

UM do obserwator
UM do obserwator
6 lata temu

W oświadczeniu majątkowym Pana Burmistrza widnieje zapis o posiadanym domu. Na portalach mlawskich niejednokrotnie pojawiły sie zapisy, ze jest On wybudowany w Trzcincu. Osoby zamieszkujące tamte okolice potwierdzają tą wersje. Oficjalnie dla mieszkańców i prasy miejscem zamieszkania jest Mława ale po co budować dom w którym się nie mieszka:)

AS
AS
6 lata temu

A w dzielnicy przemysłowej płaci, ktoś podatki od nieruchomości? Zapewne nie, więc trzeba doić Mławian, mam nadzieję że w następnych wyborach samorządowych ta czerwona hołota i w Naszym Mieście zostanie oderwana od koryta.

INC
INC
6 lata temu

Zachęcam do referendum, a co za tym idzie zmiany burmistrza

...
...
6 lata temu
Reply to  INC

Ro temu z okładem były wybory – czemu wybraliście tego burmistrza? – teraz chcesz referendum? zdajesz sobie sprawę z kosztów? to nie takie sobie… hop-siup.
Ponadto trzeba by najpierw zorganizować silną opozycję, a dopiero referendum. Na portalu udziela się tylko garstka mławian.. nie wiem czy zagląda tu więcej niż 100 osób.

Misiek
Misiek
6 lata temu
Reply to  INC

A to referendum to dlaczego? że obniżył podatek od środków transportowych? A może za bezpłatną komunikację albo darmowe przedszkola? jeszcze może za to że uporządkował to miasto, bo za Rakowskiego, pamiętam, śmieci latała po ulicach jak dzikie zwierzęta. Wstyd było wziąć gości na spacer

...
...
6 lata temu
Reply to  Misiek

Misiek, Ty chyba jesteś z tych co ich Kowalewski zahipnotyzował swoim lisim wzrokiem i fałszywym uśmiechem… albo z tych co pomogli mu w wyborach 9 lat temu i do dziś pomagają.
Ja umiem patrzeć na te sprawy z perspektywy – bardzo realnie, bez bujania w obłokach.
– darmowe przedszkola – nie dla wszystkich
– darmowa komunikacja – nie dla wszystkich
ale
– zawyżone podatki od gruntu i nieruchomości dla wszystkich
– wysokie, zawyżone pobory dla siebie

Misiek
Misiek
6 lata temu
Reply to  ...

Jestem z tych, co nie rozumieją, dlaczego wmawiasz ludziom, że coś nie jest dla nich, choć jest. Darmowe przedszkola z bezpłatnymi zajęciami z angielskiego i rytmiki są dla wszystkich dzieci. Wiem o tym i korzystam, ciebie też zachęcam. Podobnie jest z autobusami. Robisz ludziom pranie mózgu i wmawiasz coś, co nie jest prawdą. W imię czego? Eksponowanie wielkiego niezadowolenia? Ambicji politycznych? Prawda jest taka, że w Mławie nigdy nie żyło się lepiej niż teraz i to dla ludzi jest najważniejsze. Dla normalnych ludzi, którzy cenią spokój i pozytywnie patrzą na świat. Wiem, że może cię to boli. Przykro mi, ale jeżeli nie czujesz się tu szczęśliwy, zawsze masz wybór, możesz wyjechać.

...
...
6 lata temu
Reply to  Misiek

Misiek, to proste.
2. Nie mam małych dzieci.
2. Nie muszę korzystać z komunikacji miejskiej – dla własnego zdrowia.
3. Nie mogę korzystać MKM, bo mam zameldowanie gdzie indziej i nie przemelduję się dla darmowej MKM
Podatki jednak płacą wszyscy mieszkańcy w czambuł. Mam tu dom i właśnie tu muszę płacić podatek
Nie jestem z takimi problemami osobą odosobnioną.
Nic ludziom nie wmawiam, to cudowny burmistrz wmawia, że w Mławie żyje się jak w raju.
Dlaczego sam pobudował się w Trzcińcu, a nie w cudownej Mławie mlekiem i miodem płynącej?
Teraz rozumiesz?

Obserwator
Obserwator
6 lata temu

Przepraszam, mam pytanie. Czy Pan burmistrz ma wybudowany dom w Trzcińcu, gmina Radzanów? Jeśli ktoś zna odpowiedź, niech jej udzieli.

...
...
6 lata temu
Reply to  Obserwator

Takie chodzą… „słuchy” i to podobno nie wyssane z palca.
Dom w Trzcińcu, a mieszka jak mówi w… kawalerce, w Mławie – kto w to uwierzy?

do Redakcji
do Redakcji
6 lata temu

do Szanownej Redakcji,
może sprawdzicie dane GUS dotyczące liczby mieszkańców. W Ciechanowie mieszka trochę ponad 44 tysiące ludzi, a w Mławie prawie 31 tysięcy. Ot taka mała informacja, bo wprowadzacie w błąd.

...
...
6 lata temu
Reply to  do Redakcji

Nieprawda, aktualne dane dotyczące liczby mieszkańców Mławy są na stronie UM

mink
mink
6 lata temu
Reply to  ...

GUS podaje inne dane. Z czego to wynika? Różnica jest spora – według urzędu miasta w Mławie mieszka 29996 osób, według GUS 30968. To jest tysiąc osób różnicy. We wszelkich encyklopediach, pracach naukowych podawane są dane GUS-u a nie UM.

Sławek
Sławek
6 lata temu

Jak widać śmietanka Urzędu miejskiego ma się dobrze – pultynki okrąglutkie, drugie brody wiszą, karki dobrze się mają, nie mówiąc o brzuszkach.
Panie burmistrzu, takim zgrabnym i przystojnym facetem Pan był 9 lat temu. a teraz?
Co się stało? Zbyt dobrze wpasował się Pan w fotel kosztem mieszkańców Mławy.
Rządzić cudzymi pieniędzmi łatwo, ale za taką kasę jaką Pan bierze wypadałoby trochę więcej gospodarności i zrozumienia mieszkańców.

...
...
6 lata temu

Serdecznie dziękujemy za powyższe informacje.
Bardzo mnie takie dane interesowały, a teraz bardzo bulwersują.
Te dane wołają o pomstę do nieba.
Pracownicy UM -> specjaliści z Koziej Wólki…
Stawki podatków ogólnie rzecz biorąc mamy z górnej półki, bo ani z ziemią, ani tym bardziej z nieruchomościami na niej, tak przedsiębiorca jak mieszkaniec nie ucieknie.
Pan burmistrz zatrudnił o 100% więcej urzędników, a do wszelkich wyliczeń, do organizacji imprez, do tworzenia ważnych pism i wniosków zatrudnia zewnętrzne firmy.
No krew człowieka zalewa na takie gospodarowanie budżetem miejskim.
Pana burmistrza nie stać na remont ulic, które są już w opłakanym stanie, ale stać na dofinansowanie remontu dróg w powiecie.
Pan burmistrz, tak jak stawki podatków od budynków, budowli, gruntów, ma najwyższe uposażenie na tym stanowisku, sięgające również górnego pułapu. Zarobki specjalistów w UM pewnie też się tak samo kształtują jak płaca włodarza.
Ech… szkoda słów…

18
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x