Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Przedszkole Mały Żaczek ACK Mława nabór na rok 2017/2018
Logo

Mławiacy płacą do miejskiej kasy więcej niż inni


podatkiTo nieprawda, że w większym mieście żyje się drożej. 45 tysięczny Ciechanów mniej zdziera ze swoich mieszkańców i przedsiębiorców, niż 29 tysięczna Mława.
Przedsiębiorca w Mławie płaci za 1m kw. gruntu zajęty do prowadzenia działalności gospodarczej podatek o 10% większy, a w przypadku budynków o 19 % większy niż przedsiębiorca w Ciechanowie. A zwykły mieszkaniec naszego piękniejącego miasta zapłaci za 1 m kw. użytkowanego gruntu 31 % więcej, a za 1 m kw. powierzchni użytkowej budynku mieszkalnego prawie 10 % więcej niż mieszkaniec Ciechanowa.

KSP Mława nabór

Jak zawsze w końcówce roku wszystkie samorządy podejmują uchwały o podatkach lokalnych. Tak było również 1 grudnia 2015 roku w Mławie, gdzie Rada Miasta Mława zgodnie i jednogłośnie podjęła uchwały w sprawie podatku od środków transportowych, oraz stawek podatku od nieruchomości. Projekty obu uchwał przedłożył radzie burmistrz Sławomir Kowalewski. Zaproponował pozostawienie stawek podatku od nieruchomości na poziomie roku 2014, co jednogłośnie zaaprobowali radni. Natomiast istotne zmiany dotyczyły określenia stawek podatku od środków transportowych.

– Do burmistrza od kilku lat dochodziły sygnały, że stawki podatku są dosyć wysokie, w związku z tym część przedsiębiorców prowadzących działalność w zakresie transportu próbowała rejestrować pojazdy w sąsiednich gminach, tam gdzie stawki były niższe – uzasadniał radnym projekt obniżenia podatku Skarbnik Miasta Henryk Antczak.

W celu porównania wysokości podatków od środków transportowych burmistrz wynajął zewnętrzną firmę, która dokonała tzw. estymacji, to jest: zestawiła wysokość tego podatku w gminach powiatu mławskiego i miastach Mazowsza, od Ostrołęki po Płock. Na podstawie zestawień i analiz burmistrz zaproponował radykalne obniżenie tego podatku, sięgające od 58% do nawet 80% w stosunku do roku ubiegłego.

– To dobry przyczynek zmniejszyć stawki dla naszych przedsiębiorców , ale te obniżone stawki będą miały znaczący wpływ na to, że przedsiębiorcy, którzy będą rejestrować samochody, być może w Mławie będą firmy otwierać – dodał Henryk Antczak.

– Może to postępowanie o obniżeniu podatku od autobusów, które emitują bardzo mało dwutlenku węgla i spalin będzie takim początkiem, żeby wszystko w kierunku ekologii poszło – o aspekcie ekologicznym mówił radny Ryszard Prusinowski.

– To wyciągnięcie ręki do przedsiębiorców mławskich, którzy mieli w ostatnich latach dość trudny okres, lokalni biznesmeni zyskają w ten sposób najwięcej, ale również mieszkańcy, bo być może powstaną kolejne miejsca pracy – snuł przypuszczenia radny Arkadiusz Dłubisz.

I rzeczywiście, porównując wysokość podatku od środków transportu w sąsiednich miastach, mławskie podatki dorównały do tych najniższych w Sierpcu, a w przypadku opłat za autobusy, Mława ma stawki najniższe na północnym Mazowszu, z czego niewątpliwie ucieszy się przede wszystkim przedsiębiorstwo Mobilis.

tab 1
Trzeba jednak mieć na uwadze, że dla przedsiębiorców nie prowadzących działalności transportowej istotnym obciążeniem jest podatek od nieruchomości i gruntów. A ten w Mławie jest od lat najwyższy. Przedsiębiorca w Mławie zapłaci za 1m kw. gruntu zajęty do prowadzenia działalności gospodarczej podatek o 10% większy, a w przypadku budynków o 19 % większy niż przedsiębiorca w Ciechanowie. Mławskie stawki w tym zakresie są tylko o 4 grosze niższe niż maksymalne, ustalone przez Ministerstwo Finansów.

Podatek dla przedsiębiorców:

tab 2

W 2015 roku władze miasta zainicjowały akcję „Zamieszkaj w Mławie”. Partnerami tego projektu zostały między innymi firmy: AZ-BUD Nieruchomości, EKO-DOM, GREG-BUD Development, KAMBUD Inwestycje, POLAR Inwestycje, mające oferować chętnym do zamieszkania w naszym mieście wyjątkową i promocyjną ofertę zakupu mieszkań.

– Mława chce przekonać przyszłych obywateli m.in. darmowymi przedszkolami i bezpłatną komunikacją. Jesteśmy jednym z nielicznych samorządów w Polsce, które wprowadziły takie rozwiązanie. Pokazujemy atuty Mławy, jako miasta przyjaznego zarówno dla rodzin, jak i seniorów – przy inauguracji kampanii podkreślał burmistrz Sławomir Kowalewski.

O ile do atutów Mławy bez wątpienia można zaliczyć „darmowe” przedszkola i „darmową” komunikację miejską, to na pewno nie sposób zaliczyć do nich polityki podatkowej. Użycie w poprzednim zdaniu cudzysłowu przy określeniu darmowy, nie jest przypadkowe. „Darmowe” przedszkola i komunikacja opłacane są z budżetu miasta. A skąd budżet miasta ma na to pieniądze? Od nas, proszę szanownych mieszkańców, od nas. Jak łatwo policzyć z poniższej tabeli mieszkaniec naszego piękniejącego miasta zapłaci za 1 m kw. użytkowanego gruntu 31 % więcej, a za 1 m kw. powierzchni użytkowej budynku mieszkalnego prawie 10 % więcej niż mieszkaniec Ciechanowa. Najniższe podatki w tej materii pobiera od swoich mieszkańców miasto Sierpc. Mławskie stawki tak jak wskazywałem w przypadku przedsiębiorców, również są tylko odrobinę niższe, niż maksymalnie możliwe do ustalenia.
Podatki dla mieszkańców:

tab 3

Obniżenie podatku od środków transportu to niewątpliwie krok w dobrą stronę. Szkoda tylko, że żaden z radnych, nie zaproponował, żeby również stawki podatku od nieruchomości poddać estymacji. Może nawet bez pomocy zewnętrznej firmy wyniki byłyby warte zastanowienia?

JK

Udostępnij:
Wydawca portalu codziennikmlawski.pl nie odpowiada za komentarze zamieszczane przez użytkowników. Wszelkie poglądy i treści użytkownicy prezentują w swoim własnym imieniu i na swoją odpowiedzialność. Uwagi do wydawcy prosimy kierować na adres: redakcja@codziennikmlawski.pl

KOMENTARZE

18 - liczba komentarzy w artykule "Mławiacy płacą do miejskiej kasy więcej niż inni"

avatar
1500
Sortuj:   najnowsze | najstarsze | najwyżej oceniane
Marek
Gość

Świetnie, że pomyślano o tym, by zachęcić przedsiębiorców do płacenia podatków w Mławie. Obniżenie podatku od środków transportu jest doskonałym ruchem. Gratuluję!

huzar
Gość

Radni, a który z nich kiedykolwiek próbował porównać podatki mławskie do podatków w innych miejscowościach? Oni nie mają pojęcia co oznacza termin dochody gminy. Przecież oni są po to żeby politykować i być kacykami burmistrza, a nie rzetelnie wypełniać swoje obowiązki . Czy nie lepiej klepać się po plecach, niż głosować przeciw nietrafianym decyzjom burmistrza ? A nuż wpadnie etacik dla żonki lub córuni ? Że za tak wysokimi podatkami glosują też pisowcy i reszta prawicowego chłamu to w pale się nie mieści. Kogo do cholery my wybieramy?

INC
Gość

Obłudnik zbudował dom poza Mławą, by uciec od podatków, które zostały zatwierdzone przez RM

UM do obserwator
Gość

W oświadczeniu majątkowym Pana Burmistrza widnieje zapis o posiadanym domu. Na portalach mlawskich niejednokrotnie pojawiły sie zapisy, ze jest On wybudowany w Trzcincu. Osoby zamieszkujące tamte okolice potwierdzają tą wersje. Oficjalnie dla mieszkańców i prasy miejscem zamieszkania jest Mława ale po co budować dom w którym się nie mieszka:)

AS
Gość

A w dzielnicy przemysłowej płaci, ktoś podatki od nieruchomości? Zapewne nie, więc trzeba doić Mławian, mam nadzieję że w następnych wyborach samorządowych ta czerwona hołota i w Naszym Mieście zostanie oderwana od koryta.

wpDiscuz