Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo

Rok Tadeusza Korzybskiego


DSC_0057

Fot. zbiory MZZ w Mławie


Rada Miasta Mława korzystając z ustawowych prerogatyw ustanowiła rok 2016 rokiem Tadeusza Korzybskiego. Wniosek w tej sprawie skierowało do rady Towarzystwo Miłośników Twórczości Tekli Bądarzewskiej, w ramach statutowej działalności, w zakresie promocji i przywracania pamięci o sławnych osobach związanych z Mławą i regionem.

Radni miejscy, wyrażając szacunek i uznanie dla osoby i dokonań naukowych Tadeusza Korzybskiego, jednogłośnie i bez dyskusji podjęli stosowną uchwałę. W tym miejscu przypomnijmy, że w roku 2015 miasto przypominało postać i osiągnięcia artysty Józefa Skrobińskiego.

Tadeusz Wacław Korzybski urodził się 4 czerwca 1906 roku w Mławie. Ukończył tutejsze Gimnazjum im. Wyspiańskiego, po czym rozpoczął studia na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie, który ukończył 1937 r. uzyskując tytuł doktora medycyny. Pracę naukową rozpoczyna na Uniwersytecie Jana Kazimierza we Lwowie. Szczególnie interesuje się biochemią. W okresie okupacji pełni różne funkcje naukowe i prowadzi badania.
W 1946 r. w Państwowym Zakładzie Higieny w Krakowie wyodrębnia polski preparat penicyliny. Prowadzi badania nad penicyliną, jak też streptomycyną, prątkiem gruźlicy, metabolizmem owadów, współtworzy polską terminologię biochemiczną. Przenosi się do Warszawy, od 1954 roku był profesorem Państwowego Zakładu Higieny, w 1956 roku zostaje profesorem Instytutu Biochemii Polskiej Akademii Nauk.

Mławę czasem odwiedzał, głównie poszukując dokumentów związanych z jego rodziną.

Tadeusz Korzybski przed swoją śmiercią podarował Muzeum Ziemi Zawkrzeńskiej różne pamiątki rodzinne, między innymi kopie dyplomu, fotografie, dowód osobisty ojca Alojzego Korzybskiego.

W 1997 roku sprzedaje rodzinną ziemię w Mławie, której nabywcą zostaje Miasto Mława. Pieniądze ze sprzedaży w kwocie 81 949 zł – stają się kapitałem założonej wówczas Fundacji Oświatowej im. Korzybskich. Ze środków fundacji do dziś fundowane są stypendia dla uczniów I Liceum Ogólnokształcącego w Mławie oraz dofinansowywane są publikacje Stacji Naukowej im. Herbsta.

Tadeusz Korzybski umiera 1 marca 2002 roku w Warszawie.

JK

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
2 komentarzy
najnowsze
najstarsze najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
Stefan Wroński
Stefan Wroński
5 lata temu

Tadeusz Korzybski był moim stryjem. Bardzo dziękuję miastu Mława za uhonorowanie tego roku jego imieniem.

Imponował mi zawsze swoją inteligencją i pamięcią. Podobno razem ze swoją żoną Linką codziennie ćwiczył umysł, zapamiętując wiersze, artykuły, fragmenty tekstu.

Odziedziczyłem po nim przepiękne wydanie wiersza „Zaczarowana Dorożka”, Konstantego I. Gałczyńskiego. Stryj i stryjenka mieli zwyczaj katalogowania artykułów do książek, a zatem wydanie wzbogacone jest o publikacje na temat Jana Kaczarego, fiakra nr 13.

Oficjalnych informacji o stryju znaleźć można tutaj:

https://pl.wikipedia.org/wiki/Tadeusz_Wac%C5%82aw_Korzybski

Zaś nieoficjalnie, mogę napisać, że potrafił ruszać uszami bez ich dotykania, co wszystkim dzieciom w naszym rodzinnym domu imponowało bez granic.

Ukłony
Stefan Wroński

PPDA
PPDA
5 lata temu

Czy możliwy jest jakiś kontakt z Panem, by uzyskać więcej informacji nieoficjalnych.

2
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x